בחסות האש: דרעי הבטיח לצ'פר את אשקלון ביותר ממיליארד שקל

שר הפנים הכריז כי תושבי העיר יזכו להטבות כמו תושבי עוטף עזה ■ תוכנית חוסן לתושבי העוטף מוערכת בחצי מיליארד שקל. כדי להחיל אותה על עוד 140 אלף תושבים - יידרשו יותר ממיליארד שקל נוספים

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
יו"ר ש"ס, אריה דרעי
יו"ר ש"ס, אריה דרעיצילום: מוטי מילרוד

קבלת ההחלטות של פיקוד העורף ומשרד הביטחון נוכח תקיפות הטילים על ישראל הבוקר (ג') - גררה השלכות ברורות על המשק. יש מי שדאג לכיסיה של המדינה: רשות המסים פירסמה הודעה ולפיה הברדק הזה אינו בתחום אחריותה. קרן הפיצויים ברשות המסים הבהירה כי עסקים המצויים בטווח של עד 40 ק"מ מרצועת עזה יהיו רשאים להגיש תביעה להחזר השכר שישולם לעובדים שייעדרו, הן בשל הוראה על סגירת מקום עבודה לא חיוני והן עבור הורים שנאלצו להשגיח על ילדיהם (מתחת לגיל 14) בשל סגירת מוסדות חינוך. אבל הרשות לא שכחה להזכיר כי "לעניין ההנחיות ההתגוננות שניתנו מעבר לטווח של 40 ק"מ מרצועת עזה, התקנות הקיימות לא נותנות מענה לפיצויים והנושא ייבחן על ידי הממשלה בהתאם להתפתחויות".

רשות המסים אולי שמרה על קופת המדינה, אבל לא הצליחה למנוע מהפוליטיקאים להעלות את תג המחיר הזה משמעותית. שר הפנים, אריה דרעי, הגיע היום (ג') לפגישת עבודה עם ראש עיריית אשקלון, תומר גלאם, והכריז כי הוא החליט לתקן את החוק כדי להכניס את אשקלון לחוק הרשות לפיתוח הנגב. המשמעות לפי דרעי היא שהמדינה תגדיר את אשקלון כחלק מיישובי עוטף עזה - ואשקלון תזכה בכל ההטבות שלהן זוכים יישובים אלו. 

אין ספק שתושבי אשקלון מוצאים עצמם תחת אש בחלק ניכר מסבבי העימות מול עזה בתקופה האחרונה. דרעי לא מסר מה תהיה עלות מהלך כזה, אבל יש לו משמעות כלכלית דרמטית. מספר תושבי עוטף עזה – לפי הגדרת רשות המסים ליישובי קו עימות - הוא 65 אלף איש. באשקלון יש כ-140 אלף תושבים.

כדי להדגים את ההשלכה, נזכיר כי בנובמבר 2018 הודיע משרד ראש הממשלה כי יקדם תוכנית חוסן לתושבי העוטף בעלות של חצי מיליארד שקל. כדי להחיל אותה על עוד 140 אלף תושבים - יידרשו עוד  יותר ממיליארד שקל. מעבר לכך יש עוד רצף של הטבות מס שנועדו לגונן על האוכלוסייה שסופגת את האש מעזה.

אם לא די בקושי הכלכלי בביצוע ההצהרה הזו - פנתה חברת הכנסת סתיו שפיר לאותו דרעי וטענה נגד הקיצוץ של משרד הפנים במענקי האיזון לשלוש רשויות מקומיות בעוטף עזה – שדרות, שער הנגב וחוף אשקלון. זאת על רקע השיפור במצב הסוציו אקונומי שלהן. שפיר הזכירה לדרעי את מרכזי החוסן באזורים אלו, שעדיין מחכים לתקציבם, וביקשה ממנו לכנס דיון חירום של ועדת הכספים כדי לדון בנושא.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker