יאיר כץ נגד נתניהו: ועד העובדים מתנגד להנפקת תע"א במתווה הנוכחי

ראש הממשלה שואף לקדם את הנפקת התעשייה האווירית בשבועות הקרובים, אך באסיפה שערך היום אמר כץ כי הוועד מתנגד למהלך ■ "ראייה עסקית גרידא מסכנת את הביטחון התעסוקתי של העובדים. בעל בית נוסף שעלול לדרוש התייעלות חזירית ורק הכסף מעניין אותו"

חגי עמית
חגי עמית
מזכיר ארגון העובדים בתעשייה האווירית, יאיר כץ
מזכיר ארגון העובדים בתעשייה האווירית, יאיר כץ

יו"ר ועד העובדים של התעשייה האווירית (תע"א), יאיר כץ, יצא היום (ה') נגד התוכנית להנפקת 25% ממניות החברה. כץ כינס ישיבה של נציגי העובדים בוועדי המשנה של החברה - ובה הצהיר כי העמדה הרשמית של העובדים היא התנגדות למהלך, וכי הוועד משעה את כל השיחות בנושא חריגות השכר בחברה, ניסוח הסכם קיבוצי מחודש וההפרטה.

ההצהרה של כץ מגיעה אחרי שבשבועות האחרונים הגיעו ממשרד ראש הממשלה ומשרד האוצר מסרים שלפיהם ייעשה ניסיון לקדם את ההנפקה בזמן הקרוב, באמצעות החלטת ממשלה וכינוס ועדת השרים לענייני הפרטה - למרות הקיפאון שבו שרויה המערכת הפוליטית. כץ, שאביו, שר העבודה והרווחה לשעבר חיים כץ, מכהן כחבר כנסת מהליכוד - מבסס את ההתנגדות על הטענה כי שאיפת המדינה לקדם את ההנפקה נובעת מרצונה להשתמש בתמורתה לכיסוי הגירעון ולא לצורך קידום החברה.

ההכרזה הנוכחית סותרת את העובדה שכץ עצמו אמר לפני כשבועיים בשיחה עם גורמים ברשות החברות, השואפת לקדם את ההנפקה, כי הוא תומך בהנפקת 51% ממניות החברה. זאת, מתוך רצון להשתחרר בדרך זו מהרגולציה של החשב הכללי ורשות החברות על החברה הממשלתית. את ההצעה הזו של כץ אין דרך להגדיר אלא כצינית - בשל העובדה שהפרטה של 51% ממניות החברה היא מהלך שאין לו היתכנות לאור אי-רצונה של המדינה לוותר על שליטתה בחברה.

גם את הכרזתו הנוכחית של כץ ניתן לראות כשיפור עמדות לפני הכניסה למשא ומתן אודות הנתח שיקבלו העובדים מההנפקה. זאת, לאור העובדה שבמקביל הקים הוועד צוות מקצועי שיעסוק בסוגיות העומדות על הפרק: הפרטת החברה, ההסכם הקיבוצי והסכם הצמיחה של התעשייה האווירית. בצוות חברים פרופ' ירון זליכה ועו"ד ארנה לין.

עם זאת, ההכרזה מפחיתה את הסיכויים שנראה בתקופה הקרובה קידום של ההפרטה לפני שתוכרע זהות הממשלה הבאה - שכן, ספק אם הליכוד ישאף להיכנס לעימות חזיתי עם העובדים בתקופה שבה הוא נערך לבחירות.

כץ אמר היום כי "התמונה כפי שאני רואה אותה: המדינה נמצאת בבור תקציבי שבפועל הנפקה לא תכסה אותו, ולכן תעדיף לחלק את כספי ההנפקה לטובת מימון הגירעון ולא לצמיחת התע"א. הקונסטלציה המוצעת של הנפקת 25% מהמניות מותירה אותנו עם רגולציות בלתי אפשריות, ועוד מכניסה בעלי מניות חדשים שזהותם לא ידועה. הדו"חות הכספיים מציבים את החברה במקום של איזון אבל לא רווחית דיו. שווייה נמוך מהפוטנציאל שלה - אז למה להנפיק עכשיו? לטעמי, סדר הדברים הפוך. ראשית, נבריא את החברה ונכניס אליה תהליכים חדשים שיסייעו לנו לעשות זאת, ואז נגייס כספים בשווי גבוה יותר כדי למנף אותה.

"למהלך הנפקה יש יתרונות - לעובדים שלהם מניות בחברה שבה הם עובדים יש מוטיבציה גבוהה יותר להצלחתה וצמיחתה. גם ההנהלה מחויבת יותר להצלחת החברה וכסף 'זול' ייכנס ויאפשר מהלכים עסקיים לצמיחת החברה. אבל לצד היתרונות, יש חסרונות והם רבים. כל עוד לא ירדה רגולציה והמדינה נותרת בעלת שליטה, למעשה לא שופר מצבנו - להפך. ראייה עסקית גרידא מסכנת את הביטחון התעסוקתי של העובדים. בעל בית נוסף שעלול לדרוש התייעלות חזירית ורק הכסף מעניין אותו.      

"מהלך מסוג זה, שיש בו כדי להשפיע על עתידם התעסוקתי של אלפי עובדים ובתי אב במדינה, הוא מהלך שיש לשקול בכובד ראש וחרדת קודש. מטבע הדברים, לא תצא לדרך הנפקת החברה ללא הסכמת העובדים וארגון העובדים. לא בכדי, חשוב לכל הגורמים המעורבים בדבר לדעת את עמדתנו. אני רוצה להבהיר למי שקיבל את הרושם שהעובדים נתנו את הסכמתם, כי לא כך הדברים - בנסיבות הנוכחיות, ההיפך הוא הנכון. ועד עובדי החברה מתנגד למהלך ההנפקה כפי שמוצג כיום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker