גם כשאין ממשלה: הימין שולף שוב את החקיקה נגד הוועדים

הצעות חוק פרטיות חדשות של איילת שקד ושרן השכל מכוונות להגביל את כוחם של ועדי העובדים

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איילת שקד
ח"כ איילת שקד
חגי עמית
חגי עמית

בישראל אין כיום ממשלה נבחרת — אבל יש כנסת כזו. המשמעות היא שאין מניעה להגיש הצעות חוק פרטיות — גם אם יעברו שבועות ארוכים לפני שהצעות חוק אלה יעלו להצבעה, וייתכן שבינתיים יוכרז שוב על פיזור הכנסת ועל קיום בחירות שלישיות.

שתי חברות כנסת מהימין, איילת שקד ושרן השכל, ניצלו זאת השבוע כדי להניח על שולחן הכנסת הצעות חוק שצפויות לאתגר את ארגוני העובדים — ועל הדרך, להביך את מפלגת כחול לבן שאת צמרתה מאייש יו"ר ההסתדרות לשעבר אבי ניסנקורן. 

ח"כ שרן השכל
ח"כ שרן השכלצילום: מגד גוזני

נכון להיום, כדי שארגון עובדים ייהפך ל"יציג", כלומר יוכר כמייצג את כלל העובדים לצורך חתימה על הסכם קיבוצי — גם אם אינם חברים בארגון עובדים זה — די בכך שיגייס שליש מעובדי המפעל כחברים בארגון. כמו כן, מספיק ייצוג של שליש מהעובדים כדי לנהל משא ומתן בשם כל השאר — ולגבות מכלל העובדים דמי טיפול.

הצעת החוק של שקד שואפת לשנות זאת — ולקבוע שארגון ייהפך ליציג רק לאחר שתיערך במפעל מסוים הצבעה חשאית, שבה יזכה לתמיכה של רוב של עובדי המפעל. כמו כן, מוצע כי לא יהיה תוקף להצבעה שלא השתתפו בה לפחות 40% מקרב בעלי זכות ההצבעה.

לפי הצעת החוק, ההצבעה תיערך לאחר ששליש מהעובדים חותמים על עצומה התומכת בקיום הצבעה לשם הכרה או לביטול ההכרה בארגון עובדים נוכחי כארגון יציג. במקרה של שני ארגוני עובדים המתחרים זה בזה, תוענק היציגות לארגון שיזכה במרב הקולות במסגרת הצבעה חשאית. "שיטת ההתאגדות באיגודי עובדים היא פארסה המנוגדת לשכל הישר", אמרה שקד. "שיטה שבה המיעוט כופה על הרוב התאגדות וייצוג היא אבסורדית", הסבירה.

במקביל, חברת הכנסת שרן השכל הניחה פעם נוספת על שולחן הכנסת את חוק בוררות חובה בסכסוכי עבודה — חוק שאותו הניחה מיד לאחר הבחירות הקודמות באפריל. לפי ההצעה של השכל, השבתה של התחבורה הציבורית, חברת החשמל, שירותי בריאות, חברת מקורות, נמלי הים ורשות שדות התעופה, לא תאושר בלי שהתקיים קודם הליך בוררות על ידי ועדת בוררים. במקביל, השכל ממשיכה לקדם חקיקה שתביא לביטול מועצת הצמחים.

שתי הצעות החוק, של שקד והשכל, זכו בעבר להצהרות תמיכה פומביות מצד ראש הממשלה בנימין נתניהו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker