אבסורד: הממשלה מוסיפה 40 מיליון שקל לבריאות - ומקצצת מאות מיליונים

יו"ר ועדת הכספים של הכנסת, ח"כ משה גפני, צריך להתאים את עצמו להתנהלות תחת ממשלה שלא מגובה על ידי קואליציה מתפקדת ■ מתוך קיצוץ רוחבי של 4 מיליארד שקל - 50% הופנה לצרכים ביטחוניים מסווגים ו-25% לתוספת פנסיות לשוטרים ■ כך מנהלים מדינה משותקת

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ועדת הכספים של הכנסת
ועדת הכספים של הכנסת. מעצבים מדיניותצילום: אמיל סלמן

קשה היה להשחיל סיכה באולם ועדת הכספים. הדבר נבע מהנוכחות המלאה של חברי הכנסת ועוזריהם, שהתסכול מכך שהקיפאון הפוליטי אינו מאפשר להם למלא את תפקידם גורם להם לנצל עד תום כל הזדמנות שניתנת להם להשמיע את קולם, וגם מנוכחות של סדרת בעלי עניין בדיונים.

לישיבה הראשונה הבוקר (ב') שדנה בצורך בהעברת תקציב למשרד הבריאות לקראת החורף, התייצבו בין היתר אזרחים המתוסכלים מכך שהטיפולים להם הם זקוקים אינם נכללים בסל התרופות. בישיבה השנייה גדשו את אולם הוועדה עשרות ראשי ערים ורשויות מקומיות מודאגים מהאפשרות שמענקי האיזון המגיעים להם יקוצצו.

חשוב להעריך את העבודה שמבצע יו"ר הוועדה, משה גפני (יהדות התורה), בימים אלה. בחודשים האחרונים הוא פותח כל ישיבה בזעקת גוועלד על כך שאסור לתת לקיפאון הפוליטי להביא לכך שוועדת הכספים תפסיק לתפקד. אחר כך הוא נותן לכל חברי הכנסת המעוניינים בכך לדבר ולפרוק את שעל לבם, תוך שהוא מעניק תשומת לב אישית לכל אחד מהם. בסופו של דבר הוא דואג לכך שהוועדה תאשר את ההחלטות שהונחו לפתחה כלשונן ללא שינוי.

מהלך עניינים זה הסתכם היום בשלושה קיצוצים רוחביים במשרדי הממשלה, בהיקף של 4 מיליארד שקל - שיממנו סדרה של החלטות שהתקבלו על ידי ממשלה שכבר אינה נהנית מתמיכת רוב הכנסת. בהמשך השבוע יובא לאישור הוועדה קיצוץ של מיליארד וחצי שקל נוספים. כדאי לשים לב לכל אחת מההחלטות כדי להבין כיצד מתנהלת מדינה ללא ממשלה המגובה על ידי קואליציה מתפקדת.

דבריה של אורלי לוי-אבקסיס (העבודה-גשר) מיצו את הסיטואציה. לוי-אבקסיס ליגלגה על כך שהוועדה אישרה תוספת של 40 מיליון שקל למשרד הבריאות כדי להכין את מערכת הבריאות והציבור לחורף, בזמן שהיא מקצצת - כחלק מהקיצוץ הרוחבי - מאות מיליוני שקלים מאותו משרד בריאות.

משה כחלון
משה כחלוןצילום: אמיל סלמן

800 מיליון שקל לפרויקט ביטחוני מסווג 

יותר מרבע מהקיצוץ הרוחבי הזה נועד לממן את תנאיהם של אלה שראש הממשלה, בנימין נתניהו, אוהב להגדיר בנאומי הבחירות שלו בתור "האיש השמן" - מימון תנאי הפנסיה של עובדי המגזר הציבורי, או ליתר דיוק המגזר הביטחוני. אותו מגזר ציבורי שלפי התיאוריות הכלכליות של נתניהו נתלה על גבו של "האיש הרזה" - המגזר הפרטי במשק.   

911 מיליון שקל הועברו למשרד לביטחון פנים לצורך תוספת לתקציב השכר והגמלאות במשטרת ישראל ובשב"ס - בהתאם להסכם שכר שאושר בממשלה לפני שנה ושתי מערכות בחירות. זוהי לא הפעם האחרונה שבה נשמע על ההסכם הזה. בשנה הבאה - 2020 - יספגו משרדי הממשלה קיצוץ נוסף ואפילו גבוה יותר - בגינו. עוד 131 מיליון שקל הועברו לקרן הרווחה של הסתדרות העובדים - לצורך תוספת "היעדר קביעות" למשרתי הביטחון. את התוספת הזו הם השיגו במסגרת הסכם בין המדינה וההסתדרות, ומיועדים לתשלומי רווחה לגמלאי הפנסיה התקציבית ובני זוגם - אותו מבנה פנסיה בטוח שהציבור הישראלי יכול כיום רק לחלום עליו.

800 מיליון שקל הועברו למימון פרויקט ביטחוני מסווג של משרד הביטחון. כפי שפורסם בעבר, הפרויקט המסווג הזה הוא המכשול התת -קרקעי בין ישראל לרצועת עזה, פרויקט שקבלת ההחלטות בנוגע אליו נעשתה ללא כל שקיפות מסיבות ביטחוניות, ושעלותו הסופית תסתכם בכ-3 מיליארד שקל.

מטה משרד הביטחון בבסיס הקריה בתל אביב
מטה משרד הביטחון בבסיס הקריה בתל אביבצילום: מוטי מילרוד

בסך הכל, אם כך מחצית מהקיצוץ הרוחבי נועדה לממן תשלומים שהיו יכולים באותה מידה להיות מושתים על תקציב הביטחון.

בתחום הצרכים האזרחיים, הגורם שקיבל את הסכום הגדול ביותר היה זה שאחראי על הקטסטרופה התשתיתית הגדולה בישראל כיום: משרד התחבורה. אל המשרד הועברו 1.416 מיליארד שקל עבור פיתוח הסעת המונים, טיפול במוקדי סיכון, פיתוח כבישים תומכי דיור וסובסידיה עבור תחבורה ציבורית.

עוד כ-325 מיליון שקל הועברו לצרכי תחבורה, אבל ספק אם הם יסייעו לבעיית הפקקים. מדובר על סכום שנכנס לסעיף הוצאות חירום אזרחיות ונועד לבניית כבישים ביהודה ושומרון, מתוקף יישום ההסכמים הקואליציוניים של הממשלה הקודמת.

בחרו לא לשתק את המדינה

בנוסף, ספק אם המפגינים שעמדו מחוץ לכניסה לכנסת במחאה על העלייה במקרי האלימות ורצח הנשים במגזר הערבי ובכלל - התנחמו בכך ש-20 מיליון שקל הועברו להרחבת המענה הממשלתי בנושא האלימות במשפחה. בתוך כך, ספק אם תושבי עוטף עזה, המאויימים מההתחממות בין ישראל לרצועת עזה והעלייה בהסתברות למלחמה בדרום, התנחמו ב-20 מיליון שקל שהועבר לחיזוק החוסן האזרחי בשדרות וביישובי עוטף רצועת עזה.

400 מיליון שקל הועברו לסבסוד צהרונים בשנת הלימודים הנוכחית, במסגרת תוכנית נטו משפחה של שר האוצר לפני כשלוש שנים; 84 מיליון שקל הועברו למועצות האזוריות חבל מודיעין ומטה יהודה, עבור שיקום נזקי השריפה שנגרמו להן במאי 2019; 200 מיליון שקל הועברו כחלק מרפורמה אחרת של כחלון, הרפורמה בענף הבנקאות; כסף זה מיועד להקמת לשכת שירותי מחשוב בנקאיים שתעודד כניסת שחקנים חדשים לשוק הבנקאות.

ראשי הרשויות שגדשו את הוועדה זכו לוודא שלא נעשתה פגיעה ב-248 מיליון שקל שהועברו לרשויות המקומיות עבור מענקי איזון, פיצוי בגין פטור הקבע מארנונה שהוענק לנתב"ג, מענקים לרשויות עוטף עזה ושדרות, הסכם הבראה עם עיריית בת ים ופיתוח קרית שמונה, שלומי ומטולה.

אילו ההעברות התקציביות היו מובאות אחת אחת, ייתכן שהאופוזיציה היתה מנהלת אודותיהן דיון אמיתי. אלא שהן הובאו כמקשה אחת. בעקבות כך, נותרו לחברי הכנסת שתי אפשרויות: להתווכח על הסעיפים השונים ולעכב העברת כספים גם לגורמים שהם מסכימים שהכסף חיוני עבורם - או לאשר את העברת כלל החבילה ולהימנע מכך שגפני יאשים אותם בכך שהם משתקים את המדינה. הם בחרו באופציה השנייה.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker