"חייב לתת את הדין": יש עתיד משנה את הקו בנוגע לנוני מוזס?

בהתבטאות לא אופיינית, ח"כ יעל גרמן מיש עתיד יוצאת נגד ארנון מוזס, מו"ל "ידיעות אחרונות" והמעסיק לשעבר של יו"ר מפלגתה, יאיר לפיד ■ בתקופת כהונתו כשר אוצר נועד לפיד עם מוזס כמה פעמים לפגישות אישיות

חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעל גרמן
חגי עמית

"ההלם בא אתמול מהקלות הנוראה שבה המו"ל של 'העיתון של המדינה' מוכר את ציבור קוראיו, את העיתונאים שלו ואת הפוליטיקאים... את הכוח המשחית של ראשי ממשלות ניתן וצריך יהיה לרסן באמצעות חקיקה להגבלת קדנציות. כדי למנוע דילים מלוכלכים בין פוליטיקאים לתקשורת, יש לדרוש שקיפות מלאה בכל פגישה של פוליטיקאי עם עיתונאים. ברור שיחד עם נתניהו גם נוני מוזס חייב לתת את הדין".

את הפוסט הזה, תחת הכותרת "להגביל את הכוח המשחית" העלתה הבוקר לפייסבוק שרת הבריאות לשעבר, ח"כ יעל גרמן (יש עתיד). ההתנערות של גרמן מהנורמות שנחשפו בהקלטות שהובאו אמש בתוכנית המקור בערוץ 13 אינה מובנת מאליה.

יו"ר יש עתיד, יאיר לפידצילום: אוליבייה פיטוסי

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, עבד במשך שנים ארוכות בקבוצת ידיעות אחרונות. חשוב מכך, בתקופת כהונתו כשר אוצר נועד לפיד עם מו"ל "ידיעות", ארנון (נוני) מוזס כמה פעמים לפגישות אישיות. הפגישות הללו, והקרבה ששררה בין השניים בעבר, הביאה לכך שתיק 2000 הוא סוגיה רגישה ביש עתיד.

לפני מערכת הבחירות הקודמת באפריל נשאל מספר 3 ביש עתיד – ח"כ עפר שלח, שעבד גם הוא עבד בקבוצת ידיעות אחרונות בעבר – מה דעתו על הפגישות שערך לפיד עם מוזס. שלח השיב כי "הבעיה בשיחות נתניהו ומוזס היא לא עצם זה שנתניהו ומוזס נפגשו, אלא זה שהם דיברו על עסקה של שוחד".

מו"ל "ידיעות אחרונות", ארנון (נוני) מוזסצילום: ניר קידר

גרמן עצמה הדגישה היום כי "יש להבדיל בין מה שנתניהו ונוני מוזס עשו בפגישות ביניהם לבין פגישות אחרות שבהן לא היה פסול. מדובר בארוע יוצא דופן כאשר יושב ראש ממשלה ועושה דילים עם מו"ל של עיתון. בניגוד ללפיד שמעולם לא היה מוכר אינטרס ציבורי, מעולם לא נתן הנחות לנוני מוזס ומרגע שקיבל תפקיד ציבורי היה נאמן אך ורק לציבור".

בשורה התחתונה, ביש עתיד התמקדו עד היום בביקורת על ראש הממשלה בלבד בגין האינטראקציה שלו עם מוזס. הפוסט של גרמן עשוי אפוא לבשר על מפנה בהתנהלות הזו.

בשיחה עם ח"כ גרמן היא ביקשה להוסיף כי "כל הפסול בקשר בין עיתונאים לפוליטיקאים שלא לטובת הציבור - מתבטא בקלטות ששודרו אתמול. אנו רואים זאת גם במקרים אחרים - כמו ההחרגה של העיתונות הכתובה מחוק שהיה אמור לאסור באופן טוטאלי פרסום של סיגריות באמצעי התקשורת.

"באירופה אסור לפרסם מוצרי עישון בכל אמצעי התקשורת, בגלל הקשר בין פרסום כזה לעלייה בעישון. רק בארץ מצאו פטנט שמחריג את העיתונות הכתובה. גם זה קרה כנראה בגלל קשרים כאלה – אחרת אני לא יכולה להבין מדוע ח"כים הצביעו בעד ההחרגה הזו. מדוע התנו בזמנו את החוק הזה בכך שהעיתונות הכתובה תוחרג ממנו. שאלתי בזמנו שוב  ושוב בדיון הוועדה – שבו השתתפו מנכ"ל קבוצת ידיעות אחרונות ינון אנגל ומו"ל קבוצת הארץ עמוס שוקן - מי התנה את העברת החוק בכך שעיתונות הכתובה תוחרג מהחוק – התניה שלא היתה סבירה – ולא קיבלתי תשובה". לדבריה, "לפיד היה אחד היחידים במקרה הזה שחתם יחד איתי על הדרישה לביטול החרגת העיתונות מהחקיקה". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker