מתווה נתניהו לממשלת אחדות: סדר העדיפויות התקציבי ישונה לטובת הצרכים הבטחוניים

נתניהו הציג את המתווה לגנץ בשיחת טלפון היום, בהמשך לפגישה בין גנץ לבין הרמטכ"ל והתדריך הבטחוני לגבי אשכנזי ■ נתניהו אינו מתייחס במתווה ישירות לאף אחת מהסוגיות העקרוניות מבחינת ליברמן ■ גנץ: "זאת הצעה שאי אפשר שלא לסרב לה"

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
בני גנץ ובנימין נתניהו
בני גנץ ובנימין נתניהוצילום: AFP

ראש הממשלה בנימין נתניהו פירסם היום את מה שהוא הגדיר בתור "המתווה להקמת ממשלת אחדות לאומית רחבה על בסיס מתווה הנשיא, שיעוגן בשינויי החקיקה שיידרשו". מתווה הנשיא ראובן ריבלין הציע ממשלת אחדות במסגרתה נתניהו מכהן ראשון כראש ממשלה ובני גנץ מחליף אותו ברוטציה אם וכאשר יוגש נגדו כתב אישום. לפי המתווה בתסריט זה של הגשת כתב אישום, נתניהו ייכנס לנבצרות, יישאר לגור במעון ראש הממשלה ברחוב בלפור - וגנץ יחליפו כממלא מקום.

נתניהו פירסם את המתווה אחרי שספג ביקורת בימים האחרונים מיו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, שאמר כי כל מה שמעניין את הליכוד הוא כסאות וחלוקת תפקידים -  והמפלגה אינה מוכנה לדון בנושאים העקרוניים שיעמדו בבסיס ממשלת אחדות.

אלא שבמתווה שלו נתניהו אינו מתייחס ישירות לאף אחת מהסוגיות העקרוניות מבחינת ליברמן. הוא לא מזכיר בו את סוגיות יחסי הדת והמדינה או את העלאת הפנסיה לעולים החדשים, כמו גם את המדיניות של הממשלה החדשה מול עזה.

בסוגיית דת ומדינה נתניהו מציע רק כי "הסטטוס קוו יישמר לשנה הראשונה. מייד עם הקמת הממשלה יוקם צוות שיגבש הסכמות בנושא. בנפרד, מייד עם הקמתה, הממשלה תביא את חוק הגיוס המתוקן (מתווה אטיאס) להצבעה ותאפשר חופש הצבעה סיעתי בנושא".  מתווה אטיאס לחוק הגיוס הוא מתווה שנתניהו ניסה לקדם כבר בחודש מאי ולפיו לוחות הזמנים והיעדים המספריים שהוגדרו לגיוס החרדים בחוק הגיוס המקורי - יוצאו ממנו ויתקבלו בהחלטת ממשלה. ליברמן סירב להצעה זו מתוך הנחה שמשמעותה שינויים מהותיים שייעשו בעתיד במתווה.

מתווה נתניהו גם מתבסס אך ורק על האמירה לפיה ישראל מתמודדת עם אתגרים בטחוניים וכלכליים מתגברים והמהלך המעשי היחיד הנובע ממנו טמון בהצהרת נתניהו לפיה "הקבינט הפריטטי יעביר החלטה תוך שישה שבועות על תוכנית רב-שנתית עדכנית לביטחון ישראל, כולל החלטה להעברה מיידית של תקציב השנה הראשונה עוד לפני העברת תקציב המדינה. החלטה זו נחוצה באופן דחוף למערכת הביטחון מול אתגרים ביטחוניים גוברים".

המתווה של נתניהו מביא גם בשורה שלילית למשרדים האזרחיים של הממשלה שכן הוא קובע כי "הממשלה תאשר יעד גירעון מוסכם ושינוי סדר עדיפות תקציבי לאור הצרכים הביטחוניים הדחופים. תקציב המדינה יועבר לא יאוחר משלושה חודשים ממועד הקמת הממשלה".  ספק אם יש בהצהרה לפיה "הממשלה תגבש הסכמה על צרכים חברתיים חיוניים שיתוקצבו בתקציב המדינה" כדי לאזן זאת.

לבסוף ברמה המדינית המתווה אמנם לא מתייחס להתנהלות ישראל מול רצועת עזה אבל מציע כי "ראש הממשלה נתניהו ויו"ר כחול-לבן חבר הכנסת רב-אלוף (במיל׳) בני גנץ יביאו בפני הממשלה עמדה משותפת ביחס לתוכנית המאה של הנשיא טראמפ, כאשר תוצג, וביחס להחלת הריבונות הישראלית על בקעת הירדן וצפון ים המלח".

נתניהו הציג את המתווה הזה לגנץ בשיחת טלפון היום, בהמשך לפגישה שנערכה בין גנץ לבין הרמטכ"ל אביב כוכבי השבוע, ובהמשך לתדריך הבטחוני שראש הממשלה העניק למספר 4 ברשימת כחול לבן והיו"ר הזמני של ועדת החוץ והביטחון, גבי אשכנזי. שתי הפגישות נועדו לשכנע את בכירי כחול לבן כי ישראל נמצאת בשעת חירום בטחוני שדי בה כדי להניע את כחול לבן לוותר על דרישתה להציב את מועמדה ראשון בתפקיד ראש הממשלה בממשלת רוטציה, ולהתפשר בנוגע לסירובה למתווה הנשיא - המציע חקיקה  פרסונלית שתאפשר לנתניהו להישאר ראש ממשלה, גם אם נבצר - אם יוגש נגדו כתב אישום.

גנץ מסר בתגובה כי מדובר ב"הצעה שאי אפשר שלא לסרב לה. נמתין לקבלת המנדט מהנשיא ונתחיל במשא ומתן רציני להקמת ממשלת אחדות ליברלית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker