תקדים: כתב אישום נגד יונתן אוריך ובכירים בקמפיין הליכוד - בגין הפרת חוק תעמולת הבחירות

כתב האישום מייחס לבכירים, בהם הדובר והמנהל הראשי של הקמפיין, וכן לתחנות הרדיו גלי ישראל וקול חי עבירות של פרסום אסור של סקרים ותעמולה בימים שקדמו לבחירות וביום הבחירות עצמו ■ כתב האישום הוגש בשם מפלגת צדק, שהתמודדה בבחירות האחרונות

רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יונתן אוריך
רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן

כתב אישום נגד בכירים בקמפיין הליכוד הוגש הבוקר (ג') לבית משפט השלום בתל אביב בגין הפרת חוק תעמולת הבחירות. כתב האישום הוגש על ידי עורכי הדין שחר בן מאיר ויצחק אבירם בשם עו"ד גיא בוסי, בא כוחה של רשימת מפלגת צדק שהתמודדה בבחירות האחרונות לכנסת ולא עברה את אחוז החסימה.

חוק הבחירות (דרכי תעמולה) מאפשר לוועדת הבחירות המרכזית או בא כוח של רשימה שהתמודדה בבחירות, באמצעות סעיף 18 לחוק, להגיש כתב אישום נגד אנשים שהפרו חוק זה. סעיף זה הוא שהקנה לבוסי את הסמכות להגיש כתב אישום פלילי - אף שהדבר נעשה ללא מעורבות של פרקליטות המדינה.

הנאשמים שנגדם הוגש כתב האישום הם ג'ון מקלוקלין, הסוקר הראשי של הליכוד; יונתן אוריך, אחראי המדיה החברתית בקמפיין; עופר גולן, המנהל הראשי של קמפיין המפלגה; רדיו גלי ישראל ורדיו קול חי. לפי כתב האישום, הנאשמים ביצעו את העבירות המיוחסות להם באופן מודע ומכוון, ובניגוד להחלטותיו של יו"ר ועדת הבחירות, השופט חנן מלצר. מלבד חמשת הנאשמים, יוגש בנפרד גם כתב אישום נגד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שלדברי המאשימים מעורב גם הוא בעבירות.

בכתב האישום נטען כי חמשת הנאשמים נהגו בניגוד לחוק בימים שלפני הבחירות וביום הבחירות עצמו - למרות שידעו כי מדובר בעבירה. מקלוקלין מואשם בכך שיום לפני הבחירות הופיע יחד עם נתניהו בשידור חירום בפייסבוק והתייחס במהלכו לתוצאות סקר שמראות כי עוצמה יהודית לא עוברת את אחוז החסימה. הדבר נעשה בניגוד לצו של מלצר, שאסר על הליכוד לעשות זאת.

אבי ילאו, יו"ר מפלגת צדקצילום: תומר אפלבאום

נגד גולן ואוריך נטען בכתב האישום כי סייעו להפיץ סקרים באמצעות הצ'אט-בוט של עמוד הפייסבוק של נתניהו. ביום הבחירות, הבוט של הליכוד פנה לעוקבי העמוד והציג בפניהם תסריט שעליהם להקריא בפני מתלבטים כדי לשכנע אותם להצביע לליכוד. תסריט זה הכיל התייחסות לסקרים - דבר שאסור על פי החוק. בתסריט נכתב: "הסקרים שלנו מראים שאנחנו קרובים מאוד לממשלת שמאל של לפיד וגנץ, שבה עודה וטיבי יהיו שרים". בכתב האישום נאמר כי גם זאת נעשה בניגוד לצו שפירסם מלצר ביום הבחירות, שאסר כל התייחסות לסקרים, וכי הנאשמים ידעו שמדובר בעבירה ובכל זאת החליטו לפעול כפי שפעלו.

בנוסף לכך, נתניהו התראיין בשתי תחנות הרדיו שהוזכרו, ובמהלך השיחה ביצע תעמולת בחירות, לפי כתב האישום, וקרא למאזינים להצביע לליכוד - בניגוד לחוק. כתב האישום מציין כי גולן ואוריך הם אלו שארגנו את הראיונות, בניגוד להוראת מלצר.

"הייתה כאן הפרה בוטה של חוק הבחירות, הם פסחו על הרבה סעיפים. לא ייתכן שהם יעשו מה שבא להם ולא יתנו על כך את הדין", אומר אבי ילאו, יו"ר מפלגת צדק. "בסוף יש את האנשים שהם המוציאים לפועל של ההפרה - הם אלה שכתבו את הטקסטים ומפיצים אותם באמצעות הבוט. לזכותו של נתניהו ייאמר שהוא לא עושה את זה בעצמו - יש לו חיילים לשם כך. הם עוברים על החוק פעם אחר פעם, ואז מתנצלים ומטילים את האשמה על הש.ג. הגיע הזמן שהם ישלמו על זה את המחיר. שהם צריכים לחשוב 19 פעם לפני שהם מפיצים פייק ניוז ועוברים על חוקים ונהלים. אם זה לא יבוא לידי ביטוי בערכאות משפטיות – בבחירות הבאות הם ימשיכו".

מהליכוד טרם נמסרה תגובה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker