כחלון: "העלאת מסים היא הדבר האחרון שצריך לעשות, רוצה להמשיך להיות שר אוצר"

שר האוצר כחלון במסיבת העיתונאים הבוקר: "הורדנו מסים בעשרות מיליארדי שקלים במצטבר בארבע שנותי כאן, והמשק צמח יפה. צריך לעשות הכל כדי לא להגיע למקום הזה - אבל נגלה אחריות"

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה כחלון במסיבת העיתונאים, הבוקר
משה כחלון במסיבת העיתונאים, הבוקר צילום: אמיל סלמן

"אני מתכוון להמשיך בפוליטיקה וכשר האוצר. ראש הממשלה יודע שזה התפקיד שאני רוצה. יש אילוצים פוליטיים, אבל ככל שזה תלוי בי, אני שר האוצר, ואעשה הכל כדי להיות שר האוצר" – כך אמר הבוקר (שני) שר האוצר, משה כחלון, במסיבת עיתונאים בירושלים.

לדברי כחלון, העלאת מסים היא "הדבר האחרון שצריך לעשות. הורדנו מסים בעשרות מילאירדי שקלים במצטבר בארבע שנותי כאן, והמשק צמח יפה. צריך לעשות הכל כדי לא להגיע למקום הזה, אבל נגלה אחריות".

כחלון אמר כי משרד האוצר נערך ליישום תקציב המשכי בתחילת 2020, מכיוון שהתקציב לא ייחקק במועד. לדבריו, "יש לנו אתגרים בבריאות, בחינוך, ברווחה, בביטחון, בצמצום הגירעון ובהמשך הצמיחה – אתגרים לא פשוטים. לצורך זה אנו זקוקים לממשלה, לכנסת, לוועדת הכספים. האתגרים הביטחוניים, החברתיים והבריאותיים לא ממתינים לפוליטיקאים - הם רצים לבד.

צילום:

"תקציב השנה יסתיים ב-31 בדצמבר ותקציב 2020 לא יהיה מוכן בתחילת השנה הבאה. אנו נצטרך להיערך לתקציב המשכי. ניהולו ייעשה בהתאם למקובל ולנהוג באוצר על ידי החשב הכללי בשיתוף הלשכה המשפטית ואגף התקציבים. נגלה גמישות ורגישות לצרכים שיתגלו, וכל זה במסגרת החוק. תידרש יצירתיות למימוש מהלכים שהתחלנו, כמו התחרות בבנקים והשקעה בתשתיות. מדיניות הכלכלה החופשית עם הרגישות החברתית תימשך כל עוד שאני כאן".

אם ב-1 בינואר 2020 לא יהיה תקציב מאושר לשנה החדשה, הממשלה תהיה רשאית להוציא בכל חודש 1/12 מתקציב 2019, בהצמדה למדד. החשב הכללי במשרד האוצר ינהל את הדרישות של משרדי הממשלה לכיסוי הוצאות מתוכננות ובלתי-מתוכננות. הפעם האחרונה שבה פעלה הממשלה לפי תקציב המשכי כזה היתה ב-2015 - שבה נערכו הבחירות באמצע מארס, והתקציב (הדו-שנתי, ל-2016-2015) אושר רק בנובמבר, שמונה חודשים אחר כך.

אילו המצב הפיסקלי היה טוב, תקציב המשכי היה תומך בשימורו - מכיוון שאינו מאפשר לממשלה להגדיל את הוצאותיה. לעומת זאת, כיום, כשהגירעון גבוה, תקציב כזה עלול רק להעמיק את הבעיה.

צילום:

לדברי שר האוצר, "בחירות שלישיות בתחילת השנה הבאה יהיו פשוט אסון, אנרכיה וחוסר אחריות. בואו נקווה שזה לא יהיה. מכל הכיוונים – חברתי, כלכלי, מדיני – זה פשוט לקחת מדינה ולעצור אותה לתקופה ארוכה מדי. אנחנו מדינה חזקה, אבל כשפותחים חזית אחת נוספת, לפעמים נופלים. ואני אומר את זה גם לראש הממשלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker