"מתנהלת נגדנו מלחמה": כך הצית ליברמן אש במגזר החרדי

גנץ מפציר בשותי האספרסו בתל אביב להצביע, נתניהו מזהיר מממשלת שמאל - אבל יש רק מפלגה אחת שיודעת לעשות קמפיין גוועלד אמיתי ■ בינתיים, פעילי הליכוד לא מתרגשים מההצהרות הדרמטיות של נתניהו: "כל השטיקים של השבוע האחרון, כולם יודעים שאלה שטויות"

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אביגדור ליברמן
אביגדור ליברמןצילום: מגד גוזני

בשבועות האחרונים מכריזים שלטי החוצות הענקיים בכניסה לירושלים ולערים אחרות: "אין לך את הזכות לוותר על הזכות". המודעות מפצירות באזרחי ישראל להתייצב פעם נוספת בקלפיות - חמישה חודשים בלבד לאחר שעשו זאת בפעם הקודמת. השלטים משקפים את החשש בוועדת הבחירות מכך שרבים מהאזרחים ירגישו שמאחר שהצבעתם האחרונה לא הביאה להקמת ממשלה כלשהי - חבל להם לצאת ביום שלישי הקרוב מהבית.

הקמפיין הזה הוא שקרי. לכל אזרח עומדת הזכות שלא להצביע - כחלק מהשיטה הדמוקרטית. שוללי הזכות הזו טוענים בדרך כלל שגם אם אין מפלגה שמייצגת את האזרח - עליו להצביע לטובת מה שהוא רואה כרע במיעוטו, ושזאת היא מהות הדמוקרטיה. אלא שהפעם לא חל שינוי ממשי מאז הבחירות הקודמות שנערכו לפני חמישה חודשים, ב-9 באפריל, ומהוות מדגם מדויק למדי לגבי תוצאות הבחירות שייערכו השבוע.

מי שנמנע אז ויימנע גם הפעם מלהצביע - סומך את ידו על התוצאות הקודמות, שהניבו את חמשת חודשי הכהונה של הממשלה הנוכחית. לעומת זאת, מי שהצביע לפני חמישה חודשים למפלגה כלשהי, ומתכנן להימנע השבוע - בהחלט אומר את דברו. הוא מחזק את המחנה הנגדי - זה שלא הצביע עבורו בפעם שעברה. בישראל קיימים אזרחים לא מעטים שמסיבות היסטוריות ולאור החינוך שקיבלו, אינם מסוגלים להביא את עצמם לשלשל לקלפי פתק זולת 'מחל' או 'אמת'. עבורם, גם הבחירה שלא להצביע היא בחירה - ודרך לגיטימית להביע את דעתם על מצב המדינה וההנהגה הפוליטית בעת הנוכחית.

"שמים את החרדים על המנגל"

מניסיון - כמעט בלתי אפשרי להתווכח עם כשליש מאזרחי ישראל שבאמת ובתמים לא רואים הבדל בין המפלגות. אזרחים כאלה פשוט לא מוצאים בזירה פוליטיקאי שהם רוצים להעניק לו את קולם.

השקת קמפיין יהדות התורה, במאי
השקת קמפיין יהדות התורה, במאיצילום: תומר אפלבאום

מן הצד השני, מספר הנמנעים גבוה יותר ממספר הקולות שקיבלה באפריל או שתקבל השבוע איזו מבין המפלגות. בצר לה, כל מפלגה מניחה שאוקיינוס הקולות של האזרחים שנשארים בבית הם ההפסד האישי שלה, ומתאמצת לגרור אותם לקלפיות. בני גנץ קורא שוב ושוב לתל אביבים לעזוב את כוס האספרסו שלהם ולהגיע לקלפיות. בנימין נתניהו זועק בראיונות כי הוא נמצא על סף אובדן השלטון, וכי אסור לליכודניקים להיות שאננים. זהו קמפיין הגוועלד של המפלגות הגדולות.

אלא שיש רק מפלגה אחת בעלת זכות האמיתית על המונח קמפיין גוועלד — זו שבוחריה משתמשים במילה כחלק משפת אימם. צריך לשמוע את חבר הכנסת יעקב אשר ממפלגת יהדות התורה זועק בפני חניכיו: "על מה אנו נאבקים? על שמירת הזכות שיש לנו להיות ולחיות כאן. אנחנו שומרי הסף. מתנהלת נגדנו מלחמה. התחילה תחרות על המנדטים, מה שלפיד אמר לפני חודש ליברמן החל לומר לפני שבועיים ואז בא גנץ ואמר 'גם אני פה עם הסתה'".

גנץ הוא זה שהפך את הקמפיין החרדי לקמפיין חרדה של ממש. במאי, בעת השבעתו לכנסת, עוד זכה יו"ר כחול לבן לברכתו של יעקב אשר מעל דוכן המליאה. בתחילת יולי עוד הגיע גנץ לבני ברק לפגישה עם אשר, ובאגוסט אשר עוד הצהיר כי הוא שומר עם הרמטכ"ל לשעבר על קשר קבוע — ועל כך שהחרדים לא נמצאים בכיס של נתניהו. בישורת הסופית, לפני כשבוע, גנץ שינה כיוון והחל גם הוא לדבר על הסחטנות החרדית - במטרה למנוע בריחת מנדטים מכחול לבן לישראל ביתנו.

"הקמפיין למגזר שלנו כרגע מתמקד בכך ששמים את החרדים על המנגל, והמלחמה היא לא על התפקיד בממשלה אלא נגד מצב שבו נניח שליברמן מצליח בתוכניתו, ויש ממשלת אחדות חילונית לגמרי. במצב כזה, בכל מקום שחרדי יילך אליו הוא יחווה רדיפה. לא נוכל לעשות אירועים. צביון החיים שלנו מאוים. בבחירות הקודמות היה לנו קמפיין לייט. עסקנו בזה שאנחנו חברתיים. זה לא היה אזהרה מ'שריפה במועדון', זה לא היה ברמה של להיות או לחדול כמו עכשיו", אמר על כך היום פעיל ביהדות התורה. לדבריו, "אנחנו באים לבחירות האלה עם אש בעיניים, כדי לשמור על הקיום שלנו".

הקמפיין החרדי שקט יחסית. חודש אלול הוא חודש של התכנסות — תקופה שבאופן מסורתי מוקדשת ללימוד תורה. הרחובות והפארקים שוממים למדי. זו הסיבה לכך שהמפלגות החרדיות ניסו במקור להקדים את הבחירות לאוגוסט. לכן גם רואים בערים ובשכונות החרדיות פחות שלטי תעמולה, ונערכים פחות כנסים לצעירים. למרות זאת, את החשיבות שמייחסים במגזר לבחירות ניתן לראות בתזזית שאחזה באב הרוחני של דגל התורה, הרב חיים קנייבסקי. בגילו המופלג, 91, הוא תגבר על קשיי הבריאות ונסע בשבוע שעבר 150 קילומטר מביתו בירושלים לעצרות ענק. קנייבסקי התייצב באירועים המוניים באופקים, עפולה ורכסים שבצפון. "אירוע כזה של שלוש שעות שווה במגזר שלנו חודש של קמפיין של גנץ בטלוויזיה", אמר על כך אחד מפעילי דגל התורה. בשורה התחתונה, הקמפיין האנטי־חרדי של ליברמן יעלה את שיעור ההצבעה במגזר החרדי בבחירות שיתקיימו השבוע.

בני גנץ
בני גנץצילום: מגד גוזני

"ביבי פשוט לא רואה בעיניים"

מי שלכאורה אמור להתקשות בשיחזור קמפיין הגוועלד שעליו הוא מתבסס כבר שלוש מערכות בחירות, הוא בנימין נתניהו. זה לא הפריע לו בסוף השבוע. "ביבי פשוט לא רואה בעיניים. ראינו אותו בטלוויזיה בסוף השבוע - והוא היה הרבה יותר חזק. הוא מצליח לומר שתי אמירות הפוכות באותו משפט - 'אנחנו נפסיד' ו'אנחנו ננצח' - והכל נראה בסדר. רגע אחד הוא מדבר כאילו הוא יהיה ראש ממשלה עוד עשר שנים, וברגע הבא הוא אומר 'לא, אבל אנחנו הולכים להפסיד'. הוא פשוט להטוטן.

מול החולשה של גנץ ביבי פשוט נראה כמו רוצח המונים. ולא משנה כמה רינה מצליח ניסתה להיות עויינת אליו. "זה היה מחזה אימים", אמר על כך השבוע פעיל ליכוד ותיק.

"זה לא משנה שגם ביבי - בניגוד לקמפין שלו - הוא לא ימין אמיתי. הרי אם טראמפ הציג לו מאחורי הקלעים את עסקת המאה, כל מה שאנחנו רואים הוא הסחת דעת. נתניהו הוא כמו תמי זנדברג. ההצהרות שלפיהן נספח את בקעת הירדן הן שטות. כל השטיקים של השבוע האחרון, כולם יודעים שהם שטויות", אמר אותו פעיל אתמול.

הפעיל גם לא זילזל במחאה החלשה שהתעוררה בשבוע שעבר בתוך הליכוד, כאשר ותיקי התנועה כמו בני בגין, דן תיכון ומיכאל איתן, הצהירו שלא יצביעו מחל בגלל ההסתה של נתניהו וכתבי האישום נגדו. "האנשים שבגין ואחרים מייצגים זו אמנם שכבה דקיקה מהליכוד - אבל אנחנו מדברים על בחירות שבהן כמה אלפי קולות יכולים לעשות את ההבדל. בגין לא יקים תנועת מחאה נגד הליכוד, אבל זה שהוא מרים את קולו, בשוליים, יכול לעשות את ההבדל. בכל זאת, אם לביבי אין 60 מנדטים בגוש הוא גמור".

מי שמעוניין להשלים את התמונה לא יתפלא על כך שהפיכחון הזה בנוגע לכנות הכרזותיו של נתניהו לא השפיע על הצבעתו של אותו פעיל. "אני מצביע לליכוד. אני והמשפחה שלי. אנחנו ה–12 מנדטים שלא זזים. זה השבט שלנו והמשפחה שלנו, ומשפחה לא בוחרים. אבל הרבה אנשים מסביבי - חברים ובני דודים שהיו מצביעי ליכוד תמיד — יש להם ספקות. אני שואל אותם למי הם יצביעו, והם אומרים 'לא יודעים. נחליט בקלפי. נמצא כבר מישהו להצביע לו'".

גם בשעות שלפני פתיחת הקלפיות - ספק אם ניתן יהיה לסמוך על הסקרים. בקרב מגזרים נרחבים הולכת השולל של הסוקרים נהפכה לספורט לאומי. כך ניתן להסביר את הזינוק של הליכוד בתוצאות האמת במערכות הבחירות הקודמות - אבל גם את העובדה שעוצמה יהודית מגיעה בסקרים מסוימים לארבעה מנדטים. בהנחה שתוצאות הבחירות של אפריל היו מדגם מדוייק לבחירות הנוכחיות - הן צפויות להשתנות מחר רק אם תחול עלייה או ירידה בשיעור ההצבעה. בחמשת החודשים האחרונים לא קרה משהו שיביא לכך שאדם שהצביע באפריל ימין יעבור לשמאל - ולהפך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker