שכר של עד 43 אלף שקל: אנגלמן מינה את דובר המל"ג ליועצו - ללא מכרז

מבקר המדינה מינה את תומר ולמר ליועצו בנושאי תקשורת - ולא לתפקיד דובר המשרד - וכך עקף למעשה את חוק חובת המכרזים ■ בעבר פירסם משרד מבקר המדינה דו"חות בגנות מקרים שבהם משרדי ממשלה ערבבו בין משרות אמון למשרות מקצועיות שמאויישות במכרז

חגי עמית
ליאור דטל
מבקר המדינה, מתניהו אנגלמן בכנסת
מבקר המדינה, מתניהו אנגלמןצילום: אמיל סלמן

מעט יותר מחודשיים אחרי שנכנס לתפקידו, מבקר המדינה מתניהו אנגלמן הוכיח היום (ב') כי בקדנציה שלו הוא עשוי להזדקק למבקר נוסף – שיבקר את התנהלותו שלו. אנגלמן הודיע כי בחר בתומר ולמר במשרת אמון לתפקיד יועץ התקשורת שלו. בכך השלים את מצבת סגל לשכת המבקר.

אין לערער על ניסיונו של ולמר, ששימש 15 שנים בתפקידים שונים בעולם התקשורת. לאנגלמן יש ניסיון חיובי עמו מתקופתו כדובר המל"ג. עם זאת, בניגוד לדוברים הקודמים של המשרד שמונו במכרז חיצוני מסודר דרך ועדת מכרזים – ולמר מונה במסגרת משרת אמון. מבקר המדינה הקודם לא העסיק יועץ תקשורת אישי. אנגלמן החליט שיש לו צורך באחד כזה. אילו מעל אנגלמן היה מבקר נוסף היה לו מה לומר על כך.

תנאי העסקתו של מבקר המדינה מושווים לתנאיו של שר. כפי שלשר יש ארבע משרות אמון שהוא רשאי למנות סביבו – של ראש מטה, שני עוזרים רגילים ועוזר זוטר – כך גם המבקר רשאי לעשות זאת. אחד מהעוזרים הרגילים שהמבקר רשאי למנות הוא עוזר מקצועי – שאמור לסייע לו בקריאת דוחות מקצועיים. המשרה הזו פנויה כיום במשרד המבקר לאור החלטתו של המבקר היוצא יוסף שפירא שלא למנות לתפקיד אף אדם.

לאור היכולת המקצועית הנדרשת מתפקיד זה, מדובר במשרה שמזכה את המאייש אותה במשכורת נאה, אשר יכולה להסתכם ביותר מ-40 אלף שקל בחודש (כתלות בניסיון ובוותק) - משכורת המקבילה לזו של מנהל אגף בשירות המדינה. אנגלמן מנצל את העובדה שמשרת אמון זו אינה מאויישת – כדי למנות יועץ תקשורת. זאת, אף שמדובר במשרת אמון שלא תוקננה ליועץ תקשורת – לאור העובדה שאיש לא צפה אפשרות שמבקר המדינה יזדקק ליועץ תקשורת. מינויו של ולמר תחת תקן זה הוא בעייתי גם לאור העובדה שהוא לא קיבל "דירוג ביקורת" הנדרש מיועץ מקצועי.

גם אם אנגלמן יחליט למנות דובר במכרז מסודר בהמשך – דובר זה לא יוכל להיות כפוף ליועץ התקשורת שלו – שכן עובד מדינה הממונה במשרת אמון אינו רשאי לנהל פקידי ציבור .

לאור זאת עצוב להיזכר במקרים מהעבר, שבהם משרד מבקר המדינה התייחס בדו"חות שפירסם למקרים שבהם משרדי ממשלה שונים ערבבו בין משרות אמון למשרות מקצועיות שמאויישות על ידי מכרז – והדגיש את הצורך בהפרדה מוקפדת בין משרות אלו.

ולמר יחליף בפועל את שלמה רז, שפרש מתפקיד דובר משרד המבקר באחרונה. אנגלמן מינה לאחרונה גם את עדן ביזמן, שהיה היועץ לענייני השכלה גבוהה של שר החינוך לשעבר, נפתלי בנט, לתפקיד ראש המטה שלו.

ולמר כיהן כדובר המל"ג בשנתיים האחרונות, שנחשבו לסוערות במועצה. באותה תקופה המועצה והוועדה לתכנון ותקצוב שלה (הוות"ת) הוחלשו משמעותית על ידי שר החינוך בנט, כשחלק מחברי הוועדות והמועצה מאשימים אותו בהתערבות פוליטית. באחרונה הפסיקה הוות"ת לתפקד, לאחר ששר החינוך החדש, רפי פרץ, בחר להפסיק את כהונתו של חבר הוועדה פרופ' יוסי שיין, צעד שגרר גם את התפטרותו של פרופ' ישי טלמון ממנה. 

לפני כן היה ולמר חבר בצוות הדוברת של משרד החינוך, וקודם לכן היה כתב החינוך של אתר ynet.

מולמר לא נמסרה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker