תרגיל החיבורים והפיצולים של המפלגות עולה לציבור עשרות מיליוני שקלים

כמעט כל רשימה בכנסת הקרובה תורכב משתיים או שלוש מפלגות ■ הפיצול הזה הוא לא רק תוצאה של הבדל אידיאולוגי – אלא גם מניב למפלגות השונות תקציבים עודפים על חשבון כספי המסים

חגי עמית
חגי עמית
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שרת השיכון יפעת שאשא-ביטון, ושר האוצר משה כחלון
שרת השיכון יפעת שאשא-ביטון, ושר האוצר משה כחלוןצילום: רמי שלוש

אם סקרי הבחירות הנוכחיים חוזים נכונה את תוצאות הבחירות, אז בכנסת הבאה רק שתי רשימות יהיו הומוגניות - כאלה המורכבות ממפלגה אחת. מלבד ש"ס וישראל ביתנו, כל הרשימות שאמורות להשתלב בכנסת הן יצור כלאיים של כמה מפלגות שונות.

יהדות התורה, כהרגלה זה כמה עשורים, תורכב מהמפלגות אגודת התורה ודגל התורה; רשימת כחול לבן תורכב משלוש מפלגות - חוסן לישראל, יש עתיד ותל"ם; רשימת המחנה הדמוקרטי תורכב ממרצ, ישראל דמוקרטית והתנועה הירוקה; רשימת הימין המאוחד מורכבת מהימין החדש ואיחוד מפלגות הימין – שהיא עצמה פרי של איחוד בין תקומה והבית היהודי; והרשימה המשותפת תורכב מחד"ש, תע"ל, רע"ם ובל"ד. השבוע הסתבר כי אפילו רשימת הליכוד תכיל בתוכה גם את שארית מפלגת כולנו – שאותה תשמר שרת השיכון, יפעת שאשא ביטון, שתהווה סיעת יחיד בתוך המפלגה.

אם תשאלו את הפוליטיקאים, הם יסבירו כי לשמירה על הזהות הנפרדת של המפלגות השונות הרצות ברשימה משותפת - יש בסיס אידאולוגי. ביהדות התורה נמצא רבנים ואדמו"רים שונים, המנחים את כל אחת משתי המפלגות הבנות כיצד להתנהל. בימין המאוחד איילת שקד ונפתלי בנט משמרים צביון חילוני, בזמן שרפי פרץ ובצלאל סמוטריץ' עשויים להיתפש בפליטות פה המבטאות שאיפה למדינת הלכה. בכחול לבן, יאיר לפיד משמאל ובוגי יעלון מימין רוצים להשאיר לעצמם - כל אחד בנפרד - בסיס פעילות עצמאי.

לפיד, בני גנץ, משה יעלון וגבי אשכנזי בעוטף עזה, במארס
לפיד, בני גנץ, משה יעלון וגבי אשכנזי בעוטף עזה, במארסצילום: אליהו הרשקוביץ

אלא שמאחורי החיבורים והפיצולים האלה עומדים גם אינטרסים כספיים. האזרח הישראלי משלם עשרות מיליוני שקלים בשנה כדי שהמפלגות השונות ימשיכו להתקיים כישויות נפרדות – והן מודעות לכך.

ישיבת סיעה בחדר ריק

הדבר בלט בשבוע שעבר, עם הישארותה של שאשא-ביטון כסיעת יחיד של מפלגת כולנו – אף שזו למעשה חדלה מלהתקיים ויתר חברי הכנסת שלה נהפכו לחלק אינטגרלי מהליכוד. שאשא-ביטון לא עשתה זאת משום שהיא מתכננת להוביל את כולנו באופן עצמאי בבחירות הבאות – אלא כחלק ממהלך טכני של כולנו והליכוד, שנועד להניב למפלגתו לשעבר של משה כחלון עוד כמה מיליוני שקלים ולכסות את החובות של המפלגה בגין קמפיין הבחירות האחרונות.

הסיבה לצעד הזה היא שמלבד כספי מימון הבחירות שהמפלגות המתמודדות מקבלות עבור כל ח"כ מהכנסת היוצאת, הן זכאיות ליחידת מימון אחת נוספת בגין היותן סיעה  נפרדת הרצה לכנסת. שאשא-ביטון תקבל בשל כך מימון של 4 מיליון שקל במצטבר בארבע השנים הקרובות. זאת, בנוסף לסכום דומה שאותו היא תקבל על המנדט האחד שהיא משמרת כחברת כנסת עצמאית. גם הסכום הזה חיוני לאנשי כולנו, שלא יכלו להיות בטוחים שהליכוד ידאג להפריש אותו מכספי מימון הבחירות שלו ולכסות על חובות המפלגה המתחרה לשעבר, שכבר אינם רלוונטיים אליו.

במפלגות אחרות מדובר בסכומים גדולים אף יותר. רשימת כחול לבן תזכה לתוספת תשלום של 8 מיליון שקל במצטבר, שתקבל בזכות השימור של הפיצול המפלגתי שלה. במקום מימון סיעתי של 4 מיליון שקל בארבע שנים, שלוש המפלגות המרכיבות את הרשימה יקבלו במצטבר 12 מיליון שקל. תמונה דומה מצטיירת גם ביתר הרשימות המאוחדות.

זה לא תמיד נגמר בכך. כשרשימה מאוחדת מתפצלת, כל סיעה בתוך הרשימה הממוזגת מקבלת, בנוסף למימון, גם את הזכות להעסיק צוות פרלמנטרי בעלות של כ-150 אלף שקל בשנה עבור כל חבר כנסת של אותה סיעה - עד לגבול של כ-7 מיליון שקל בשנה. יהדות התורה, למשל, התפצלה במהלך הפגרה הנוכחית לשתי מפלגות המקור המרכיבות אותה, וצפויה להתאחד מחדש אחרי הבחירות. במקרה כזה מדובר בעוד ג'ובים במימון המדינה, ובעוד מיליוני שקלים בשנה של כספי ציבור שיושקעו בתחזוקת המערכת הפוליטית השסועה בישראל, על רסיסי המפלגות המחזיקות אותה.

כך, ביהדות התורה נראה שני מנהלי סיעות, ובמחנה הדמוקרטי ובימין המאוחד שניים או שלושה בכל אחת. במקרה של מפלגת כולנו המצב עלול להידרדר למחוזות האבסורד: ישיבת סיעה בה ישתתפו רק שאשא-ביטון ומנהל הסיעה עשויה להיות מחזה משעשע. והכל במימון הציבור.

כל ההנדסה הפיננסית הזאת, אגב, תלויה בכך ששאשא-ביטון תהיה חברת כנסת. נכון לעכשיו, החברה היחידה בסיעת כולנו ממוקמת רק במקום ה-29 ברשימת הליכוד, כך שמקומה אינו מובטח. אם היא לא תיכנס לכנסת, כולנו לא תקבל דבר.

מכולנו נמסר בתגובה: "המימון מגיע לכולנו על פי חוק, לפי מפתח המנדטים, וישמש את המפלגה בעיקר לטובת תשלום הלוואות והתחייבויות מהבחירות האחרונות - בדיוק כמו אצל יתר המפלגות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker