מחנה השמאל ישרוד את הבחירות? אלו הקמפיינרים שלו

מערכת בחירות שניה בתוך חצי שנה תקשה על המפלגות לממן את הקמפיינים שלהן ■ יועצי הקמפיין שהיו חלק מהתרסקות העבודה בבחירות האחרונות - קיבלו הפעם הזדמנות שנייה במחנה הדמוקרטי ■ בשוק הבחירות הישראלי, הקמפיינרים פשוט מחליפים כיסאות, בלי קשר לביצועים

חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חשיפת קמפיין מפלגת העבודה
חשיפת קמפיין מפלגת העבודהצילום: אבישג שאר ישוב

במערכת הבחירות האחרונה בחר היו"ר הקודם של מפלגת העבודה, אבי גבאי, בפרסומאי ספי שקד ובבמאי רון אסולין להוביל את קמפיין המפלגה. שקד אמור היה להוביל את הקמפיין, אבל תוך כדי תנועה התגלעו חילוקי דעות בינו לבין גבאי. אלה הביאו לכך ששקד הוזז לאחור - וגם אם ליווה את הקמפיין עד הסוף – הוא לא זה שהוביל אותו.

במערכת הבחירות הנוכחית, היו"ר החדש של המפלגה, עמיר פרץ, בחר יועצים חדשים שידריכו אותו: מאור אביגל ונדב אברמוביץ', שהתמחו בשנים האחרונות בהובלת קמפיינים לרשויות המקומיות. בין לקוחותיהם לאורך השנים ניתן למנות מספר רב של ראשי רשויות מקומיות, בהם ליאת שוחט, ראש עיריית אור יהודה; איתמר שמעוני, ראש עיריית אשקלון לשעבר; יחיאל לסרי, ראש עיריית אשדוד; יאיר רביבו, ראש עיריית לוד ורבים אחרים.

עיריית לוד היא גם זאת שעומדת מאחורי הכתם בעברו של אביגל. ב-2016 הוא הודה והורשע בשוחד, מרמה והפרת אמונים בעיריית לוד, במסגרת עסקת טיעון שבה הוא חוייב בקנס ועבודות שירות, מבלי לשבת במעצר.

שלטי הבחירות של מפלגת העבודהצילום: תומר אפלבאום

ההרשעה נבעה מפרשות שהתרחשו עשר שנים קודם לכן, כאשר שימש כעוזרו של ראש העיר לוד דאז בני רגב: ב-2006 פירסמה עיריית לוד מכרז למתן שירותי חנייה. באותה תקופה, יצר אביגל קשר עם נתן שורר, שהיה בעלים של חברה בשם שוהר שירותי חניה. השניים הגיעו לסיכום - אביגל יסדר לשורר זכייה במכרז, ושורר יעביר לו קרוב ל-200 אלף שקל דמי שוחד.

מקרה אחר בגינו הורשע אביגל במרמה והפרת אמונים נגע לשירותי מחשוב שניתנו לעיריית לוד. העירייה קיבלה במשך שנים שירותים מהחברה לאוטומציה בשלטון המקומי, בתמורה לתשלום חודשי. כשהחליטה העירייה לבחון את החלפת החברה לאוטומציה בספק זול יותר, ניסה אביגל לסייע לחברת מטרופולינט לזכות במכרז תמורת תשלום, בתיווכו של שורר.

לאחרונה גם דווח ב-TheMarker כי אביגל ואברמוביץ' זכו במכרז למתן שירותים לעיריית אור יהודה - חצי שנה לאחר שייעצו לראשת העיר המכהנת, ליאת שוחט, בקמפיין שהביא לבחירתה. אביגל ואברמוביץ' התמודדו במכרז של העירייה נגד עצמם, באמצעות שתי חברות שבבעלותם. בנוסף לאביגל ואברמוביץ' מלווים את פרץ היועץ האסטרטגי אורי רמתי, ראש מערך התקשורת יוסי טאטיקה, צוות משרד פרסום A team מנהל הקריאייטיב גיל גורן, וראשי המטות איתי גוטלר ואייל אוסטרינסקי.

קמפיין בהילוך נמוך

קמפיין הליכוד בבחירות הקודמות. המפלגה תאלץ לקחת חובות כדי לשחזר את ההצלחהצילום: עופר וקנין

קשה להעריך אילו משאבים יקבלו אביגל ואברמוביץ' לידיהם בקמפיין הנוכחי של מפלגת העבודה. כתוצאה מהקריסה במספר המנדטים שקיבלה בבחירות האחרונות, המפלגה מגיעה למערכת הבחירות עם תקציב של מפלגה קטנה - נמוך משמעותית מהתקציב שנשענה עליו במערכת הבחירות של אפריל ומזה שנהנות ממנו המפלגות הגדולות - הליכוד וכחול לבן.

מפלגת הליכוד עדיין לא פרסמה את פירוט הוצאותיה במערכת הבחירות החולפת - לכנסת שהתפזרה ב-9 באפריל. יעברו עוד חודשים ארוכים עד שהיא ויתר המפלגות יעשו זאת. ספק אם הדבר יקרה לפני מערכת הבחירות הבאה. אולם לפי ההערכות, הליכוד השקיע בקמפיין מערכת הבחירות הקודמת 80 מיליון שקל. בבחירות הנוכחיות, המאבק על קולות הבוחרים לא יהיה קל יותר.

כחול לבן תוכל לשחזר את היקף הקמפיין הקודם, שפיגר אחרי הליכוד באמצעיו הכספייםצילום: תומר אפלבאום

המשמעות של 35 המנדטים שקיבלה הליכוד היא החזר מימון בגובה 47 מיליון שקל. יתרת ההחזר על ההשקעה בבחירות אמורה להגיע מתקציב המפלגה. התקציב הזה נובע ממימון שוטף שמקבלת המפלגה בכל שנה מהכנסת - בהתאם למספר המנדטים שלה. במקרה של הליכוד, מדובר ב-3 מיליון שקל בחודש. דמי החבר שמשלמים חברי הליכוד למפלגה, מניבים לה 6 מיליון שקל בשנה.

התקציב הזה משמש לפעילות השוטפת של המפלגה, והעודף שנותר ממנו אמור לממן את הקמפיין. כאן נמצאת הבעיה - כאשר מתקיימת כהונה מלאה בין מערכת בחירות אחת לשנייה, למפלגות יש ארבע שנים לחסוך כסף מהמימון השוטף ומדמי החבר, כדי לממן את הקמפיין. כאשר יש חמישה חודשים בין מערכת בחירות אחת לשנייה - אין להן זמן לחסוך.

כדי לממן קמפיין בהיקף דומה לזה שהמפלגה קיימה בבחירות הקודמות - תצטרך הליכוד לקחת הלוואות ולקוות להישג חסר תקדים בבחירות. האפשרות השנייה שתעמוד בפני ראש הממשלה ויו"ר הליכוד, בנימין נתניהו, היא להרים קמפיין צנוע יותר.   

גם בכחול לבן תהיה דילמה דומה. 35 המנדטים שקיבלה המפלגה בבחירות יביאו לכך שתקבל החזר מימון בחירות של 50 מיליון שקל. הסכום הזה יספיק לה כדי לממן קמפיין בהיקף דומה לזה שאותו היא ניהלה בבחירות הקודמות, קמפיין שפיגר אחרי הליכוד באמצעים הכספיים שלו. כדי להשוות את עוצמת הקמפיין שלה לליכוד, תאלץ כחול לבן להיכנס לחובות. במפלגות האחרות אנו צפויים לראות קמפיינים צנועים הרבה יותר. 

משחק הכיסאות

השקת קמפיין ישראל דמוקרטית. הקמפיינרים פרשוצילום: תומר אפלבאום

רון אסולין, שהיה בבחירות הקודמות חלק מהקמפיין הכושל של מפלגת העבודה, מוביל כיום את הקמפיין של המחנה הדמוקרטי, שנוצר כתוצאה מאיחודה של מרצ עם מפלגתו של אהוד ברק ועם סתיו שפיר. אסולין קיבל את ההובלה לאחר שהקמפיינרים של ישראל דמוקרטית - הפרסומאים אודי פרידן וזיו קורן - פרשו מהתפקיד השבוע. 

בהסכם המקורי בין המפלגות דובר על כך שנציגי ישראל דמוקרטית הם שיובילו את הקמפיין. בפועל - אנשי מרצ שאפו להמשיך להשתמש באנשיהם, בהובלת אסולין, ופרידן וקורן פינו את השטח. ירון מרחב, מי שהיה גם הוא חלק מהקמפיין של העבודה בבחירות הקודמות, יוביל את הפרסום בכחול לבן. שתי הדוגמאות האלו ממחישות כי בפוליטיקה הישראלית, האחריות על תוצאות לא טובות בבחירות לא תמיד נופלת על כתפי הפרסומאים. בשוק הישראלי הקטן - הקמפיינרים פשוט מחליפים כסאות, בלי קשר לביצועים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker