פנייה ליועמ"ש הכנסת: אכוף על יואל חסון את חובת הצינון

העמותה לדמוקרטיה מתקדמת הגישה תלונה בתגובה לפרסום אתמול ב-TheMarker שלפיו מרכז האופוזיציה לשעבר חוזר לפעול בחברת הייעוץ והלובינג שהקים ב-2013 ■ חסון: הטענות נגדי סותרות את חוק הכנסת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חבר הכנסת לשעבר יואל חסוןצילום: אמיל סלמן

העמותה לדמוקרטיה מתקדמת פנתה ליועץ המשפטי לכנסת, איל ינון, בבקשה כי "כנסת ישראל תנקוט את כל ההליכים המתבקשים מול ח"כ לשעבר יואל חסון, כדי לאכוף עליו את חובת הצינון המינורי של שנה הקיימת במעבר ללובינג".

הפנייה הגיעה בעקבות הפרסום אתמול (ד') ב-TheMarker, שלפיו חסון, שסיים לכהן כחבר כנסת באפריל האחרון, חזר לפעילות בחברת הייעוץ ח.ב קבינט. חסון הקים את החברה עם הלוביסט צח בורוביץ' ב-2013.

בורוביץ', שיהיה שותפו של חסון בחברה גם בסיבוב הנוכחי, רשום באתר הכנסת כשדלן של 17 גופים - ובהם הבנק הבינלאומי, משווקת הסיגריות האלקטרוניות ג'ול, איגוד חברות הביטוח, איגוד חברות הנפט, סלקום וצומת ספרים.

חוק הכנסת אוסר על חבר כנסת לעסוק בשדלנות בכנסת בשנה שלאחר תום כהונתו. בהתאם לטיב פעילותה של ח.ב קבינט, החוק יכול לאפשר לכאורה לחסון לעסוק רק בייעוץ, בפיתוח עסקי או בפעילות החברה מול לקוחות בינלאומיים. עם זאת, בקובלנה שהגיש מנכ"ל העמותה שבי גטניו, נטען כי "יש לאסור על ח"כ לשעבר יואל חסון להחזיק בבעלות בחברת הלובינג הקבינט ולעבוד בה כיועץ (למעשה לוביסט) במשך שנת הצינון החלה עליו".

הוא הוסיף: "כל בר דעת מבין שבעל חברת לובינג שמטעמה רשומים לוביסטים בכנסת הוא הלוביסט הראשי בחברה, גם אם איננו רשום בעצמו במרשם הלוביסטים בכנסת. גם המושג 'יועץ', בו משתמש ח"כ לשעבר חסון בכתבה שהתפרסמה ב-TheMarker, הוא מושג 'מכובס'".

חסון מסר היום בתגובה לקובלנה כי "את חברת הקבינט הקמתי ב-2013 יחד עם צח בורוביץ' ושבתי לפעול בה עם סיום כהונתי בכנסת ה-20. עיקר עיסוקה של הקבינט הינו ייעוץ וניהול מערך קשרי ממשל ולובינג, והיא נחשבת לאחת המקצועיות והמובילות בישראל. לשם כך, החברה מעסיקה מערך לוביסטים, הפועלים בהיתר מטעם יו"ר הכנסת ובהתאם לחוק הכנסת. לחברה פעילויות עסקיות נוספות, הן בשוק המקומי והן ברחבי העולם. כל טענותיו של גטניו הינן בניגוד לחוק, והוא מוזמן לפעול לשנותו. לשם כך הוא מוזמן להתמודד בבחירות הקרובות, או לחלופין, לשכור את שירותיה המצוינים של חברת הקבינט".

מהיועץ המשפטי לכנסת לא נתקבלה תגובה בנושא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker