דרעי ראה את פרץ ואורלי לוי מתאחדים - ומיהר להשיק קמפיין

יו"ר ש"ס הרגיש שהבייס שלו מאוים - והשיק את הקמפיין שלו כשהוא לוקח קרדיט על העלאת שכר המינימום וקייטנות החופש הגדול ■ שר הפנים מבטיח בקמפיין הטבות נוספות לשכבות החלשות בעלות של מיליארדי שקלים בשנה, אך המקור התקציבי לכך לא ברור

חגי עמית
חגי עמית
שר הפנים אריה דרעי.
אריה דרעיצילום: אילן אסייג

קמפיין הבחירות שהשיקה היום (ב') מפלגת ש"ס תחת הסיסמה "הבטחנו – קיימנו" עלול היה לגרום לשר האוצר לנוע במקומו בחוסר נוחות, אילו היה משה כחלון רץ בבחירות הנוכחיות לכנסת באופן עצמאי. הוא אולי אף היה מוצא עצמו בקרב קרדיט חזיתי מול יו"ר ש"ס, אריה דרעי.

העלאת שכר המינימום מ-4,100 שקל ל-5,300 שקל, וסבסוד קייטנות בפריפריה למאות אלפי ילדים – שני הישגים שדרעי קורא לציבור לבחור בו בגינם – הם מהלכים שכחלון ביקש להזכיר לציבור לא מעט פעמים בשנה האחרונה - מפני שהוא זה שהשיג אותם. לא רק כחלון היה עשוי להתעצבן מכך: גם יו"ר ההסתדרות לשעבר, אבי ניסנקורן – מצמרת רשימת כחול לבן – גאה בהעלאת שכר המינימום ומציג אותה כהישג שלו. כמו כן, שר החינוך לשעבר, נפתלי בנט, הוא זה שעמד לצדו של כחלון גאה במסיבת העיתונאים שבה הוכרזו אותן קייטנות של החופש הגדול שדרעי משייך עתה למצע שלו.

מעבר לכך, במצע של ש"ס יש הישגים שדרעי יכול לרשום בלעדית על שמו, ובהם צמצום פערים בין רשויות וחיזוק רשויות מקומיות מוחלשות; פתיחת חופי הים שגבו תשלום מהציבור לרחצה חינמית; והנחות בתחבורה ציבורית ובמים לאוכלוסיות מוחלשות, שש"ס דרשה במסגרת ההסכמים הקואליציוניים.

עמיר פרץ ואורלי לוי-אבקסיס במסיבת עיתונאים בתל אביב, בשבוע שעבר
עמיר פרץ ואורלי לוי-אבקסיס במסיבת עיתונאים בתל אביב, בשבוע שעברצילום: ניר קידר

איום חדש

אין זה מפתיע כי על הישגי הממשלה הנוכחית יש טוענים רבים. עם זאת, בקמפיין שהשיק היום דרעי הוא רואה לנגד עיניו מתחרה אחר מהאופוזיציה: הכרזתם של עמיר פרץ ואורלי לוי אבקסיס על ריצה משותפת השבוע במסגרת מפלגת העבודה מאיימת למשוך בוחרים ממניעים חברתיים שדרעי מעוניין למשוך אליו. דרעי חושש שהאוכלוסייה הממוקמת בעשירונים התחתונים מבחינת רמת ההכנסה עשויה לעזוב אותו לטובת הצמד שמבטיח להפחית את האי-שוויון.

זו הסיבה לכך שדרעי מיהר להתגאות בהישגי הממשלה היוצאת, ולהבטיח מהלכים דרמטיים לציבור המצביעים, אם יזכרו אותו בקלפי ב-17 בספטמבר. בין ההבטחות ניתן למצוא את העלאת שכר המינימום ב-1,000 שקל נוספים; חידוש והרחבת תוכנית שיקום שכונות, הרחבת טיפולי שיניים חינם; והרחבת ההנחות על מים וחשמל. ש"ס לא מפרטת מהיכן יבוא הכסף למהלכים אלה. העלאת שכר המינימום לדוגמה, תהיה כרוכה בעלות של כ-1.5 מיליארד שקל בשנה לממשלה. לא יהיה פשוט למצוא מקור לסכומים אלה בשנה הבאה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום