נתניהו יכריע: ועדת הכספים הצביעה בעד דחיית הסגירה של שדה דב

בהצבעה הצהרתית קיבלו חברי הוועדה פה אחד את הצעתו של שר התחבורה לדחות את פינוי השדה בשלוש שנים ■ עם זאת, רק ראש הממשלה יחליט אם לקבל את מתווה סמוטריץ', ולהעלות את הצעת החוק הממשלתית לקריאה ראשונה לכנסת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר התחבורה, בצלאל סמוטריץ'צילום: אוליבייה פיטוסי

ועדת הכספים של הכנסת קיבלה היום (ג') את הצעתו של שר התחבורה בצלאל סמוטריץ', לדחות את פינוי שדה דב בשלוש שנים. בדיון שהתקיים בראשות ח"כ משה גפני, הצביעו חברי הוועדה פה אחד בעד ההצעה.

להצבעה זו אין משמעות אופרטיבית לגבי הסגירה, שכן נתניהו הוא זה שצריך להחליט אם לקבל את המתווה שהציע סמוטריץ', ולהעלות את הצעת החוק הממשלתית לקריאה ראשונה לכנסת, אך קולו טרם נשמע. למעשה, הוא גם עדיין לא קבע פגישה עם סמוטריץ', לאחר שהפגישה המתוכננת בין השניים בנושא בוטלה אתמול.   

לטענת סמוטריץ', "מתווה החוק לדחיית סגירת שדה דב לעוד שלוש שנים מציע 100% רווח ו-0% נזק. הכל יתקדם כרגיל, הליכי התכנון, בדיקות הקרקע ואפילו השיווק. נעגן בחוק את זכויות אנשי הגוש הגדול, כך שאף אחד לא יצא ניזוק".

חברי הוועדה תקפו את עו"ד רחל זכאי, שמייצגת את בעלי הקרקעות, מכיוון שסירבה לקבל את עמדת הוועדה לגבי אפשרות דחיית מועד הפינוי. זכאי אמרה: "אנחנו מנסים לעזור ל-2,000 אזרחים להגיע לזכויות לגבי קרקעות שרכשו מזמן. הסכמים צריך לכבד. זו התנהלות של מדינת פרטאץ'".

יעקב מרגי (ש"ס) אף איים על זכאי, כי בעלי הקרקעות לא יזכו בהן לעולם: "אתם תראו את המגרש הזה רק בתצ"א (תצלומי אוויר). הגישה שלך מאוד מתנשאת. את אומרת לנו שלא משנה איזה ביטחון ניתן לכם בחקיקה - אתם לא תסכימו. הנחמדות הזו שלנו פה להגן על בעלי הגוש הגדול לא מובנת מאליה. אם אתם לא מסכימים - אני אוביל תנועה אזרחית שתתקע אתכם". עוד הוסיף: "נתניהו נותן לנו לקרקר סביב השולחן בזמן שהוא צריך לקבל את ההחלטה".

גפני הביע תרעומת לאורך כל הדיון על כך שמשרד הביטחון ומשרד המשפטים לא הגישו לוועדה חוות דעת בנושא דחיית הדיון. "הוועדה התכנסה ודנה בנושא אפשרות ביטול סגירת שדה דב כאשר אין לפניה את חוות הדעת של משרד המשפטים, ולכן היועצת המשפטית של הוועדה לא יכלה להגיב להצעת החוק. יש כאן כמה דברים שלא מריחים לי טוב. מה, אנחנו גורם זר? משרד הביטחון כותב חוות דעת ואנחנו לא יכולים לדעת על כך? אולי יש למשרד הביטחון ולמשרד המשפטים אינטרסים בשטחים שם?".

נציג משרד המשפטים שנכח בדיון הסביר כי מדובר בסאגה משפטית מול בעלי הקרקע הפרטיים, "ולכן לכל דבר שיוצא החוצה, יש השלכות משפטיות על עמדת המדינה בבית המשפט. זו הסיבה לכך שחוות הדעת שהועברה לשר הביטחון הוגדרה על ידינו כרגישה".

אודי אדם, מנכ"ל משרד הביטחון, הסביר כי "אנחנו מתעסקים בזה מספר שנים, אני אישית מטפל בכך יותר משלוש שנים. השקענו כ-2 מיליארד שקל בפינוי של השדה, ואני לא יכול לפרט במה אבל זה קשור גם לאמל"ח וגם לאיחוד טייסות. היום השדה עובד בצורה מבודדת. ב-1 ביולי יש אנשים שהולכים הביתה, להשתחרר או לעבור לבסיס אחר. זה לא שאני נשאר עם בנק של פקחים שמחכים מה לעשות איתם. פונקציונלית,  ב-1 ביולי מערכת הביטחון לא יודעת להפעיל את המערכת הזו כי היא לא צריכה אותה. אם רוצים להפעיל בסיס שצה"ל ישתתף בו - זו צריכה להיות החלטה של שר הביטחון ולא של הכנסת, וזה לוקח סדר גודל של 3 חודשים להתארגן לזה. אבל למה צה"ל צריך להפעיל מערכת אזרחית? זה לא נראה לי הגיוני. ב-1 ביולי אין בסיס צבאי בשדה דב.

לטענתו גם אם שר הביטחון ינחה אותו אחרת הוא לא יוכל לתפעל את שדה דב. "אם הוא יגיד שאני פוגע מבצעית אז שיתכנס מפקד חיל האוויר ויגיד אחרת. שזה לא יוטל על מערכת הביטחון. אף אחד לא ביקש דחייה חוץ מראש עירית אילת".

נציג רשות שדות התעופה חזר על דבריו בישיבת ועדת הכספים משבוע שעבר, ואמר כי תידרש לפחות לפחות שנה על מנת להכשיר פקחי טיסה. "אין לנו פקחים, אנחנו צריך לקלוט, לאמן ולהכשיר אותם  ולהחליף את המכשור הקיים. כיום אנחנו עובדים עם פקחים צבאיים".

יואב קיש, יו"ר ועדת הפנים, שמוביל ביחד עם סמוטריץ' את הצעת החוק שתדחה את הפינוי הודה כי כדי להספיק להתמודד עם לוחות הזמנים הדחוקים צריך להשאיר את השדה כשדה צבאי שמארח פעילות אזרחית, כך שהפתרון של כוח אדם צריך להגיע ממשרד הביטחון.

מאיר יצחק הלוי, ראש עיריית אילת, התרעם על הדברים של משרד הביטחון: "אתם ידעתם להגיע לאנטבה אבל לא יכולים לשבץ 4 פקחים? זו ציניות. יש כאן ציניות אמיתית. כל יום אני שומע על עוד מיליארד שקל. כל היום ספינים. יש 67 אלף תושבים שגרים בעיר הרחוקה ביותר בישראל שזכאים לתנאים שווים לתושבים אחרים במדינת ישראל. אין לנו את התנאים שיש בבאר שבע, ואין לתלמיד שרוצה ללמוד באוניברסיטה את התנאים שיש לתושבי תל אביב".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker