"בוטל הקיצוץ בפנסיה של הגמלאים - בתנאי שגיל הפרישה יועלה"

יותר מרבע מיליון גמלאים המקבלים את קצבתם מקרנות הפנסיה הוותיקות היו אמורים לספוג ביולי קיצוץ של 1.3% בגמלתם ■ בקרנות ידעו כבר לפני כ-15 שנה שיום זה יגיע, ואולם במערכת הפוליטית התמהמהו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פנסיונריםצילום: אורן זיו

קיצוץ קצבאות הזקנה ב-1.3% שהיא אמור להיכנס לתוקף החודש - בוטל. אמש נערך מפגש בנושא בין רה"מ, שר האוצר, שר העבודה והרווחה והממונה על שוק ההון, בו הגיעו הצדדים להתקדמות בהבנות בנוגע להקפאה של הקיצוץ. היום (ד') בצהריים, בעקבות ישיבה שנערכה בוועדת הכספים ודנה בנושא - ובה החליטה הוועדה לדרוש את ביטול הקיצוץ בקרנות הפנסיה של החוסכים בקרנות הוותיקות, התקבלה ההחלטה הסופית.

הביטול הזה מותנה בכך שהממשלה החדשה שתוקם אחרי הבחירות בספטמבר הקרוב תצליח לייצר תזכיר חוק המעלה את גיל הפרישה ומפחית את ההתחייבויות האקטואריות של הקרנות הוותיקות. בכך הזכירה שוב ממשלת ישראל כי היא יודעת לפעול רק כאשר הסכין מונחת על צווארה. 

ביולי הקרוב היו אמורים  270 אלף גמלאים ישראלים המקבלים את הקצבה שלהם מקרנות הפנסיה הוותיקות לספוג קיצוץ של 1.3% בגמלה שלהם: הקצבה שתיכנס לחשבון הבנק בחודש יולי, היתה אמורה להיות מופחתת ב-100 שקל. הקיצוץ הזה לא אמור להפתיע איש. יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד מסר בתגובה: "לא ניסוג מסכסוך העבודה במגזר הציבורי - עד שנקבל מסמך רשמי על דחיית הקיצוץ בפנסיות".

למען האמת, בקרנות הפנסיה היו מודעים לכך שהיום הזה יגיע כבר יותר מ-15 שנה. במערכת הפוליטית, לעומת זאת, חשבו שהיום הזה לא יגיע לעולם. אלא שהוא הגיע, ובדיוק בתקופה שבה הגופים שמנהיגים את מדינת ישראל - הכנסת וממשלת מעבר -מסורסים ואינם יכולים לטפל בו.

היום כאמור דנה ועדת הכספים בקיצוץ בקרנות הפנסיה הוותיקות. הדיון, שמגיע בתחילת מערכת הבחירות, מספק לפוליטיקאים כר דשא נוח לפנות ל-270 אלף הגימלאים בקרן, שסובלים מההתנהלות הכושלת של ממשלת ישראל.

קרנות הפנסיה הוותיקות מצאו את עצמן בגירעון של 200 מיליון שקל. הסיבה לכך היא, שכאשר הקרנות חולצו על ידי המדינה ב-2003, תיכננו את תחשיבי הפנסיה וגמלה לפי גיל פרישה של 67 לגברים ונשים. בהמשך, התקבלה החלטה כי גיל הפרישה לנשים יהיה 64, וכיום גיל הפרישה של 67 הוא רק עבור הגברים, ואילו של הנשים נותר על 62, זאת  בניגוד לתכנון בהסכמים ב-2003. כתוצאה מכך, מצאו את עצמן קרנות הפנסיה הוותיקות בגירעון אקטוארי, שכן הנשים חוסכות פחות ויוצאות לגמלה מוקדם יותר מהצפוי.

חברי ועדת הכספים ניסו לדחות את רוע הגזרה. ניתן היה להבין מדוע חברי הכנסת נזעקו. כפי שהטיחה חברת הכנסת פנינה תמנו-שטה (כחול לבן) בסגן הממונה על רשות שוק ההון שנכח במקום, הראל שרעבי, "אתה יודע כמה עופות לשבת בשנה הקיצוץ הזה אומר?".

שרת המדע, החדשנות והטכנולוגיה, אורית פרקש הכהןצילום: אייל טואג

אל מול חברי הכנסת ישבו במקום נציגי האוצר וקרנות הפנסיה וניסו לייצג את הדורות הבאים - משמע את מיליוני האזרחים שייצאו לפנסיה בעוד שנתיים, עשר שנים ו-40 שנה.

אנשי האוצר מניחים שכל החלטה שלא לקצץ בפנסיה כיום - תביא לכך שדווקא לדורות הבאים לא יהיה עוף לשבת. הם לא מצאו כל אוזן קשבת אצל חברי הכנסת, שכל מה שהם מבקשים הוא לדחות את הקיצוץ בחצי שנה - עד שייגמרו הבחירות והם יידעו מי מהם שרד את משחק הכסאות התקופתי. תקופת בחירות אינה התקופה בה מישהו יכול להתמודד עם קיצוצים שכאלה.

בר-דוד אמר כי יכריז על סכסוך עבודה כללי במגזר הציבורי, ובמקביל מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן-דויד תכריז סכסוך גם בקרב המורים. בר-דוד מסר כי עד עתה "פעלנו מתוך ניסיונות הידברות למצוא פתרון אשר ידחה וימנע את הפגיעה במקבלי הקצבאות, אך לא נראה שמולנו עומד מי שמבקש לשים את רווחת הגמלאים בראש סדר העדיפויות. אם לא יימצא פתרון למשבר, ביום שני הקרוב תכריז ההסתדרות על סכסוך עבודה כללי שיהיה תקף בכל מקומות העבודה במגזר הציבורי - על כל המשתמע מכך".

פרקש-הכהן: "בכנסת מדברים רק על חסינות ומשילות"

יו"ר ההסתדרות לשעבר אבי ניסנקורן ושר האוצר משה כחלוןצילום: מוטי מילרוד

על הדרך הוצגה במלוא הדרה ההשלכה של הקיפאון ממנו סובלת המערכת הפוליטית בימים אלה - על חיי היום-יום של השכבות החלשות בציבור הישראלי.

ההנחה של חברי הכנסת היא שבינואר יימצא פתרון לבעיה. אותו פתרון שידוע כבר שנים ארוכות - עובר דרך העלאת גיל הפרישה לנשים שיחסוך לקרנות הפנסיה סכומים גדולים. כפי שהגדירה זאת אורית פרקש-הכהן (כחול לבן) שכחברת הכנסת החדשה תיפקדה על תקן "אורח לרגע רואה כל פגע". פרקש-הכהן אמרה כי "הדיון הזה חשוב מאוד, אבל גם מצער מאוד. ברור שגיל הפרישה צריך עדכון, ברור שצריך הסדר משלים לנשים המוחלשות וברור המתווה שבו צריך לקיים הסדר לקרנות הפנסיה הוותיקות.

"הסיפור הזה מתגלגל מ-2004, וזה אם אני עושה לכנסת הנחה... מאז הגעתי למשכן, חוץ מחסינות, המלה שאני שומעת הכי הרבה היא משילות. לא היינו צריכים להגיע למצב הזה. ועכשיו שוב הדיון עוסק בכיבוי שריפות. הממשלה עוסקת בזה כבר 15 שנה. אני רוצה שכל אחד מאתנו יחשוב כמה דברים הוא הספיק לעשות ב-15 שנה. צריך שיהיה ברור שזהו עוד מחיר שאנו משלמים על הבחירות הנוספות האלה", אמרה פרקש-הכהן.

בחלל האוויר הדהדה השאלה שאותה איש מאנשי האוצר לא העז להטיח: מדוע ניתן לסמוך על הכנסת שתצליח לפתור דווקא בינואר את אותה בעיה שלא הצליחה לפתור כבר 15 שנה?

משה גפני בישיבה של ועדת הכספיםצילום: אמיל סלמן

ניסנקורן: "כשכל המשק התקדם, הגמלאים הידרדרו לעוני"

יו"ר ההסתדרות לשעבר, ח"כ אבי ניסנקורן (כחול לבן), שנדמה כי המשיך לייצג את המגזרים שאותם ייצג גם טרם הבחירות, הזכיר כי "כשכל המשק התקדם, חלק מהגמלאים ירדו אל עבר סף העוני עם קצבה ממוצעת של 4,000 שקל בחודש. אי-אפשר לקחת מהם עשרות שקלים בגלל מחדל של המדינה שמזלזלת בהם. הנושא פתיר. בוועדת הכספים בספטמבר אמר משרד האוצר שקר: הוא אמר שבתקופתו לא יירד שקל לגמלאים. הבטחות צריך לקיים. הגענו למצב שבו אנו בממשלת מעבר. אנו ערב תקציב המדינה. יש לדחות את ההחלטה עד לגמר התקציב. שיחזרו לדון בזה בינואר".

ח"כ רועי פולקמן (כולנו), ששוקל בימים אלה את המשך דרכו הפוליטית וספק אם נראה אותו בכנסת הבאה, יצא מיד להגן על יו"ר מפלגתו, משה כחלון, נגד ההאשמה הזאת, ועל הדרך ביקש להזכיר לניסנקורן כי ארגוני העובדים במלחמתם העיקשת על תנאי הפנסיה של העובדים אחראים גם הם למצב. "אני לא מכיר חזרה של האוצר מההבטחה הזאת. הגענו למצב הזה בגללך. עשר שנים לא טיפלת בזה. ההסתדרות היא שגרמה לזה. במשך שנים אנו מתקנים בעיות שהם יצרו", אמר פולקמן.

"היתה הצעה של יו"ר הוועדה, משה גפני, בנושא העלאת גיל הפרישה. ההסתדרות לא חסמה את הנושא. מי שהפיל את ההצעה של גפני הוא משרד האוצר. הדחייה של הקיצוץ מיוני לדצמבר מסתכמת בעלות של 100 מיליון ושקל", השיב ניסנקורן.

בשלב זה העלה גפני שוב את ההסתייגות הבסיסית שלו מהעלאת גיל הפרישה לנשים כשאמר כי "יש נשים עניות ששוטפות מדרגות. אין לקחת מהן קצבת זקנה ואין להעלות להן את גיל הפרישה - ולממן בזה נשים עשירות. ידי לא תהיה במעל הזה".

גפני: "אין לי כלים להשתמש בהם. הכל משותק"

שר העבודה והרווחה, חיים כץ (הליכוד), התכחש להיקפי הגירעון שעליהם מדברים באוצר ובקרנות הוותיקות. ואמר כי "אני לא יודע מאיפה מביאים את המספר הזה של גירעון של 200 מיליון שקל".

כץ לא נשאר באולם להמשך הדיון כאשר גפני ביקש מאורן משה, סמנכ"ל רגולציה בעמיתי קרנות הפנסיה הוותיקות, להתייחס לדבריו. משה אמר כי "מה שנאמר על ידי השר כץ לא נכון. היתה בדיקה של המפקח על שוק ההון כדי לתקף את גובה הגירעון, ואכן חל עדכון מסוים ולא מהותי ביחס לגובה הגירעון. נכון לדצמבר 2018, גובה הגירעון הוא 4.8 מיליארד שקל, בגלל נושא העלאת גיל הפרישה לנשים - שלא קרה".

סיכם את הדיון, כנראה הטוב מכולם, יו"ר הוועדה גפני, שאמר כי "אנו בתקופה שאיני זוכר כדוגמתה. עברנו מערכת בחירות מוקדמת ואנו הולכים למערכת בחירות ארוכה. הכל משותק. אנו במצב בלתי אפשרי מבחינת רמת הכאוס. אנו ועדה מרכזית בכנסת ואני עומד משותק. אני יכול לצעוק עד מחר בלילה אבל אין לי כלים להשתמש בהם. ראוי שרשות שוק ההון תקח זאת בחשבון. הרי אנו לא יכולים להעלות את גיל הפרישה עכשיו. אנו אומרים 'תדחו את ההפחתה בקצבה. מדובר על חוב אקטוארי'".

נציגי האוצר וקרנות הפנסיה, ביציאתם מהאולם, התקשו להבין כיצד הם יכולים למלא את בקשתו של גפני, הסותרת את ההוראות והתקנות שעל פיהן הם מצווים לנהל את קרנות הפנסיה הוותיקות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker