העלות האמיתית של בחירות חוזרות: מה יקרה אם נתניהו יממש את האיום?

המפלגות, שעדיין לא גמרו לשלם את ההלוואות בגין הבחירות הקודמות, משדרות מצוקה ■ איחוד מפלגות הימין: מבקשים אפשרות לפרוס תשלומים ל-72 במקום ל-36 חודשים

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
נתניהו עם השרים ישראל כץ וכחלון במליאת הכנסת, בשבוע שעבר
נתניהו עם השרים ישראל כץ וכחלון במליאת הכנסתצילום: אוליבייה פיטוסי

פקידי ממשלה החלו לתרגם למספרים את איומיו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לקחת את מדינת ישראל למערכת בחירות נוספת שתיערך חמישה חודשים בלבד לאחר שהסתיימה מערכת הבחירות הקודמת. ביאן ותד מאגף התקציבים באוצר אמרה הבוקר (שלישי) בוועדת הכנסת כי "משמעות הצעת החוק לפיזור הכנסת היא עלות של לכל הפחות 475 מיליון שקל, שמצריכה מקור תקציבי שאין - והיום אנחנו בחריגה. על הממשלה להצביע על מקור תקציבי לכך - וזה יהיה רק מצמצום פעילות הממשלה".

היא הציפה בכך את עלויות העתק של האיום בבחירות. הסכום שעליו דיברה ותד מורכב מעלות מימון מפלגות לבחירות של כ-200 מיליון שקל ומתקציב ועדת הבחירות של יותר מ-250 מיליון שקל. העלויות של מימון הפריימריז צפויות להיחסך למדינה. ותד לא דיברה על עלותו של יום שבתון נוסף למשק בגין הבחירות, שמסתכמת ביותר ממיליארד שקל.

מה שעשוי לקזז חלק מהעלויות האלה הוא העובדה שבסיטואציה שבה הבחירות יידחו לתקציב הממשלה, תיחסך עלות ההסכמים הקואליציוניים של הממשלה היוצאת שהסתכמה ב-2.25 מיליארד שקל בשנה. המשמעות של ארבעה חודשים נוספים בהם הסכומים האלה לא ישולמו היא חיסכון של כ-700 מיליון שקל.

סמוטריץ', פרץ ויוגב, נציגי איחוד מפלגות הימין, מגיעים להתייעצות בבית הנשיא לקראת הרכבת המלשלה
נציגי איחוד מפלגות הימין, סמוטריץ', פרץ ויוגבצילום: אמיל סלמן

במקביל, המפלגות השונות עדיין מלקקות את פצעיהן בגין עלויות מערכת הבחירות הקודמת שרק הסתיימה – ואינן יודעות מהיכן יגייסו את ההון למימון מערכת בחירות נוספת, דבר שהתבטא בדיוני הוועדה.

יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ מיקי זוהר, אמר הבוקר במסגרת דיוני הוועדה כי "מפלגה שלקחה הלוואה לצורך מימון קמפיין הבחירות האחרונות, מחזירה את ההלוואה בתשלומים חודשיים. חברי הכנסת ביקשו לדחות את החזר ההלוואה בחודשים הקרובים, על מנת שיהיה באפשרותם לממן את קמפיין הבחירות הבאות, שעתידות להיערך בעוד כשלושה חודשים".

עוד נטען כי על פי חוק מימון מפלגות, מפלגה שתבקש לקבל מקדמה על חשבון מימון מפלגות לקראת הבחירות הבאות, תצטרך לנכות את גובה ההלוואה מכספי המקדמות. חברי הכנסת ביקשו שההלוואות לא ינוכו מהמקדמות.

בנוסף, מפלגה שלקחה הלוואה שגובהה עומד היום על מחצית מגובה סכום מימון המפלגות, לא תוכל לקבל מקדמה. חברי הכנסת ביקשו כי בשל המצב המיוחד, יתאפשר להם לקבל מקדמה על אף ההלוואה שנטלו לקראת הבחירות האחרונות.

מימין: יו"ר רע"ם מנסור עבאס, יו"ר העבודה אבי גבאי, יו"ר איחוד מפלגות הימין רפי פרץ וליברמן בכנסת, באפריל
מימין: יו"ר רע"ם מנסור עבאס, יו"ר העבודה אבי גבאי, יו"ר איחוד מפלגות הימין רפי פרץ וליברמן בכנסת, באפרילצילום: אמיל סלמן

הלוואת בסך 62 מיליון שקל

חיים אבידור, חשב הכנסת, חשף את ההלוואות שהמפלגות סוחבות על גבן: "עד כה נתנו סכום של כ-62 מיליון שקל למפלגות כהלוואות לפי חוק מימון מפלגות. המפלגה היחידה שלקחה את כל המכסה היא מרצ. פירוט ההלוואות עד כה: הליכוד - 36 מיליון שקל; העבודה - 2 מיליון שקל; ישראל ביתנו - 2.34 מיליון שקל; הבית היהודי - 2.9 מיליון שקל; אגודת ישראל - 3 מיליון שקל; דגל התורה - 6 מיליון שקל; מרצ - 7.4 מיליון שקל, רע"מ - מיליון שקל; בל"ד - 1.7 מיליון שקל.

"כל עוד מפלגה נכנסת לכנסת ה-22 אין בעיה עם ההחזר, אך מפלגה שתיכשל תביא לבעיה בגביית החוב ממנה. הפתרון - ככל שמתירים את לקיחת ההלוואות עכשיו - החשיפה של הכנסת גדלה מ-62 מיליון שקל ל-201 מיליון שקל".

יו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי, הגיב על כך באומרו כי "לקחנו הלוואה של 2 מיליון שקל והתכוונו כל חודש לקחת עוד כדי לאזן את התזרים שלנו. המשמעות היא שלא נוכל לקחת מעכשיו? את מקדמת המימון מקבלים כחודש וחצי לפני הבחירות ואם מחליטים שאת מקדמת המימון מקבלים עכשיו - הכנסת לא לוקחת סיכון יותר גדול. תאפשרו למפלגות קיימות לקבל הלוואה עכשיו בגודל מקדמת המימון וכך הציבור לא ישלם יותר".

ח"כ אופיר סופר (איחוד מפלגות הימין) אמר כי "השאלה היא לא רק מימון הבחירות אלא כל השוטף אחר כך. אני מבקש שתהיה אפשרות לפרוס ל-72 חודשים במקום ל-36 חודשים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker