עוד לא ראינו כלום: הדרישה החדשה של החרדים אם ליברמן ייכנס לממשלה

היממות הקרובות כנראה יסתיימו למרות הכל בהרכבת ממשלה. אבל המחיר שישלם עבורה הליכוד מכספי המסים שלנו – יהיה גבוה מכל מה שראינו עד היום

חגי עמית
חגי עמית
מימין: אריה דרעי, בנימין נתניהו ויעקב ליצמן
מימין: אריה דרעי, בנימין נתניהו ויעקב ליצמןצילום: קובי גדעון / לע"מ
חגי עמית
חגי עמית

"החרדים עשו 90% מהדרך לכיוון יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן", הכריז ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת שרי הליכוד שנערכה היום (א'). הערב הוא יכנס את ראשי הקואליציה העתידית שלו בניסיון לרבע את המעגל. במקביל הוא טרח להבהיר היום לליברמן כי במשחק האיומים – גם הוא יודע לצעוק "תחזיקו אותי" לא פחות ממנו: הוא הכריז כי ביום רביעי הקרוב יביא לכנסת הצעה לפיזורה, לטובת הליכה לבחירות נוספות.

הרבה תיאוריות קונספירציה סובבות את המשבר במשא ומתן הקואליציוני שבפניו ניצב נתניהו. אפשר לתהות אם ראש הממשלה לא רץ לבחירות נוספות כדי לדחות שוב את השימוע שלו לפני כתב אישום – שאמור להיערך אחרי החגים. בתסריט כזה הוא יוכל לדעת שהשימוע ייערך לאחר שפרקליט המדינה הנוכחי, שי ניצן, יוחלף. אפשר גם לתהות אם לליברמן לא נמאס מנתניהו, אחרי חצי יובל של יחסי שנאה-אהבה, ואם הוא רוצה להיות זה שלזכותו תירשם מפלתו הפוליטית של ראש הממשלה.

מעבר לתיאוריות, בפועל ליברמן מתעקש במשא ומתן הקואליציוני הנוכחי על נושא עקרוני. הוא דורש כי היעדים המגדירים את מכסות הגיוס של תלמידי הישיבות החרדים יוגדרו בחקיקה ראשית – ולא בהחלטת ממשלה.

ליברמן בהשבעת הכנסת, לפני כשבועיים
אביגדור ליברמןצילום: אמיל סלמן

החרדים מתנגדים לכך, וזה לא מקרי. אם לא יהיו מכסות ברורות וקשיחות, אלא רק כאלה שנקבעו בהחלטת ממשלה, ניתן יהיה לעקר את החוק מתוכנו בישיבת ממשלה אחת. חוק הגיוס יהיה חסר תוכן. בהיעדר מכסות קבועות גם לא יהיה ניתן לאמוד את רמת ההצלחה של חוק הגיוס ואת העמידה ביעדיו. זו הסיבה שהחרדים דורשים שהמכסות לא ייקבעו בחקיקה ראשית. המכסות הללו הן לב העניין.

כתבנו כאן השבוע על המחיר הגבוה שידרשו החרדים אם בסופו של יום כן יסכימו להתקפל בנוגע לחוק הגיוס.

גם דרישתו של יו"ר ש"ס, אריה דרעי, לכך שמינהל התכנון ורשות מקרקעי ישראל יוכפפו למשרד הפנים - אינה מקרית. הוא לא מעוניין לשלוט במוסדות אלו כדי לסלול מחלפים או כדי להקים פארקים. הסמכויות נחוצות לו לצורך הקמת שכונות וערים יעודיות למגזר החרדי, שאותו הוא מייצג. אחרי ארבע שנים שבהן מוסדות אלו היו בסמכות שר אוצר שראה לנגד עיניו את דרישות כלל הציבור הישראלי - מדיניות תכנון הדיור הישראלית תהפוך להיות כזו המקדשת קודם כל מגזר אחד.

כדאי לעקוב היטב אחרי המתרחש ב-48 השעות הקרובות. רוב הסיכויים הם שהן יסתיימו בהרכבת ממשלה, אבל המחיר שישלם עבורה הליכוד - מכספי המסים של כולנו - יהיה גבוה מכל מה שראינו עד היום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker