נשבר הקיפאון במגעים בין ליברמן לליכוד - ואיזו הפתעה מכין נתניהו לחיים כץ?

לנתניהו כבר לא נותר זמן רב להרכיב ממשלה - אך מסתמנת התקדמות לקראת עסקה בינו לבין יו"ר ישראל ביתנו, והשניים ייפגשו הערב בארבע עיניים ■ אילו מחלוקות עדיין נותרו?

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן
בנימין נתניהו ואביגדור ליברמןצילום: אליהו הרשקוביץ

ביום שלישי הקרוב אמור ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להציג לנשיא המדינה ולציבור את ממשלתו הבאה. לפי חוקי הכנסת, 24 שעות קודם לכן יהיה עליו להציג את ההסכמים הקואליציוניים שעליהם הוא חתם כדי להקים את הממשלה הזו. לא נותר לו זמן רב. על רקע סדר הזמנים הזה נרשמה היום (ד') התקדמות במשא ומתן בין מפלגת הליכוד של נתניהו לבין ישראל ביתנו, שבהנהגת ח"כ אביגדור ליברמן.

ההתקדמות הזו מגיעה אחרי כמעט שבוע של הקפאה במשא ומתן בין ליברמן לנתניהו - הקפאה שנבעה מכך שליברמן הכריז כי אם לא יתקבלו חמשת התנאים שלו לכניסה לקואליציה, אין סיבה להמשיך בשיחות. עתה מסתבר כי בשלושה מחמשת הפרמטרים חלה התקדמות משמעותית בין הצדדים. ראשות ועדת הפנים תועבר לנציג של ישראל ביתנו, כפי שליברמן דורש. גם המהלך של העלאת רף הפנסיה המינימלית במשק לגובה של 70% משכר המינימום צפוי להיות מקודם - ואפילו למהלך של הגבלת בדיקות DNA לעולים חדשים מסכימים בליכוד.

מי שחיפש עדות להתחממות שמקרבת את כניסת ליברמן לקואליציה יכול היה למצוא אותה גם בכך שליברמן הפנה היום כתף קרה ליו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, דרך חשבון הטוויטר שלו. לפיד פנה לליברמן בקריאה שלא יותר לנתניהו ויסתמך על תמיכת יש עתיד בכל הנוגע להעלאה בפנסיה שמקבלים עולים חדשים. ליברמן השיב לו: "ידידי, כשאזדקק לעצתך אפנה אליך בטלפון באופן אישי ולא בטוויטר. גם בנושא הפנסיות כדאי שכבר תלמד שלא מדובר על פנסיות לעולים, אלא על הכנסת מינימום בסך 3,710 ש"ח לכל אזרח ישראלי שהגיע לגמלאות. ואני מדגיש במיוחד בשבילך: לכל אזרחי ישראל - לעולים וותיקים, לדתיים ולחילונים".

גם בכל הנוגע לשינוי בכללי המשחק בין ישראל לבין רצועת עזה, שאותו דורש ליברמן, חלה התקדמות בין הצדדים – גם אם פחותה. במישור זה העביר ליברמן עצמו דרך הרשתות החברתיות בימים האחרונים את המסר לפיו "אף אחד לא ישלח את חיילנו לכבוש לא את רצועת עזה ולא את דרום לבנון על בסיס הסכמים קואליציוניים, אלא אך ורק על בסיס מודיעין וחוות דעתם של הרמטכ"ל, ראש שב"כ וראשי מערכת הביטחון האחרים". ליברמן צפוי להיפגש הערב עם נתניהו בארבע עיניים.

המבוי הסתום: חוק הגיוס

הסוגיה היחידה שבה הצדדים ניצבים עדיין מול מבוי סתום היא חוק הגיוס, שהיה התירוץ של נתניהו לפירוק הממשלה הקודמת ולפיזור הכנסת. ליברמן נצמד לדרישתו כי חוק הגיוס יועבר בהתאם למתווה המקורי שבו עבר בקריאה ראשונה בכנסת הקודמת. המפלגות החרדיות עדיין אינן מסכימות לכך – וזו עשויה להיות הסיבה למכבש הלחצים שמופעל עליהן. נתן אשל, המייצג את נתניהו בצוות המשא ומתן של הליכוד, נפגש היום לפגישה ארוכה עם מנהל המשא ומתן מטעם ש"ס, אריאל אטיאס. רבקה פאלוך, הממונה על המגזר החרדי במשרד ראש הממשלה, נפגשה אתמול עם יעקב אשר ממפלגת יהדות התורה. אטיאס הוא זה שהעברת ועדת הפנים לידי ישראל ביתנו עשויה להטריד אותו – לאור העובדה שמשרד הפנים צפוי להימסר לידי ש"ס. אשר הוא הכתובת של ניסיונות הליכוד לריכוך יהדות התורה בנוגע לחוק הגיוס.

הריכוך הזה עשוי להתבצע באמצעות המשרד הנוסף שיהדות התורה שואפת לקבל עליו שליטה: משרד העבודה והרווחה. אם המשרד יימסר למפלגה החרדית – הרי שחיים כץ, שר העבודה והרווחה מטעם הליכוד בארבע השנים האחרונות, יצטרך למצוא לעצמו אכסניה חדשה. אחד הרעיונות שהועלו במשא ומתן הקואליציוני הוא פיצול משרדו של כץ לשניים: תחום הרווחה יועבר ליהדות התורה ותחום העבודה יישאר בידי הליכוד. פיצול שכזה ישחרר את סגן השר שימונה לעמוד בראש המשרד מהצורך להתמודד עם מצבים בהם עליו לחתום על היתרי עבודה בשבת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker