מי יבקר את המבקר? הדו"ח הרגיש והמועמד הבעייתי של נתניהו - פוליטי - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מי יבקר את המבקר? הדו"ח הרגיש והמועמד הבעייתי של נתניהו

מבקר המדינה אמור לפרסם בקרוב דו"ח על פעילות המל"ג - הגוף שבראשו עומד מועמדו של נתניהו לתפקיד מבקר המדינה, מתניהו אנגלמן. הדו"ח צפוי להתפרסם רק לאחר כניסתו של אנגלמן לתפקיד, אם ייבחר ■ מטעמו של אנגלמן נמסר: "הוא ינהג על פי כל דין"

17תגובות
מתניהו אנגלמן, מועמד הקואליציה לתפקיד מבקר המדינה, בנובמבר
מתוך ערוץ היוטיוב

משרד מבקר המדינה עומל באחרונה על דו"ח ביקורת של פעילות הוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת) והמועצה להשכלה גבוהה (המל"ג) — שבראשה עומד מועמד הקואליציה לתפקיד מבקר המדינה, מתניהו אנגלמן. הדו"ח, שאמור להתפרסם בקרוב, עוסק בהעברת האחריות על הפעלת מכללת כרמל לקריה האקדמית אונו, שנחשפה ב–TheMarker. הוא אמנם מתייחס להחלטות שהתקבלו לפני מינויו של מתניהו למנכ"ל המועצה בפועל, אך כולל ביקורת על דמויות מפתח במועצה, שליוו את אנגלמן במהלך כהונתו. בשלב זה הדו"ח צפוי להתפרסם רק אחרי ההחלטה על זהות המבקר הבא.

אנגלמן מונה למנכ"ל המועצה על ידי שר החינוך היוצא, נפתלי בנט, בינואר 2018. מקורות במל"ג סיפרו השבוע כי שיתוף הפעולה בין השניים היה הדוק, ואף התלוננו שבנט זכה להשפעה רבה מהרצוי על החלטות המל"ג, שאמורה להיות גוף עצמאי. בין היתר נמסר שאנגלמן השתתף בדיונים בסוגיית הקמת בית הספר לרפואה באוניברסיטת אריאל, והביע תמיכה בלתי מסויגת — תוך חריגה מסמכותו. לכן היו מי שתהו לגבי התאמתו לתפקיד מבקר המדינה הבא. "מנכ"ל המל"ג אמור לשמור על נייטרליות, אולם הוא קידם את מדיניות השר והתנהל כנבחר ציבור ולא משרת ציבור", אמר גורם במערכת ההשכלה הגבוהה.

מוסד המבקר דן בקביעות בתפקוד המל"ג והות"ת - המשמשות רגולטור של מערכת ההשכלה הגבוהה - ובהתנהלות המכללות ובאוניברסיטאות שבאחריותן. לכן המינוי עשוי להניב ניגודי עניינים. עד כה לא עלתה לדיון סוגיית הצינון שבה יידרש אנגלמן, אם בכלל.

גם סביב אישור הפקולטה לרפואה באוניברסיטת אריאל הוא הביע תמיכה בתהליך בפני נציגי המועצה, ופעל כדי לקדם את הקמת בית הספר. גם בהליך הזה נפלו פגמים וייתכן שבתקופה הקרובה יידרש מבקר המדינה להחליט האם לפתוח בבדיקת הליך הקמת הפקולטה, שהיה בין היתר נגוע בניגוד עניינים של אחת מחברות הוועדה לתכנון ותקצוב.

שר החינוך נפתלי בנט והמועמדת לתפקיד סגנית יו"ר המל"ג ד"ר רבקה ודמני שאומן
מוטי מילרוד, איילת שובל

בפרשת מכללת כרמל, בוחן מבקר המדינה את התנהלות המועצה להשכלה גבוהה והוועדה לתכנון ותקצוב בכל הקשור להעברת האחריות על המכללה שקרסה מסיבות כלכליות, למכללה הפרטית הקריה האקדמית קרית אונו, המכללה הגדולה בישראל. הפרשה הגיעה לשיאה במארס 2018, אז אישרה המל"ג בצעד חריג את ביטול המחויבות של מכללת קרית אונו להקים מכללה ערבית. באותה תקופה אנגלמן כבר מונה לתפקיד מנכ"ל המל"ג אך לא היה פעיל בו בתפקיד מכיוון שבחר לסיים את תפקידו כמנכ"ל הטכניון, ונכנס לתפקיד בפועל רק ביוני 2018.

למרות זאת, הדו"ח, שצפוי להתפרסם לאחר שייבחר מבקר המדינה החדש, כולל ביקורת העוסקת במועצה ובוות"ת הכפופים לאנגלמן, וליו"ר הות"ת פרופ' יפה זילברשץ, שעבדה בצמוד אליו מתוקף תפקידם.

לאחר קריסת מכללת כרמל, ניסתה המל"ג להסדיר את סגירת המכללה מבלי לפגוע בסטודנטים הלומדים בה, עד שלבסוף החליטה, בתמיכת שר החינוך ויו"ר המל"ג היוצא בנט, לקבל אחריות לפעילות המכללה למכללת קרית אונו – אך בתמורה הקריה האקדמית אונו התחייבה להקים קמפוס של מכללה פרטית שתפעל לטובת הציבור הערבי. לבסוף התירה המל"ג לאונו להשתחרר ממחויבותה להקים את הקמפוס הערבי.

לאנגלמן לא היתה כאמור מעורבות ישירה בהעברת האחריות של מכללת כרמל לקרית אונו. המהלך המזוהה עמו ועם זילברשץ הוא קידום הקמת בית הספר לרפואה באוניברסיטת אריאל, שהגיע לשולחנו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. בסופו של דבר, המל"ג, תחת ניהולו של אנגלמן, קבעה את הדיון הסופי לאישור במועצה להשכלה גבוהה יומיים לאחר הבחירות – בזמן ממשלת מעבר – וההחלטה עברה באישור רוב חברי המועצה.

פרופ' יפה זילברשץ, יו"ר הות"ת
אייל טואג

התהליך כולו נוהל באופן בעייתי תוך ביקורת חריפה על מעורבות פוליטית של בנט במועצה, ועל זילברשץ ואנגלמן שתורמים להחלשתה כרגולטור המפקח על גופי ההשכלה הגבוהה ועל תקציב כספי ציבור בהיקף של 12 מיליארד שקל.

ההחלטה על הקמת בית הספר לרפואה באריאל התקבלה בוועדה לתכנון ותקצוב ביולי 2018, כחודש לאחר כניסתו של אנגלמן לתפקיד וכחצי שנה לאחר שמונה. בתום הישיבה אישרה הוועדה את הקמת בית הספר על חודו של קול, אך בפברואר האחרון הודיע היועמ"ש על ביטול ההחלטה בגלל ניגוד עניינים של חברת הוועדה ד"ר רבקה ודמני, כפי שפורסם ב"הארץ". ודמני הצביעה בעד הקמת בית הספר, אך לאחר מכן התברר שבתקופה שבה נערך הדיון היתה ודמני מועמדת להצטרף כחברת סגל באוניברסיטת אריאל.

עד לפרסום הוראת היועמ"ש פעלו ות"ת ומל"ג כדי לקדם את ההחלטה, למרות ביקורת פנימית על האופן שבו ההליך נוהל, אך בפברואר החליט היועמ"ש כי על ות"ת לקיים דיון נוסף בנושא ללא ודמני, ובסופו החליטה הוועדה שלא לאשר את הקמת בית הספר לרפואה. בסופו של דבר, בהוראת מנדלבליט הנושא נדון שוב במל"ג אך רק לאחר הבחירות לכנסת ובתקופת ממשלת מעבר, וההחלטה להקים את בית הספר אושרה.

מועמדותו של אנגלמן לתפקיד מבקר המדינה הפתיעה את מערכת ההשכלה הגבוהה. אנגלמן, רואה חשבון המתגורר בישוב הדתי נוף איילון, כיהן במשך שנים ארוכות כמנכ"ל הטכניון, אך היה פחות משנה בפועל בתפקיד מנכ"ל המועצה להשכלה גבוהה וות"ת. כהונתו לוותה בחילוקי דעות עם חברי המועצה, אך פרט להליך שבו היה מעורב לאישור בית הספר לרפואה באריאל, הוא לא הספיק להותיר חותם עמוק על מערכת ההשכלה הגבוהה.

העבודות לבניית הפקולטה לרפואה באריאל, אתמול
תומר אפלבאום

הוועדה לתכנון ותקצוב אמורה להיות גוף בלתי תלוי המפקח על גופי ההשכלה הגבוהה ומתווה את מדיניות המערכת, אך במהלך תקופת כהונתו בתפקיד, ובשנות כהונתו של בנט כשר חינוך, ספגה הוות"ת ביקורת ציבורית על חולשתה הציבורית ועל כך שהיא מאפשרת לגורמים פוליטיים להתערב בפעלותה.

בעבר פורסם כי מבקר המדינה מעוניין לבצע בדיקה רחבה בנוגע למל"ג הכוללת גם את תפקודה לאחר סיום תפקידו של גדי פרנק, בתקופה שבה לא כיהן כמנכ"ל בפועל, ואת התהליך המסורבל והארוך שבו התנהלה הבחירה באנגלמן - אך לבסוף הוחלט להתרכז בפרשת קמפוס כרמל שנחשפה כאמור ב-TheMarker.  

ממשרד מבקר המדינה נמסר כי על פי הנהלים הקבועים כל עובד במשרד מבקר המדינה ונציב תלונות הציבור חותם על הסדר ניגוד עניינים.

לגבי התהייה כיצד יוכל ליזום ביקורות על גופי השכלה גבוהה ועל המל"ג – מטעמו של אנגלמן נמסר: "מתניהו אנגלמן ינהג על פי כל דין".

בכל הקשור לסוגיה של קמפוס כרמל נמסר מהמל"ג כי "מנכ"ל המל"ג ננכס לתפקיד ביוני 2018, והמקרה המדובר אירע טרם כניסתו לתפקיד. מכל מקום תגובת המל"ג נמסרה במלואה למשרד המבקר תוך שקיפות מלאה".

לגבי הפקולטה לרפואה באריאל נמסר מהמל"ג כי "פתיחת הפקולטה לרפואה באריאל והגדלת מספר הסטודנטים לרפואה הן צורך לאומי ממדרגה ראשונה. משרד הבריאות המליץ על פתיחת הפקולטה לרפואה באריאל לצד הגדלה מיידית של מספר הסטודנטים לרפואה במאות מדי שנה. ההחלטה הסתמכה על דו"חות של ועדות מקצועיות. חברי מל"ג סברו שאכן מדובר בנושא בעל חשיבות ציבורית ולאומית והצביעו ברוב מכריע בעד הקמת הפקולטה לרפואה. אנגלמן כמנכ"ל פעל על מנת שכלל החומרים של הצוות המקצועי יוצגו בהתאם לכללי הנוהל בפני חברי מל"ג וות"ת בעת עריכת הדיונים.

"כמו כן מתניהו אף מינה עם מנכ"ל משרד הבריאות צוות אשר כלל את יו"ר פורום דיקני הרפואה בישראל ונציג מנהלי בתי החולים אשר גיבשו המלצות להגדלת מספר הסטודנטים לרפואה בישראל. בג"צ שנדרש לנושא קבע כי מל"ג פעלה בהתאם להנחיות היועמ"ש ואישר את החלטת המל"ג".

באשר לטענה כי אנגלמן השתתף בדיונים בסוגיית הקמת בית הספר לרפואה באוניברסיטת אריאל, והביע תמיכה בלתי מסויגת — תוך חריגה מסמכותו, נמסר מהמל"ג: "בהתאם לסדרי הנוהל לדיוני המועצה להשכלה גבוהה, החומר המוגש לישיבות הנו באחריות המנכ"ל או מי מטעמו. הצוות המקצועי מביע את המלצותיו בפני חברי מל"ג וות"ת אשר דנים ומקבלים החלטות על פי שיקול דעתם".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#