נתניהו החליט: מתניהו אנגלמן - המועמד שלי לתפקיד מבקר המדינה

מתניהו אנגלמן מכהן בשנה האחרונה כמנכ"ל המל"ג - ויתמודד על תפקיד מבקר המדינה מול מועמד האופוזיציה גיורא רום ■ מועמדותו של אנגלמן הפתיעה את מערכת ההשכלה הגבוהה, מכיוון שהוא מונה לתפקיד על ידי שר החינוך היוצא, נפתלי בנט, ומכהן בתפקידו כשנה בלבד

חגי עמית
ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתניהו אנגלמן
מתניהו אנגלמןצילום: מתוך ערוץ היוטיוב של המל"ג
חגי עמית
ליאור דטל

האם מתניהו אנגלמן יהיה מבקר המדינה הבאה? ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט הערב כי מועמדו לתפקיד יהיה מנכ''ל המועצה להשכלה גבוהה מתניהו אנגלמן. מוקדם יותר שקל נתניהו גם את מועמדותה של עו"ד  מיכל רוזנבוים. מועמד האופוזיציה, בהובלת כחול לבן, הוא האלוף לשעבר גיורא רום

10 חתימות של חברי כנסת נדרשות כדי להתמודד על התפקיד. הזוכה, שיחליף את יוסף שפירא, ייבחר בהצבעה אנונימית שתיערך בכנסת בעוד שבועיים (3 ביוני). נתן אשל מקורבו של ראש הממשלה המכהן כאיש צוות המשא ומתן של הליכוד - בוחש במינוי והציע את שמם של מספר מועמדים.

מתניהו אנגלמן מכהן בשנה האחרונה כמנכ"ל המל"ג ומנכ"ל הוועדה לתכנון ותקצוב של המועצה להשכלה גבוהה. מועמדותו של אנגלמן לתפקיד מבקר המדינה הפתיעה את מערכת ההשכלה הגבוהה, מכיוון שהוא מונה לתפקיד על ידי שר החינוך היוצא, נפתלי בנט, ומכהן בתפקיד מנכ"ל המועצה תקופה קצרה של כשנה, שבה עדיין לא הספיק להשאיר חותם משמעותי על מערכת ההשכלה הגבוהה. במל"ג הוא עבד בצמוד ליו"ר הוועדה לתכנון ותקצוב, פרופ' יפה זילברשץ, שגם היא מונתה על ידי בנט. אנגלמן מונה ב-2014 למנכ"ל הטכניון, ולפני כן היה המשנה למנכ"ל הטכניון וסמנכ"ל המכללה האקדמית להנדסה בירושלים ומנהל סניף במשרד רואי החשבון "פאהן, קנה ושות'".

גיורא רום ב-2015צילום: תומר אפלבאום

בשנה האחרונה הוביל אנגלמן עם זילברשץ את מדיניותו של בנט בתוך המועצה, שתפקידה הוא לשמש כרגולטור של גופי ההשכלה הגבוהה הפועלים בישראל. הם הואשמו בכך שאיפשרו לבנט להחליש את הרגולציה ואת סמכויות המועצה ממניעים פוליטיים. הבולט שבהם הוא המהלך להקמת בית הספר לרפואה באוניברסיטת אריאל. מהלך זה התבסס בתחילה על אישור שניתן בוועדה לתכנון ותקצוב, שלאחר מכן התברר שהיה נגוע בניגוד עניינים של אחת מחברות הוועדה, ד"ר רבקה ודמני. בעקבות כך פסל היועץ המשפטי לממשלה את ההחלטה, אך לבסוף היא אושרה מחדש על ידי המל"ג יומיים לאחר הבחירות. לפי מקורות הבקיאים בעבודת המל"ג נראה כי אנגלמן לא צידד ברגולציה.

אנגלמן הודיע כבר לחברי להשכלה גבוהה על יציאה לחופשה של שבועיים לצורך התמודדות לתפקיד מבקר המדינה. בהודעה כתב כי "הנני מתכבד להודיעכם כי בהמשך לפניית ראש הממשלה מר בנימין נתניהו והקואליציה, היום תוצג מועמדותי לתפקיד מבקר המדינה. אני מודה לפרופ' יפה זילברשץ (יו"ר הות"ת) ופרופ' אידו פרלמן (סגן יו"ר המל"ג) על התמיכה בהצגת המועמדות. במהלך תקופת הצגת המועמדות שעתידה להימשך כשבועיים אצא לחופשה מהמל"ג".

אין זה מקרי שאיש מהמועמדים של הקואליציה אינו שופט. זאת, אף שב–30 השנים האחרונות התפקיד אויש אך ורק על ידי שופטים בכירים. בליכוד מחפשים מישהו ש"יוריד הילוך", ולא מעוניינים במבקר שיפנה ליועץ המשפטי לממשלה כדי שיבדוק מדוע קיבל ראש הממשלה 300 אלף שקל מבן דודו, נתן מיליקובסקי, מבלי שנודע על כך לוועדה למתן היתרים שליד משרד המבקר — כפי שעשה המבקר היוצא, יוסף שפירא, בינואר האחרון; או יעסוק בהוצאות מעון ראש הממשלה בשנה החולפת, כפי שעשה המבקר ב–2013.

בהתאם לכך, שמות מועמדים כמו שופט העליון בדימוס, אליקים רובינשטיין; נשיא בית המשפט המחוזי בדימוס, יוסף אלון; היועץ המשפטי לכנסת, איל ינון; או הפרופסורים למשפט אבי דיסקין ויפעת ביטון — לא הגיעו לישורת האחרונה. אפילו השופטים שקיבלו פנייה מהאופוזיציה נרתעו מהתפקיד, שיאלץ אותם להגיע לעימות חזיתי עם מפלגת השלטון. 

גם באופוזיציה הציגו היום כאמור את המועמד שלהם לתפקיד - האלוף לשעבר גיורא רום. רום זוכה לתמיכה משותפת של מפלגת העבודה ושל סיעת כחול לבן. שתי המפלגות פעלו לאיתור מועמד שיוכל לנצח את המועמדים מטעם הליכוד, ושיוכל למשוך ח"כים ממפלגות הימין שיחושו משוחררים ממשמעת סיעתית, בשל חשאיות ההצבעה. 

המועמדת המפתיעה של המפלגות החרדיות היתה עו"ד מיכל רוזנבוים. רוזנבוים, שנפגשה עם נתניהו בימים האחרונים, היתה המועמדת שעליה המליצו סגן שר הבריאות יעקב ליצמן ושר הפנים אריה דרעי. תחום המומחיות של רוזנבוים הוא רשויות מקומיות והיא משמשת כיועצת המשפטית לאיגוד התאגידים העירוניים המאגד עשרות חברות כלכליות ועמותות עירוניות. רוזנבוים היתה בעבר שותפתו של עורך הדין אילן שרקון – חברו ושותפו לשעבר של גדעון סער. בנוסף בעבר ניהלה רוזנבוים את היחידה לחיוב אישי במשרד הפנים ומנהלת מחלקת פירוקים ברשם העמותות.

בימים האחרונים פנו חברי כנסת בליכוד גם למנכ"ל הביטוח הלאומי לשעבר שלמה מור יוסף. מור יוסף מקורב לשר העבודה והרווחה חיים כץ – במשרדו הוא כיהן בתפקידו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker