הצעת החוק הראשונה של נתניהו: ניפוח הממשלה בעלות של מיליארדי שקלים

נתניהו מבטל את המגבלה על מספר השרים וסגני השרים בממשלה הבאה ■ הסכום שיוקדש להגדלת הממשלה יחסר מתקציב 2020 - שהכנתו צפויה להיות המשימה הראשונה של שר האוצר הנכנס

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
נתניהו. חשוד, שקרן ומיתמם
ראש הממשלה נתניהוצילום: אמיל סלמן

משרד המשפטים פירסם היום (ד') את תזכיר חוק יסוד: הממשלה, שמבטל את המגבלה על מספר השרים וסגני השרים בממשלה הבאה שירכיב בנימין נתניהו. החוק צפוי לעלות למשק הישראלי מיליארדי שקלים.

על התזכיר חתומה המשנה ליועץ המשפטי, דינה זילבר, והוא מתקן את המגבלות שנחקקו על גודל הממשלה ב-2014, במסגרת תיקון החקיקה שעליו לחצה מפלגת יש עתיד בהובלת יאיר לפיד. התיקון הגביל את הממשלה לכהונת 18 שרים וארבעה סגני שרים.

ב-2015, בעת הרכבת הממשלה הקודמת, התגבר נתניהו על המגבלות באמצעות הוראת שעה שביטלה אותו. בהרכבת הממשלה הנוכחית הוא כבר לא יכול היה לעשות זאת, ונאלץ – לאור מגבלות משפטיות המקשות על ביטול מתמשך של חוק בדרך זו - ליזום את החקיקה הנוכחית.

בהצעת החוק שאינה מטילה כל מגבלה על גודל הממשלה, נכתב כי "בהתאם להערכת אגף התקציבים במשרד האוצר, העלות התקציבית של לשכת שר עומדת על כ-6.5-4.5 מיליון שקל בשנה. העלות התקציבית של לשכת סגן שר היא כ-2 מיליון שקל בשנה".

הערכה זו מתייחסת לעלות לשכת השר או סגן השר בלבד. במקרה שבו מדובר בשר הממונה על משרד, מתווספות כמובן עלויות נוספות שהיקפן מושפע מתחומי פעילות המשרד. אלה מגיעות לסכומי עתק.

יאיר לפיד
יאיר לפיד צילום: אילן אסייג

הצעת החוק הנוכחית סותרת את החלטת הממשלה שהתקבלה בינואר 2018. במועד זה - כדי להתכנס למסגרת התקציב ל-2019 - קיבלה הממשלה החלטה לצמצם את מספר משרדי הממשלה מ-29 ל-17 בלבד.

באוצר נערכה אז בדיקה שהבהירה כמה משמעותי יהיה החיסכון, כתוצאה מצמצום מספר המשרדים. ב-2020 אמור היה להיחסך סכום של 300 מיליון שקל מבסיס התקציב של משרדי הממשלה שיאוחדו; ב-2021 היו אמורים להיחסך 300 מיליון שקל נוספים וב-2022 200 מיליון שקל נוספים. עם השלמת המהלך, אמורים היו להיחסך 800 מיליון שקל בשנה.

הסכום הזה יחסר מתקציב 2020 שהכנתו צפויה להיות המשימה הראשונה שתעמוד בפני שר האוצר הנכנס. הוא יצטרך למצוא לו מקור תקציבי אחר.

לאור העובדה שלא ידוע עדיין בכמה יגדל מספר משרדי הממשלה בעקבות החקיקה – לא ידוע גם מה תהיה עלותה. עם זאת – חוק הנומרטור קובע כי ברגע שבו נתבשר לגבי גודלה של הממשלה ועלות המשרדים החדשים שיתווספו אליה, תהיה הממשלה חייבת להציג גם את האפיק שממנו תביא את הכסף בארבע השנים הקרובות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker