גפני: המדינה תצטרך לסבסד את הפתרון לשמירת השבת של פניציה

בוועדת הכספים עלה נושא חרם החרדים על מפעל פניציה, כיוון שעובדים בו בשבת ■ ח"כ תמנו שטה: "גורמים קיצוניים מהלכים אימים על 250 משפחות התלויות בהם לפרנסתן" ■ יו"ר הוועדה, ח"כ גפני: "אם החרדים לא רוצים לקנות, אי אפשר להכריח אותם"

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפעל פניציה
מפעל פניציהצילום: גיל אליהו

ועדת הכספים דנה היום (שני) בסוגיית הפיצויים שינתנו לתושבי הדרום בעקבות העימות האחרון עם עזה, ובסוגיית המשבר במפעלים חרסה ואמיליה השוכנים בבאר שבע ודימונה.

משה גפני
משה גפניצילום: תומר אפלבאום

בנוגע לפגיעה הכלכלית בחבל עוטף עזה, ועדת הכספים הזמנית של הכנסת הגיעה להסכמות עם האוצר ולפיהן כלל העובדים ביישובי הדרום יהיו זכאים לתשלום בגין שני ימי העדרות מהעבודה בסבב הלחימה האחרון, תחת יום אחד בלבד. זאת במתווה שהציע האוצר טרם הדיון. כמו כן מסלולי הפיצויים לדבוראים ולעסקי התיירות יימשכו כמתוכנן. תקנות הפיצוי יהיו תקפות עד לסוף השנה.

במקביל הבטיח יו"ר ועדת הכספים, משה גפני, כי יערוך ישיבות נוספות בסוגיית המענה לאשקלון ויישובים נוספים שאינם מוגדרים כעוטף עזה, למרות שהם ספגו פגיעות קשות בסבב לחימה, וכן יכנס ישיבה בנושא המענה שניתן לתת למצוקת עסקי המסעדנות בעוטף, שאינם נהנים מפיצויי עסקי התיירות.

חברת הכנסת פנינה תמנו שטה מכחול לבן העירה כי ראוי שזכויות אלו לפיצוי של תושבי הדרום יעוגנו בתקנות קבועות, ולא בהוראת שעה כפי שנעשה היום.

פנינה תמנו שטה
פנינה תמנו שטהצילום: ללא קרדיט

בהמשך היתה זו תמנו שטה שגררה את הדיון במצוקת מפעלי הדרום לפינות לא נוחות עבור גפני, ופתחה את דבריה כשהזכירה: "ביקרנו במפעל פניציה בירוחם וכולנו אוהבים את השבת". גפני מיהר בתגובה להזכיר לה כי "נושא הדיון הוא המפעלים חרסה ואמיליה. למה את מתחילה בפניציה?". הסיבה להתרעמותו היא שבעוד שמצוקתם של מפעל חרסה המייצר כלים סניטריים ושל מפעל אמיליה המייצר מוצרי קוסמטיקה אינה קשורה לסוגיות דת ומדינה, אחת הבעיות המרכזיות של פניציה היא חרם של המגזר החרדי על הבקבוקים שהוא מייצר, בטענה שהמפעל פועל בשבת ומוצריו אינם כשרים.

"השבת היא של כולנו. ובמקום קידוש שבת אנו עושים חילול שם השם. באים גורמים קיצוניים, מחרימים את המפעל ומהלכים אימים על 250 משפחות התלויות בו בפרנסתן -  אין לי ספק שהענין פתיר, זו לא סוגייה פוליטית ולא רצון להתנגח בחרדים. ראוי שניכנס לתמונה ונוריד את החרב מעל צווארם", אמרה תמנו שאטה.

"אני וליצמן ישבנו עם ראש הממשלה ודנו בפניציה. יש הצעה שבשבת יהיו במפעל עובדים לא יהודים או שיעבור לנוהל יום כיפור. המדינה צריכה לסבסד את החלק הקטן הזה שנובע מבעיית השבת. קיבלתי בנושא כתף חמה מראש הממשלה וממנכ"ל המשרד שלו, יואב הורביץ", השיב על כך גפני, והזכיר: "אני לא בעד חרמות, אבל אם החרדי לא רוצה לקנות את הבקבוק אתה לא יכול להכריח אותו".

יתכן שגפני טועה בסוגייה זו. החרם על פניציה הוכרז על די 'הוועדה למען השבת'. תמר זנדברג (מרצ) תהתה בדיון: "אולי נחוקק חוק נגד חרם אידאולוגי אם הוא פוגע בעובדים". בתגובה הזכיר לה חבר הכנסת עודד פורר מישראל ביתנו, כי "החוק למניעת חרם (שנחקק בישראל כדי למנוע החרמה של מוצרים המיוצרים בהתנחלויות שבשטחים הכבושים – ח.ע) חל גם במקרה הזה, ויכול להיות שהקבוצה הזו של המחרימים תסבול מכך שישללו ממנה זכויות בגין החרם".

עו"ד יואב ביין, מומחה לנזקי מלחמות, פיצויי מלחמה ומס רכוש, מסר בתגובה: "ההמלצה לא נותנת מענה לנזק האמיתי שנגרם לעסקים ולמפעלים, אלא שוב רק פיצוי על שכר בגין העדרות עובדים. זה מפלה לטובה דווקא עסקים שהעובדים שלהם נעדרו. אין ריבוי מסלולי פיצוי, ולכן הרבה עסקים ממש לא יקבלו פיצוי על הנזק האמיתי: אין פתרון לעסקים שהמחזור שלהם ירד אך לא ספגו העדרויות, ואין מסלול נזק ממשי
לעסקים ולמפעלים - את זה נתנו את זה רק למלונות ולדבוראים. זהו פיצוי עקום. המטרה צריכה להיות שיקום המגזר העסקי, ולא עידוד היעדרות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker