הצעירים לוחצים - וביהדות התורה רוצים שכונות חרדיות ביבנה ובקרית גת

מסרים שמופצים בוואטסאפ מטעם צעירים חרדים המזדהים כ"דור המחסנים והחניונים" קוראים לח"כים החרדים "לנטוש את ועדת החלל ואת הקנאביס" ולדרוש את תיק השיכון ■ ביהדות התורה מציבים דרישות בהתאם - ועשויים לסבך את נתניהו מול סמוטריץ'

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אחד המסרים ליהדות התורה מטעם "דור המחסנים והחניונים"
אחד המסרים ליהדות התורה מטעם "דור המחסנים והחניונים"צילום: צילום מסך

"תשכחו מפרי גליל 8:8, הגיע הרגע לפתרון לזוגות הצעירים", המסר הזה - שנועד לח"כ משה גפני, שהתייצב לימין מפוטרי מפעל פרי הגליל בכנסת היוצאת - הוא אחד מסדרה של מסרים שמופצים בימים האחרונים בקבוצות וואטסאפ חרדיות, בניסיון להפעיל לחץ על חברי הכנסת של יהדות התורה לקחת אל מפלגתם את משרד השיכון. המספור "8:8" מציין את ההישג של המפלגות החרדיות בבחירות האחרונות.

החתומים על המסר הם "דור המחסנים והחניונים", שם המרמז על המצב שבו מוצאים עצמם זוגות טריים במגזר החרדי, המשוכנים לעתים במגורים ארעיים כמו מחסנים וחניונים. מסרים נוספים מטעמם קוראים לח"כ אורי מקלב, יו"ר ועדת המדע בכנסת היוצאת, "לנטוש את ועדת החלל" - וליעקב ליצמן, סגן שר הבריאות, "לעזוב את הקנאביס". כל ההודעות מסתיימות באמירה "ברגע האמת – משרד השיכון".

במקביל, יהדות התורה הציבה דרישה במשא ומתן הקואליציוני, הנוגעת להקמת שכונות חרדיות בקרית גת וביבנה. מבחינת החרדים, אלה ערים שלא אמורות לעורר מחלוקת. "אנחנו לא אוכלים לאף אחד מהמנה שלו. אנחנו רק מבקשים בשבילנו - לציבור החרדי. בחרנו מקומות שאין שם הרבה סיבות להתנגדויות. לא ביקשנו בלב תל אביב". עם זאת, ראש העיר יבנה כבר הודיע היום לתושבים בדף הפייסבוק שלו כי הוא יתנגד לכל מהלך שכזה.

הפוסט של ראש עיריית יבנה בפייסבוק

הלחץ החרדי הזה, בניסיון לקבל את משרד השיכון, מציב את ראש הממשלה בנימין נתניהו בפני בעיה. משרד השיכון עשוי היה לשמש עבורו כלי לפיצויו של ח"כ בצלאל סמוטריץ', על כך שהוא לא יזכה במשרד המשפטים שבו הוא חושק - תיק שאותו מייעד נתניהו ליריב לוין.

סמוטריץ' עשוי לקבל הצעה לכהן כשר לביטחון פנים. עם זאת, בכירים באיחוד מפלגות הימין התקשו להבין בשבוע שעבר כיצד ישרת משרד זה את הציבור ששלח אותם לכנסת. אם במשרד המשפטים הם יכולים לדאוג לכך שמערכת המשפט תעמוד לצדם בתהליך ההתנחלות שלהם ביהודה ושומרון, ובמשרד השיכון הם יכולים לדאוג להפניית תקציבים לבניית שכונות חדשות ביישוביהם – במשרד לביטחון פנים אין אפשרויות שכאלו. אפילו החטיבה היהודית בשב"כ אינה משתייכת אליו.

פיצוי אפשרי לאיחוד מפלגות הימין עשוי להיות ראשות ועדת חוק, חוקה ומשפט. שם תיכנס לנעליו של ניסן סלומיאנסקי חברת הכנסת אורית סטרוק, שתיכנס למליאה עם מימוש החוק הנורווגי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker