המפלגות התבקשו לחתום על תוכנית להורדת יוקר המחיה - מי עוד לא חתמה?

תנועת קואליציית יוקר המחיה החתימה על מסמך המחייב מהלכים נגד קרטלים ומונופולים את כחול לבן, העבודה, זהות, הימין החדש, ש"ס, כולנו, גשר ואיחוד מפלגות הימין ■ ביהדות התורה הצהירו כי הם רוצים להיות מתואמים עם הליכוד לפני שיחתמו

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ראש הממשלה בנימין נתניהו וסגן שר הבריאות יעקב ליצמן בבית החולים הדסה, בשנה שעברה
נתניהו וליצמן. רוצים להיות מתואמים צילום: עמית שאבי

בין קמפיין ה"שמאל חלש" של נתניהו לקמפיין ה"חלאס ביבי" של גנץ – נמצא מי שהמשיך להתעקש לגרור את המתמודדים בשבועות האחרונים לשיח ענייני. קואליציית יוקר המחיה, המורכבת מקשת רחבה של ארגונים חברתיים, מחתימה בשבועות האחרונים מפלגות על תוכנית להורדת יוקר המחיה.

התוכנית גובשה בליווי דרור שטרום, לשעבר הממונה על ההגבלים העסקיים; ד"ר מיכאל שראל, לשעבר הכלכלן הראשי במשרד האוצר וכיום ראש פורום קהלת לכלכלה; ונילי אבן-חן, סמנכ"לית כלכלה ומחקר בתנועה לאיכות השלטון. היא מתמקדת בחמשת תחומי החיים הבסיסיים והיקרים ביותר בישראל: המזון, הדיור, התחבורה, הבנקאות והאנרגיה, ומציעה פתרונות קונקרטיים לבעיית הקרטלים והמונופולים בתחומים אלה, לצד פתרונות להסדרת היחסים שבין המדינה לאיגודים המקצועיים.

מובילי הקואליציה הם גיא גלוברמן מתנועת ישראל 2050 ושגיא שחר, יזם היי-טק. הם השיגו לא מעט הצלחה: כחול לבן, משה פייגלין, רפי פרץ מאיחוד מפלגות הימין, איילת שקד, אריה דרעי וכולנו - חתמו. אבי גבאי וגשר – חתמו עם השגות.

הפגנה נגד יוקר המחיה ב-2011
מחאה נגד יוקר המחיה ב-2011צילום: אלון רון

במסמך הצהירו החותמים בין היתר כי "המפלגה בראשותי שמתמודדת לכנסת ה-21 מתחייבת: להציב את בעיית יוקר המחיה ורמת החיים בישראל בראש סדר העדיפויות הכלכלי של המפלגה, לקדם ביתר שאת פתרונות בנושא, ולכלול בהסכמים הקואליציוניים ובקווי היסוד של הממשלה התחייבות ברורה ותוכנית מפורטת לטיפול בקרטלים, במונופולים ובמוקדי הכוח הלא פרופורציונאליים בתחומי המזון, הדיור, התחבורה, הבנקאות והאנרגיה".

המפלגות שלא הסכימו לחתום עדיין על המסמך הן הליכוד, ישראל ביתנו, המפלגות הערביות, יהדות התורה ומרצ. במרצ הצהירו כי הם מסכימים עם בעיית יוקר המחיה. עם זאת, מפלגת השמאל מתקשה להסכים עם תפישת העולם הימנית המתבטאת במסמך. כך גם המפלגות הערביות. במקרה של הליכוד אנו מניחים שהדבר נובע מאי היכולת של מפלגת השלטון להסכים עם כך שקיימת איזושהי בעיה בחיי הישראלים בה היא לא טיפלה עדיין. בכל הנוגע לישראל ביתנו, הדבר עשוי לנבוע מכך שתשומת הלב של הקמפיין של ליברמן נותרה ממוקדת בסוגיות מדיניות-בטחוניות.

כך או כך, כולן נמצאות יחד באופוזיציה במקרה הזה. כדאי לשים לב במיוחד לנימוק בגללו סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, מיהדות התורה לא חתם על המסמך: הוא הבהיר לחברי קואליציית יוקר המחיה כי הוא אמנם תומך בהורדת יוקר המחיה - אבל הוא מעוניין להיות מתואם עם הליכוד לפני שיחתום על מסמך שכזה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker