ארדן הסיט מאות מיליוני שקלים שנועדו לחיזוק המשטרה בחברה הערבית ובפריפריה

המתווה התקציבי שהועבר אל המשטרה כלל העברת כספים לפרויקטים חדשים מאלו שכבר היו בתהליך עבודה - מבלי שהמשטרה הייתה מעורבת בקביעתם ■ התוצאה: ביטול שלל עבודות ורכישות שהיו מיועדות לירושלים ולמגזר הערבי

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גלעד ארדן משוחח עם שוטרים
גלעד ארדן משוחח עם שוטריםצילום: מוטי מילרוד

סוגיית רמת הפשיעה בחברה הערבית הגיעה גם לדו"ח מבקר המדינה, העוסק בנוהלי הרכש של המשטרה. הדו"ח עוסק בהשלכות של חוק ההסדרים ותקציב 2019 (שאושרו בתחילת 2018) על תקציב המשטרה.

בסיכום תחילת 2018 נקבע שתקציב המשרד לביטחון פנים יעלה ב-6.4%, ל-18.3 מיליארד שקל. כמו כן הוחלט ששכר השוטרים יעלה בחצי מיליארד שקל ל-7.2 מיליארד שקל, תקציב הכבאות וההצלה מ-1.2 ל-1.3 מיליארד שקל ותקציב השב"ס יעלה ב-150 מיליון שקל בלבד, ל-3.55 מיליארד שקל.

אחד התנאים של תקציב זה לפי המבקר, היה שהמתווה התקציבי שהועבר מהמשרד לביטחון פנים אל המשטרה יכלול הסטת כספים מפרויקטים שאושרו לביצוע ב-2018 והיו כבר בתהליך עבודה - בהיקף של 434 מיליון שקלים - לטובת פרויקטים חדשים, אך זאת מבלי שהמשטרה הייתה מעורבת בקביעתם – ומבלי שתוכל להתריע על ההשלכות על אותם פרויקטים.

התוצאה היתה ביטול ועצירה של חלק ניכר מהעבודות שאושרו לביצוע במסגרת התוכנית "מגדלור" לשנת 2018. מדובר, בין היתר, בפרויקטים של בינוי תחנות משטרה בעיקר בחברה הערבית ובפריפריה, פגיעה ממשית בתוכנית לחיזוק המגזר הערבי וירושלים, ביטול פרויקטים טכנולוגיים-מבצעיים וביטול רכש ניידות לאגף התנועה. המשטרה הזהירה בתגובה, שהמהלך פוגע באמון הציבור הערבי במשטרה. 

הימנעות ממכרזים בניגוד לחוק

בנוסף לכך כולל דו"ח המבקר רצף ארוך של אי-סדרים בניהול הרכש של המשטרה. הוא מזהיר מפני דפוס פעולה קבוע, באמצעותו היא נמנעת ממכרזים בניגוד לחוק: מתברר כי במקרים רבים, כאשר סכום הרכש של שירותים או מוצרים גדול מ-50 אלף שקלים (סכום המחייב ביצוע מכרז), הרכישה פשוט מפוצלת לכמה הזמנות נפרדות, שכל אחת מהן מסתכמת בסכום נמוך יותר.

הוא ציין כי לעיתים, כאשר יחידות המשטרה מבצעות רכישה, הן נמנעות מקניות בסכומים של 50 אלף שקלים ויותר - על ידי הפחתה מכוונת של איכות הסחורה הנרכשת או הכמות. הוא מזהיר כי גם כאשר נערך מכרז, מתקבלות לעיתים הצעות מחיר שלא ניתן להשוותן זו לזו – וכי בכ-16% מההזמנות, התקשרה המשטרה עם ספקים בלי שיהיה לה בסיס משותף להשוואת ההצעות. כך לדוגמא, אגף התנועה ביצע הזמנת לסיור לימודי ב-2016 וקיבל הצעות משני ספקים - הראשונה הייתה למתן שירותי הסעות, והשנייה ללינה במלון.

כוחות משטרה. למצולמים אין קשר לכתבה
כוחות משטרה. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: Tsafrir Abayov/אי־פי

בנוסף נעשה לעיתים שימוש חוזר בהצעות מחיר: כ-14% מההזמנות של המשטרה נוצרו על בסיס בחירה בין הצעות שחלקן לא התקבלו עבור ההזמנה הספציפית, אלא עבור כאלה שהמשטרה ביצעה בעבר. לעיתים המשטרה מקבלת מספר הצעות מחיר מספק אחד במקום לקבל הצעות מכמה ספקים: ב-11 הזמנות, קיבלה המשטרה כמה הצעות מחיר לצורך אותה ההתקשרות, מספק אחד בלבד.

דוגמה להשלכות הקומבינות האלו בעולם הרכש, מציג המבקר כשהוא מפרט כי ב-2016 ו-2017 ביצעה מחלקת הרבנות במשטרה 17 הזמנות רכש של מזוזות באמצעות בקשה להצעת מחיר של כ-20 אלף שקל כל אחת. המשטרה בחרה באופן עקבי, מראש, בשלושה ספקי מזוזות קבועים ולא בספקים אחרים. התקשרויות אלו, שבוצעו תוך בחירת הספק מראש, הסתכמו בכ-340 אלף שקל.

מבקר המדינה יוסף שפירא
מבקר המדינה יוסף שפיראצילום: אילן אסייג

ממשטרת ישראל נמסר: "בין המשרד לביטחון פנים ומשטרת ישראל מתקיימים תהליכי עבודה שוטפים בנוגע לתכנון תקציב המשטרה ומימוש תכניות העבודה. בשלהי 2016 הוכנה עבודת מטה נרחבת לטיוב הליכי הרכש, ובעקבותיה הוכנה ויושמה תכנית רכש שנתית שנכנסה למימוש לראשונה החל מתחילת 2017. מטבע הדברים, יישום תהליך חדש מעין זה דורש תקופת למידה לצורך הטמעת השינויים, תהליך שכבר ניכר באופן משמעותי אשתקד".

מהמשרד לבטחון פנים נמסר: "המשרד רואה בחומרה רבה את ממצאי המבקר, המעלים ליקויים וכשלים חמורים בהליכי הרכש המשטרתי, עד כדי חשש למעשים פליליים. הדו"ח מוכיח באופן חד משמעי שיוזמת השר ארדן (שנבלמה על ידי משרד האוצר) להכפפת חשבות המשטרה לחשב המשרד לבטחון הפנים היתה יוזמה נכונה, שהיתה מאפשרת פיקוח יעיל ומקצועי על הרכש המשטרתי וחוסכת כסף רב.

"ראוי לזכור שמשטרת ישראל מנהלת כיום רכש בהיקף של מיליארדי שקלים בכל שנה, ללא יכולת פיקוח בזמן אמת של המשרד הממשלתי אליו היא משתייכת. מצב זה הוא שהוביל לליקויים הרבים המופיעים בדו''ח, וניתן יהיה לתקנו אך ורק אם מודל הפיקוח על הרכש המשטרתי ישתנה. כך למשל, הדו"ח מציג כיצד נשכר על ידי המשטרה יועץ תקשורת בעל רקע פוליטי, ללא שהמשרד לבטחון הפנים יודע או יכול לפקח על ההתקשרות.

"עוד מציג הדו''ח במפורש, כיצד למרות הנחיית השר לבטחון הפנים וגורמי המקצוע של משרדו כלפי משטרת ישראל לבחון כתיבת מכרז ולבצע בחינת עומק בקשר להתקשרות בין המשטרה לחברת טכנולוגיות, החליטה המשטרה שלא לשתף את המשרד לבטחון הפנים בחלק מהליכי ההתקשרות, ואף להתבסס על נתונים מוטעים שהוצגו לה על ידי בעלי עניין.

"חומרת ממצאי הדו''ח מחייבת שינוי עומק ביכולת הפיקוח של המשרד לבטחון הפנים על תהליכי הרכש המשטרתי והשוואתם למודל הפיקוח המתקיים כיום בין משרד המשפטים ופרקליטות המדינה וכן גורמי אכיפה נוספים. שום גוף אינו פטור מפיקוח ציבורי על הוצאת תקציבו באופן שוויוני ותחרותי, המביא לחיסכון ויעילות. משרדנו יפעל כדי לוודא שכל הליקויים יתוקנו, וכדי שהיוזמה להכפפת חשבות המשטרה לחשב המשרד לבטחון הפנים תקודם במהרה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker