רוני אלשיך דאג לפטור ממכרז של 50 מיליון שקל לחברה של בני גנץ

מבקר המדינה: מפכ"ל המשטרה לשעבר, רוני אלשיך, רצה להתחייב לרכוש בפטור ממכרז את המערכת של הממד החמישי,ב-50 מיליון שקל - על אף שהדבר לא היה בסמכותו ■ הממד החמישי העבירה פרטים מטעים על פעילותה לוועדת המכרזים, ובני גנץ נכח בדיונים בניגוד למינהל התקין ■ כחול לבן: "בפעילותו של גנץ לא נפל דופי"

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בני גנץ ורוני אלשיך
בני גנץ ורוני אלשיךצילום: אוליבייה פיטוסי

בקמפיין הבחירות שמתנהל בשבועות האחרונים משתמש הליכוד בכשלונה של חברת הסייבר הממד החמישי – שבני גנץ כיהן בתפקיד היו"ר שלה – כדי להסביר מדוע מועמד רשימת כחול-לבן לראשות הממשלה אינו כשיר לתפקיד. דו"ח מבקר המדינה שמתפרסם היום (ד') צפוי לתת לליכוד תחמושת נוספת בתחום זה.

ללא רקע קודם בעולם העסקי או בתחום הסייבר, ספק אם גנץ יכול היה להציל את הממד החמישי מסגירה. עם זאת, דו"ח המבקר העוסק בהליכי הרכש במשטרת ישראל מחדד את אחת הסיבות שבגללן מונה גנץ לתפקיד יו"ר החברה. הדו"ח מתייחס בארוכות לחברה א' – שב-2016 הציעה למשטרה לרכוש ממנה מערכת טכנולוגית מתקדמת שהיא מפתחת. חברה א', ששמה אינו מוזכר בדוח, היא הממד החמישי – שפיתחה מערכת לאיסוף מידע מודיעיני. את הסיפור חשף גידי וייץ ב"הארץ".

שילוב המערכת במשטרת ישראל היה קריטי לעתידה של החברה. מטבע הדברים הצלחת הניסיון היתה מסייעת לחברה לשווק את המערכת גם ללקוחות זרים. המשטרה בחנה את יכולות המערכת ואת מידת התאמתן לצרכיה - ולאחר הצלחת הבדיקה נכנסו הצדדים למשא ומתן והחליפו טיוטת חוזה. בטיוטה דובר על כך שאם הפיילוט שתבצע המשטרה - בעלות של מיליון שקל – יצליח, היא תתחייב לרכוש מהממד החמישי את המערכת יחד עם שירותי הדרכה ויעוץ בשווי 50 מליון שקל. מפכ"ל המשטרה דאז, רוני אלשיך, היה מעורב אישית בסוגייה.  

המבקר: לא היה מקום לנוכחות של גנץ בדיון

בשלב זה של מהלך העניינים, ראש מינהל הטכנולוגיות במשטרה נאלץ להבהיר לאלשיך כי אין בסמכותו להתחייב לרכש בהיקף שכזה ללא אישור ועדת הפטור במשרד האוצר, וכי הוא יכול רק להתחייב לפיילוט בעלות של 5 מליון שקל.

בעקבות ההסתייגות הזו התקיים דיון במשטרה בנושא הרכש מהממד החמישי. הדיון נסוב סביב צורת ההתקשרות והשאלה האם היא תיעשה באמצעות פטור ממכרז - כמו גם סביב דרך שילוב המערכת במשטרה. לאור חשיבות הנושא השתתפה בו סוללה של בכירים במשטרה.

מבקר המדינה, יוסף שפיראצילום: אילן אסייג

אלא שבמקביל אליהם נכחו בדיון גם יו"ר הממד החמישי, בני גנץ, והמנכ"ל דורון כהן. הרושם הרב שמותיר הרקע הבטחוני של גנץ בדיונים כגון אלו הוא סיבה מרכזית שבגינה שכרה הממד החמישי את שירותיו. ואולם הנוכחות של גנץ בדיון שעוסק בפטור ממכרז לחברה שאותה הוא מוביל - אינה סבירה. דו"ח המבקר מתייחס לכך וקובע גם הוא כי לא היה מקום לנוכחות גנץ וכהן בדיון.

לפי המבקר, חברה א' מסרה כי הדיון המדובר "עסק בהצגה כללית של החברה, של המערכת ושל הפיתרון הייחודי שפותח על ידי החברה. בישיבה זו דובר על פוטנציאל שיתוף הפעולה בין המשטרה לחברה ועל אפיקי פעולה אפשריים, ולא נדונו פרטי התקשרות עסקיים. בוודאי שלא סוכם בה כל הסדר מסחרי. ככל שנושאים אלו נדונו בישיבה הרי שדיון זה התקיים לאחר שנציגי החברה יצאו מהדיון". בסופו של דבר הממד החמישי קיבלה את הפטור. ועדת המכרזים אישרה את ביצוע הפיילוט בהשקעה של 4 מיליון שקל, ובסוף 2017 הוא יצא לדרך.

אלשיך: "המשטרה נהפכה לשדה הניסויים של החברה"

המבקר תוקף את העובדה שתהליכי בחינת המערכת והפיילוט נעשו רק רק עבור המערכת של הממד החמישי, תוך שהמשטרה לא פונה לחברות טכנולוגיה נוספות ולא מציגה להן מידע מלא על ההתקשרות הפוטנציאלית – ובכך עניקה יתרון מוחלט לממד החמישי.

המבקר מתייחס גם לנתונים שגויים אודות הממד החמישי שהופיעו בחוות הדעת שהוצגה בפני ועדת המכרזים על ידי המנהל הטכנולוגי במשטרה. בין היתר נכתב בחוות הדעת שהחברה קיימת ארבע שנים, שיש לה חמישה לקוחות שהינם גופים בטחוניים ושמוצר מדף של החברה קיים כבר שנה וחצי. נתונים אלו היו שגויים. במועד המדובר (2016) החברה היתה קיימת שנתיים בלבד, ועסקה רק בפיתוח מוצר – ולא שיווקה או הטמיעה אותו.

הפיילוט במשטת ישראל היה כדאי לממד החמישי. כפי שאמר על כך אלשייך עצמו המצוטט בדוח – "נהפכנו לשדה הניסויים והלמידה של החברה, הן בהקשרים של תכנים ואפילו בהקשר הכולל. החברה מפתחת את המוצר הבסיסי שלה באמצעות התנסויות ולמידה במשטרה, להבדיל מהתאמת המוצר שלה לצורכי המשטרה".

הפטור מהמכרז לא סייע לממד החמישי בסופו של דבר. החברה נסגרה בדצמבר 2018, בטרם הבשילה העסקה עם המשטרה.

כחול-לבן מסרו בתגובה: "אנו מודים למבקר המדינה על עבודתו החשובה. מדובר בדו"ח העוסק בהתנהלות המשטרה בכל הקשור למכרזים ופטור מהם. בפעילותו של גנץ כיו"ר הממד החמישי לא נפל דופי. לצערנו דווקא בפרשה הביטחונית החמורה שמרחפת מעל ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מנוע מבקר המדינה מלחקור, בשל חקירת המשטרה בפרשה המתנהלת. אנו מקווים שבסופו של דבר יידע הציבור מדוע נתניהו שיקר ואז הודה שאישר מכירת צוללות מתקדמות למצרים מתחת לאפה של מערכת הביטחון. ואיך זה הגיוני שראש ממשלה מרוויח 16 מיליון שקל בעסקת 'צוללות תמורת עמלות'?"

ממשטרת ישראל נמסר: "ההחלטה לאמץ טכנולוגיות של בינה מלאכותית התגבשה במשטרה בהסתכלות לטווח הארוך, נוכח המציאות הטכנולוגית המתהווה ועל מנת לתת למשטרת ישראל כלים להתמודדות עם אתגרים אלה ולמלא את תפקידיה כגוף אכיפה וחקירה. ההחלטה לצאת לפיילוט נועדה לבחון הצדקת הקמת פלטפורמת בינה מלאכותית במשטרה, ובכל מקרה לא ניתנה כל התחייבות ולא בוצעה כל התקשרות מעבר לפיילוט זה. הוא נדרש כדי לדייק את הדרישה המבצעית שתאפשר קיומו של הליך תחרותי.

"ההחלטה על פטור ממכרז לצורך ביצוע הפיילוט, התקבלה על ידי ועדת המכרזים ואושרה בוועדת הפטור המשרדית של משטרת ישראל. הוא בוצע במתקן משטרתי שהוקמה בו תשתית יעודית לטובתו. כלל נציגי החברה שעסקו בו עברו בדיקות בטחון מידע נדרשות, החברה הקימה את הפלטפורמה על שרתי המשטרה בלבד וכל המידע שעלה נמחק מיד עם סיומו. אנו בטוחים כי תוצריו של הפיילוט, שממומשים בימים אלו בתוך המשטרה, ישדרגו בעתיד באופן משמעותי את היכולת הטכנולוגית של המשטרה לממש את ייעודה, ויהוו כלי נוסף במאבק בפשיעה על כלל גווניה".

לדברי מקורות שהיו מעורבים במגעים בין המשטרה לממד החמישי, אגף החקירות במשטרה איתר את החברה כאחת שיודעת לבצע למידה עמוקה ויכולה לאפשר לה דריסה בעולם הבינה המלאכותית וה'ביג דאטא'.

לדבריהם, מה שהוגדר על ידי מבקר המדינה כפיילוט היה הרבה יותר מכך. הממד החמישי למעשה הקימה חוות שרתים במשטרה – ובמשך תקופה ארוכה עסקה בהוכחת היתכנות של המערכת אותה היא קידמה, על בסיס נתונים של עבריינים אמיתיים שבידי המשטרה. הפרויקט סוכם כמוצלח.

הממד החמישי הוכיחה כי היא יודעת לגזור את המידע אותו היא התיימרה לספק מבסיס הנתונים האמיתי של המשטרה. לפי אותם גורמים, בדיון שנערך בנושא ובו הוצגו התוצאות המקצועיות, סוכם על כך שהמשך הפעילות מול החברה ייקבע על ידי החשב הכללי. בנוסף לכך נציגיה יצאו מהישיבה בטרם החלו הנוכחים לדון בשאלת מתווה המכרז.

בסופו של יום, צחוק הגורל הוא שמאחורי ההתנהלות הלא תקינה של המשטרה עליה מעיד הדו"ח ומאחורי הביקורת, ניצבת העובדה שדווקא במגעיה מול המשטרה, היתה הממד החמישי קרובה להצלחה. החברה נסגרה במועד בו היתה קרובה לסגור עסקה ראשונה של המערכת שלה. למעשה, הפיילוט שביצעה במשטרה צפוי להיות הבסיס לתהליך בו המשטרה תבנה בעצמה מערכת דומה ועצמאית משלה.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker