מועד רכישת מניות הפלדה של נתניהו מוכיח: ראש הממשלה זכה ל-95% הנחה

הערב פורסם בחדשות 13 כי ראש הממשלה נתניהו רכש את מניותיו במפעל SeaDrift באוגוסט 2007 - ושלושה חודשים לאחר מכן החל מו"מ לקראת עסקה שהעניקה למפעל שווי גבוה פי 19 ■ נתניהו: "להפסיק לחטט במניות שדיווחתי עליהן לרשויות, וששולם עליהן מס"

גור מגידו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש הממשלה נתניהו
ראש הממשלה נתניהו צילום: חיים הורנשטיין

ראש הממשלה רכש את מניותיו במפעל SeaDrift, שהיה בשליטת בן דודו נתן מיליקובסקי, באוגוסט 2007 – כך דיווח הערב (ג') אביעד גליקמן בחדשות 13. הדיווח עשוי להתגלות כבעייתי עבור בנימין נתניהו, משום שהוא מעיד על פער זמנים קצר למדי בין עסקת נתניהו לבין עסקה אחרת שבמסגרתה נקבע למפעל שווי גבוה פי 19. מכאן שמתחזק החשש כי נתניהו קיבל הנחה של 95% - דבר שמשמעותו העברת הון בשווי מיליוני דולרים לכיסו של נתניהו ממיליקובסקי או מאדם אחר שהיה קשור בעסקיו. בנוסף, דווח הערב על פערים של מאות אלפי שקלים בין סכומי הלווואות שקיבל נתניהו ממיליקובסקי לסכומים שהשיב בפועל.

לפי הידוע כעת, נתניהו רכש 1.6% ממניות SeaDrift באוגוסט 2007, עסקה המעניקה למפעל שווי שוק של 37.5 מיליון דולר. ואולם בנובמבר של אותה שנה החל משא ומתן עם חברת גרפטק אינטרנשיונל הציבורית לרכישת 18.9% ממניות המפעל - לפי שווי שוק של 715 מיליון דולר.

לפי דיווחיה של גרפטק לבורסה בניו יורק, עוד לפני המו"מ שקיימה החל מנובמבר 2007 לקראת רכישת המניות - היה ידוע לה כי התקיים הליך מעין מכרזי שבו היו מעורבות רוכשות פוטנציאליות אחרות. מכאן שנתניהו ומיליקובסקי יתקשו לטעון שלא היו מודעים לכך ששווי עסקת נתניהו משקף הנחה משמעותית, שכמוה כהעברת הון לכיסו של נתניהו, אז ראש האופוזיציה וח"כ מכהן.

בין נתניהו למיליקובסקי מתקיימת מערכת יחסים כלכלית סבוכה, הכוללת העברת כספים במזומן מדי פעם, מתן הלוואות במאות אלפי דולרים ונכונות של מיליקובסקי לתרום בנדיבות עד מיליון דולר למימון ייצוגו של נתניהו בחקירתו.

ספקית של תיסנקרופ

גרפטק אינטרנשיונל היא יצרנית של אלקטרודות גרפיט, רכיב חיוני לייצור פלדה. תיסנקרופ, יצרנית הצוללות והספינות שבמרכז תיק 3000, היא אחד מארבעת לקוחותיה הגדולים ביותר. מי שייצג את נתניהו ומיליקובסקי בעסקת המניות ביניהם היה עו"ד דוד שמרון, חשוד מרכזי בתיק הצוללות. שמרון ייצג את נציג תיסנקרופ בישראל, בעוד שותפו למשרד עורכי הדין, יצחק מולכו, ייצג את ממשלת ישראל מול ממשלות גרמניה ומצרים בנושאים הקשורים לצוללות.

מפעל SeaDrift בטקססצילום: גוגל סטריט ויו

בימים אלו בוחן צוות בפרקליטות מיסוי וכלכלה את פרשת המניות. הצוות מורכב מפרקליטים שעסקו בחקירת תיק 3000, ובין היתר הוא בודק דיווחים והצהרות הון שהעביר נתניהו למבקר המדינה. הצוות דן גם בשאלה האם נתניהו דיווח אמת.

עד כה לא ידוע על ראיות ישירות לקשר כלשהו בין עסקת המניות לבין פרשת הצוללות. עם זאת, ההערכה היא שהנתונים הידועים על עסקת המניות עשויים להעלות חשדות לפלילים על רקע החשש כי העסקה היא פיקציה כלכלית שנועדה להסתיר העברת מיליוני דולרים לראש הממשלה. פתיחה בחקירה כפופה לאישור היועץ המשפטי לממשלה, ובפרקליטות מוסכם כי לא סביר שאישור שכזה יינתן לפני הבחירות ב-9 לאפריל.

מטעמו של ראש הממשלה נמסר הערב בתגובה לחדשות 13: "די בהודעת הפרקליטות שלא תחקור יותר את פרשת הצוללות, והודעת החברה הגרמנית שלא קנתה דבר עבור הצוללות מהחברה שראש הממשלה או בן דודו היו מושקעים בה, כדי להפסיק לחטט במניות שראש הממשלה דיווח עליהן לרשויות, וששולם עליהן מס מלא". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker