ההבטחות של גנץ ולפיד: פחות פקקים, התייעלות במערכת הביטחון - והתחליף של מחיר למשתכן

בלי אבי ניסנקורן, הציגו היום ראשי כחול לבן את המצע הכלכלי-חברתי של מפלגתם ■ השניים מבטיחים בין השאר 12.5 מיליארד שקל למערכת הבריאות, הפחתה של 15% מנפח התנועה בכבישים - ולא פוסלים שותפות עם אורלי לוי-אבקסיס

חגי עמית
חגי עמית
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
יאיר לפיד ובני גנץ
יאיר לפיד ובני גנץ

רגע לפני שיו"ר רשימת כחול לבן, בני גנץ, ממריא לארה"ב לוועידת איפא"ק, הוא ויאיר לפיד זימנו היום (חמישי) מסיבת עיתונאים כדי להציג את המצע הכלכלי-חברתי של מפלגתם. מי שבלט בהעדרו מהאירוע היה מספר חמש ברשימה, יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, שלכאורה אמור היה להיות הדמות הכלכלית הבכירה במפלגה.

גנץ, שנשאל לגבי העדרו של ניסנקורן, אמר כי "אבי ניסנקורן הוא איש עם מודעות כלכלית וחברתית גבוהה. כל מי שמקבל משכורת מינימום היום יודע זאת. הוא מחוייב לשינויים שצריך לעשות במדינת ישראל. הוא איש ישר והגון שמבין עניין בכלכלה ובמשפט וגם ביחסי עבודה - שאינם מילת גנאי. כשרוצים לעשות תהליכים שאותם אנו מתכננים בתחום, טוב לעשות אותם לא על הראש של אנשים אלא עם אנשים. בשנים הקרובות תראו שהשותפות של ניסנקורן היתה עם תועלת".

בהצהרה שהעניקו בפתיחה, דיברו השניים על מצע המתמקד בשלושה תחומים: בריאות, חינוך ותחבורה.

בתחום הבריאות, הובטח להשקיע 12.5 מיליארד שקל ולקצר את זמן ההמתנה בחדרי המיון והאשפוז, הקמת חדרי מיון קדמיים והקמה של שני בתי חולים בצפון ובדרום.

בתחום החינוך, הבטיחו השניים ליטול אחריות על ילדים מגיל אפס ועד לגיל 4, עוד לפני שהם נכנסים למערכת חינוך חובה.

בתחום התחבורה הם הבטיחו להוריד 15% מנפח התנועה, באמצעות הגברת השימוש בתחבורה ציבורית ושיתופית.

אמרתם שאתם רוצים להוריד 15%-10% מהתנועה - תעשו זאת באמצעות אגרות גודש? קנסות? כשלפיד התמנה לתפקיד שר אוצר ב-2013 הוא הרי העלה מע"מ כי היה לו גירעון לסגור.

גנץ: "אנו לא רוצים להעלות מסים ולא נעלה מסים. נעשה כל שאפשר בלי להעלות נטל המס על האזרחים, ועדיין להפחית את משך הזמן שבו הם מבלים בכבישים".

גנץ התייחס גם לצורך בהתייעלות במערכת הביטחון, כשאמר כי ב"כל השיחות שלי ושל יאיר, אנו מבינים שביטחון ישראל דורש מערכת שדורשת מעצמה התייעלות ללא הפסקה. נצטרך להבטיח את הסיפור הזה".

היחס שלכם למתווה הגז מעורפל לגמרי. אתם מדברים על ניצול ההכנסות מהגז להפחתת הגירעון - אבל הרחקת האסדה הגז מהחוף, שאתם מבטיחים, פוגעת בהכנסות מהגז.

לפיד: "היו הרבה אי הבנות בנושא. אנחנו בעד פיתוח קידוח לווייתן ומעוניינים בהכנסות מהגז שיגיעו למדינה ובמעבר של המשק לשימוש בגז. זה מחדל שהחיבור של המפעלים לגז לא היה מואץ יותר עד היום. המעבר לגז מייצר כסף שאפשר להשתמש בו לכל המטרות שהוצגו כאן. צריך כן לבחון אם לא נפלו כשלים מהותיים במיקום אסדת הגז. אנו בעד מתווה הגז הנוכחי ופיתוח לווייתן".

תחזירו את תוכנית מע"מ אפס?

לפיד: "לא נחזיר את תוכנית מע"מ אפס. תוכנית הדיור שלנו מדברת על בנייה של עשרות אלפי יחידות דיור להשכרה".

תוכנית מע"מ אפס היתה, אם כך, טעות?

לפיד: "זו לא היתה טעות. חיפשנו דרך לתת הנחה של רבע מיליון שקל לזוגות צעירים על הדירה הראשונה שלהם. במקביל, בזמנו הקמתי את החברה הממשלתית 'דירה להשכיר'. לצערי, הממשלה לא קידמה את הנושא. יש כיום רק כמה אלפי דירות להשכרה בצורה זו. צריך לחזור על תוכנית זו כחלק מרכזי מפתרון בעיית הדיור".

לפיד וגנץ. "צריך לבחון אם לא נפלו כשלים מהותיים במיקום אסדת הגז, אבל אנו בעד מתווה הגז הנוכחי ופיתוח לווייתן".
לפיד וגנץ, היום. "צריך לבחון אם לא נפלו כשלים מהותיים במיקום אסדת הגז, אבל אנו בעד מתווה הגז הנוכחי ופיתוח לווייתן". צילום: מוטי מילרוד

הכספים הקואליציוניים שהחרדים דרשו לפני הקמת הממשלה הנוכחית עלו  מיליארדי שקלים. אתם מדברים על חיסכון של 10 מיליארד שקל מביטולם. האם אתם מודעים לכך שתצטרכו לשלם מחיר גבוה כדי לקלוט את החרדים לממשלה? גנץ דיבר על דף חלק של דרישות שהוא ייתן להם למלא לפני המו"מ הקואליציוני.

גנץ: "לדף הזה שני חלקים. יהיה בו גם את החלק עם הדרישות שלי. פוליטיקה וקואליציה הן יצירת חיבורים. כמי שצריך להחליף את הממשלה הנוכחית, אמצא את הקו הנכון שבו כמות הכסף המופנה למקומות ספציפיים תרד, וכמות הכסף למקומות המשרתים את כלל האוכלוסייה תעלה. לבטח לא נלך למקום של תקצוב פרטי, שבו מסתובב ח"כ עם איזה שיגעון אישי ודורש עבורו תקציב. יהיו כספים קואליציוניים אבל נקצה פחות".

אתם עומדים לקבל תקציב עם גירעון גדול. קרן הגז תחזיר רווחיה ב-2021. זה לא יעזור לכם להתמודד עם הגירעון המיידי.

גנץ: "כל אחד מאיתנו עסק בחייו בצורך לנהל מתחים בין רצונות של אנשים. יש צרכים קשיחים, ויש צרכים שניתן לקצץ".

לפיד: "אנשים לא באמת מבינים מה עושה משרד התפוצות. ראש עיריית ירושלים הקודם, ניר ברקת, דיבר ארוכות על כך שלא צריך משרד לענייני ירושלים. יש בלי סוף בורות שומן של פינוקים שממשלה זו פינקה עצמה. למזלנו זה בור תקציבי הרבה יותר קטן מזה שחיכה לי ב-2013.

"יש מקורות תקציביים של יותר מ-10 מיליארד שקל שהוקצבו לכספים קואליציוניים ולפוליטיקאים. יש כסף בקרן הגז. מקור נוסף הוא השחיתות וההון השחור שהמשק מפסיד מהם. כך גם הבירוקרטיה שחונקת את הכלכלה. עסקים קטנים קורסים בגלל שחיתות ומאעכרים. יש לנו ממשלה לא יעילה עם מערכות ממשלתיות לא יעילות. אתה היום עומד מול ממשלה שעוצרת את הצמיחה. אלו מקורות ההכנסה שסוגרים את הבור".

אורלי לוי־אבקסיס
לוי־אבקסיס. אם גנץ יבטיח לה את תיק הבריאות, אולי לצד תיק חברתי נוסף — היא עשויה להסכיםצילום: מוטי מילרוד

מה עם אורלי לוי? יש סיכוי שהיא תיכנס לממשלה ברגע האחרון?

גנץ: "אורלי לוי היא מנהיגה חברתית טובה. נשמח לשותפות איתה בכל דרך אפשרית".

תמשיכו את תוכנית מחיר למשתכן של שר האוצר, משה כחלון?

לפיד: "נכבד את מחיר למשתכן ואת כל ההתחייבות שהממשלה הנוכחית לקחה על עצמה. כל אדם שזכה וקיבל התחייבות לדיור - נכבד אותה".

איך תגדילו את מספר אנשי הצוות הרפואי?

גנץ: "עם חינוך נכון והשכלה נרחיב את התקינה של העובדים הרפואיים ונשאיר את העובדים שילמדו בארץ".

לפיד: "המטוס של ראש הממשלה יושב על תג מחיר של 580 מיליון שקל. התוספת לסל התרופות היא רק 460 מיליון שקל. אני ויעל גרמן הכנו תוכנית של מענקים לרופאים שפונים לפריפריה. הממשלה הנוכחית ביטלה אותה בלי שום הסבר. התוצר של זה הוא שתוחלת החיים בפריפריה נמוכה בשלוש שנים וחצי מבמרכז".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker