איילת שקד: "הציבור הישראלי נהפך לשבוי של בית המשפט העליון"

שרת המשפטים אמרה בנאום חריף נגד בית המשפט: "הדמוקרטיה השתנתה. אזרחי ישראל בחרו, אך בחירתם נהפכה לחסרת משמעות. אפילו חוקי יסוד אינם חסינים"

ביני אשכנזי
ביני אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרת המשפטים, איילת שקד
שרת המשפטים, איילת שקדצילום: מגד גוזני

יום לאחר שבית המשפט העליון פסל את מיכאל בן ארי מלהתמודד בבחירות לכנסת ה-21, אך איפשר זאת לאיתמר בן גביר, לרשימת חד"ש-תע"ל ולרשימת רע"ם-בל"ד, הגיבה היום (ב') שרת המשפטים, איילת שקד, בכנס כלכלת ישראל 2050 בירושלים.

השרה הביעה ביקורת על בית המשפט העליון, על היועץ המשפטי לממשלה, על הוועדה למינוי שופטים ועל היועצים המשפטים למשרדי הממשלה.

שקד הציגה את עיקרי תפישתה המשפטית ואת התוכניות שהיא מתכוונת ליישם בקדנציה הבאה אילו תישאר בתפקידה. "התאספנו כאן כדי לדבר על כלכלה, חירות ותחרות", פתחה שקד, "אבל אין חירות ללא משילות, והכלכלה לא תוכל לפרוח אם אין משהו שייקח אחריות".

בהמשך הציגה שקד את עיקרי תוכנית 100 הימים לשינוי המערכת המשפטית. המהלך הראשון יהיה שינוי הליך מינוי השופטים לבית המשפט העליון. שקד אמרה כי "ברוב המדינות נבחרי הציבור הם אלה שבוחרים את השופטים. בחירת השופטים לעליון תיעשה בהחלטת ממשלה על פי הצעת שר המשפטים ובאישור הכנסת, ובמקביל ננהיג שימוע למועמדים. הציבור חייב לדעת מהי השקפתו של השופט.

"המהלך השני הוא השלמת חוק יסוד החקיקה... שיגדיר מהם סמכויות ביהמ"ש העליון ויעגן גם את פסקת ההתגברות. היתרון הדרמטי יהיה בכך שביהמ"ש העליון לא ישתתף כשחקן פעיל במגרש הפוליטי, ויחזור לעסוק בסכסוכים בין האזרחים".

המהלך השלישי שמתכננת שקד הוא עיגון סמכויות היועץ המשפטי לממשלה בחקיקה באופן ברור. "היועץ נהפך מיועץ לקובע, מעורך דינה של הממשלה לקטגור. אנו נקבע באופן ברור שכשיש מחלוקת משפטית, הממשלה והשר הרלוונטי יקבעו כיצד לנהוג".

שקד מבקשת לשנות גם את אופי המינוי של היועץ, כך שזה יתבצע בהחלטת ממשלה ולפי המלצת שר המשפטים. "האמינו לי, הדרג הפוליטי מעוניין להצליח בתפקידו - והוא יבחר את היועמ"ש הטוב ביותר, וכזה שתואם את השקפת עולמו".

אביחי מנדלבליטצילום: מגד גוזני

"דת הדמוקרטיה המהותית"

שקד השמיעה ביקורת חריפה כלפי מי שלדבריה איפשרו את השינוי במעמד בית המשפט: "כלבי השמירה של הדמוקרטיה, האקדמיה והתקשורת, יישרו קו עם השופטים, וגם שופטים שבדרך כלל ידועים בביקורת משפטית השתתפו במהפכה ללא התנגדות. העליון נהפך לפוסק בענייני מדיניות ובמקביל התעצם כוחם של היועצים המשפטים. מדיניות שלא אושרה על ידי היועמ"ש, בשל אינטרס ציבורי עמום, נדחקה לפינה - בניגוד לבחירת הציבור שהובהרה בפירוש בקלפי".

שקד המשיכה לתקוף את פסיקתו של ביהמ"ש, והביאה כדוגמה את מינוי המפכ"ל ואת הפסיקה בנושא תאגיד השידור: "הדמוקרטיה השתנתה. אזרחי ישראל בחרו, אך בחירתם נהפכה חסרת משמעות. זו דת הדמוקרטיה המהותית, באופן הייחודי שבו הם מגדירים אותה כמובן, ללא התחשבות ברצון העם שנהיה לא רלוונטי. את הרצון המתבטא בבחירות החליף הציבור הנאור, שערכיו תאמו לערכיהם של השופטים. הציבור הפך להיות שבוי, ובמקביל - באופן בלתי נמנע - חלה ירידה דרמטית באמון הציבור בבג"ץ. תאגיד השידור, מינוי המפכ"ל, גיוס בני הישיבות - מלאה כל הארץ משפט.

"לאחרונה התברר שגם חוקי היסוד אינם חסינים", המשיכה השרה. "נכון שזהו הענף שעליו נתלה בית המשפט, שמכוחו הוא יכול לפסול חוקים, אבל לגישתם המסוכנת של חלק משופטי העליון - מכוחם לפסול גם חוקי יסוד אשר פוסלים את עקרונות היסוד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker