ההבטחות של כחול לבן - והנושאים שאליהם היא לא מתייחסת

לצד הצהרות כלליות, המצע של כחול לבן מכיל תוכניות עם יעדים מדידים שניתן יהיה לבדוק אם יושגו ■ עם זאת, במפלגה לא מפרטים את המקורות התקציביים למימון התוכניות - ונזהרים מדיון בנושאים כמו תקציב הביטחון והטלת מסים

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בני גנץ, יאיר לפיד, משה יעלון וגבי אשכנזי
בני גנץ, יאיר לפיד, משה יעלון וגבי אשכנזיצילום: גיל אליהו

מפלגת כחול לבן פירסמה היום (ד') את מצעה המלא לבחירות הקרובות, וחלקים מהמצע פורסמו ב-TheMarker כבר שלשום. אבל לצד הרבה הצהרות כלליות שניתן למצוא במצעיהן של רבות מהמפלגות, מכיל המצע כמה תוכניות אופרטיביות עם יעדים מדידים אשר כדאי להזכיר אותן. במידה שהמפלגה תהיה חלק מהממשלה הבאה שתקום - ניתן יהיה לבחון אם הן התמלאו.

המפלגה מעריכה כי אין די ברשות לתחרות, כפי שנקרא הממונה על ההגבלים העסקיים לאחר הרפורמה שעברה בכנסת באחרונה. בהתאם, המצע מצהיר כי ימונה גוף חדש שיתמקד בהתמודדות עם יוקר המחיה - "נציב יוקר המחיה" - אשר יקבל סט כלים שיאפשר לו לטפל בכשלי שוק, להביא להוזלת מוצרי צריכה ומזון ולקדם פתרונות לבעיית יוקר הדיור.

המפלגה מצהירה כי היא תיישם תוכנית להכפלת קצב ההשקעות בתשתיות כאחוז מהתל"ג, מתוך רצון להתגבר על הפיגור העצום בתחום התשתיות הציבוריות.

בעוד שמצע יש עתיד סימן יעד של הגדלת שיעור המועסקים בהיי-טק בישראל ל-30%, לעומת 8.3% כיום, המצע של כחול לבן מסמן יעד ריאלי יותר וקובע כי מספר בוגרי האוניברסיטאות במקצועות ההיי-טק יוכפל בכל חמש שנים.

המצע גם קובע כי המפלגה תקדם חקיקה לשמירה על תקציב קבוע לטובת הרשות לחדשנות (לשעבר המדען הראשי), שיסתכם ב-0.8% מהוצאות המדינה. תקציב הרשות לחדשנות כיום הוא כ-0.4% מסך הוצאות המדינה.

העלאת גיל הפרישה לנשים, יום לימודים ארוך וצמצום העוני

צילום: מגד גוזני

בסוגייה שליוותה את הכנסת הנוכחית מרגע היווסדה ולא נפתרה - העלאת גיל הפרישה לנשים, שנתקלת בהתנגדות מצד המפלגות החרדיות וחברות כנסת נוספות לאור החשש לפגיעה בנשים קשות-יום העובדות במקצועות פיזיים - כחול לבן מצהירה כי תבחן העלאה הדרגתית של גיל הפרישה לנשים ל-64, באמצעות העלאתו בשלושה חודשים בכל שנה במשך שמונה שנים. זאת, תוך התחשבות בנשים במגזרים חלשים.

כחול לבן מצהירה גם כי היא תקדם יום לימודים ארוך, ששעותיו יתאימו לשעות העבודה של ההורים במשק. כמו כן, מצהירה המפלגה כי תמשיך במגמה של צמצום מספר ימי החופש שבה החל שר החינוך נפתלי בנט.

בתחום הבריאות, קובעת כחול לבן כי התוספת התקציבית לטובת טכנולוגיה עבור שירותים הניתנים במסגרת חוק ביטוח בריאות ממלכתי לא תרד מ-0.8% בשנה.

המפלגה גם מצהירה כי תמשיך במגמת העלאת קצבאות הנכות וכי תגדיל את הסכום שנכים יכולים להרוויח מעבודה בלי שקצבת הנכות שלהם תיפגע (דיסריגרד) - מ-4,300 כיום, ל-150% מהשכר הממוצע במשק, במטרה להגדיל את שיעור ההשתלבות של אנשים עם מוגבלות בשוק העבודה. יעד נוסף שמציבה כחול לבן הוא הקטנת שיעור העוני מכ-20% כיום ל-11%, בהתאם לממוצע ב-OECD.

חקיקת חוק הגיוס וביטול חוק המרכולים וחוק ההמלצות

הפגנת חרדים בירושלים נגד חוק הגיוס, במארס האחרוןצילום: אוליבייה פיטוסי

לאלה יש להוסיף כמה מהלכים שהמפלגה מתחייבת לבצע, ובהם המשך חקיקת חוק הגיוס שבו החלה הכנסת היוצאת; ביטול חוק המרכולים - שהעניק סמכות לשר הפנים להכריע בנוגע לסוגיית פתיחת עסקים בשבת; ביטול חוק ההמלצות המונע מהמשטרה לפרסם את המלצותיה בנוגע להליכים המשפטיים שיש לנקוט כלפי נחקרים; הפעלת תחבורה ציבורית בשבת ביישובים חילוניים; והקמת בית משפט ייעודי לערעורים, במטרה להקל את העומס על מערכת המשפט.

בתחום יחסי העבודה, המפלגה נזהרת מלהתעמת עם הוועדים הגדולים ומצהירה כי היא תתניע מהלך בשיתוף עם ועדי העובדים לצורך הגברת הגמישות התעסוקתית במגזר הציבורי.

המפלגה אינה מפרטת את המקורות התקציביים שמהם תממן את תוכניותיה. כמו כן, בכחול לבן נזהרים מלדון במדיניות המפלגה בנוגע לתקציב הביטחון - ואינם מפרטים מה תהיה מדיניות המיסוי של המפלגה כלפי האזרחים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker