פנחס עידן הודיע: מסיר את מועמדותי מרשימת הליכוד לכנסת

פנחס עידן, יו"ר ועד עובדי רשות שדות התעופה, מוקם 19 ברשימת הליכוד לכנסת. השבוע כתב היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, ליו"ר ועדת הבחירות המרכזית, כי "קיים קושי באישור מועמדותו של פנחס עידן"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יו"ר ועד עובדי רשות שדות התעופה, פנחס עידן
יו"ר ועד עובדי רשות שדות התעופה, פנחס עידןצילום: אמיל סלמן

פנחס עידן, יו"ר ועד עובדי רשות שדות התעופה, הודיע הבוקר (ד') רשמית כי הוא מסיר את מועמדותו לרשימת הליכוד לכנסת. שלשום כתב היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, ליו"ר ועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה-21, כי "קיים קושי באישור מועמדותו של פנחס עידן, יו"ר ועד עובדי רשות שדות התעופה (רש"ת), לרשימת הליכוד בבחירות לכנסת". בעמדה נאמר, כי "בשורה התחתונה, ככל שלא יינתן מענה לסימני השאלה העובדתיים ביחס למתח הדרגות של מר עידן בתפקידו הנוכחי ולמהות הורדתו בדרגה - דומה כי קיים קושי באישור מועמדותו".

כידוע, חוק יסוד הכנסת וחוק הבחירות לכנסת מטילים על עובדי מדינה, לרבות עובדי תאגידים ציבוריים, מגבלות לעניין מועמדותם לכנסת במסגרת רשימות מועמדים.

לפי החוק, על עובד מדינה זוטר, או עובד זוטר בתאגיד ציבורי, לא חלה חובה להתפטר עד המועד הקובע, אלא "שירותו מופסק מיום הגשת המועמדים ועד יום הבחירות, ואם נהיה לחבר כנסת – כל זמן היותו חבר הכנסת". ואולם ככל שמדובר בעובד באחת מארבע הדרגות העליונות בכל סולם דרגות, היה עליו להתפטר משירות המדינה/התאגיד הציבורי במקרה של בחירות מוקדמות עד ל-6 בינואר 2019.

עידן (מקום 19 ברשימת הליכוד לכנסת) שבתפקידו כיו"ר הוועד זכה לדרגה הגבוהה ביותר ברשות שדות התעופה, דרגה 30, לא עשה זאת. באישור היועץ המשפטי של רש"ת, אריה שחם, וכן באישור הנהלת רשות שדות התעופה, ותוך התערבות של יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, כפי שנחשף ב-TheMarker, הוחלט כי יירד באופן זמני בארבע דרגות, גם ברמת השכר על אף שתפקידו לא משתנה כלל, ואם לא ייבחר - ישוב לתפקידו. 

בעמדת היועץ המשפטי לממשלה נאמר כי העובדות אינן מונחות לפניו לכן הוא מבקש מיו"ר הוועדה לבדוק אותן היטב. "לפי הבנתנו, השאלות הרלוונטיות הן מהי משרתו העדכנית של המשיב, מהו מתח הדרגות לצד משרה זו, ומהי מהות הורדתו בדרגה ביום 6.1.19 (האם שינוי דרגה בלבד, האם שינוי תפקיד והאם מדובר בפעולה הפיכה ככל שהעובד יבקש זאת בהמשך)".


הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker