ה"מתנה" של שקד לניסנקורן וגנץ: ההסתדרות תיאלץ לחשוף הכנסות, הוצאות - ומשכורות

שרת המשפטים איילת שקד מפיצה להערות הציבור את תקנות השקיפות, שיחייבו שקיפות באגודות עותמניות - לרבות בהסתדרות ■ כיום אין כל חובת דיווח על אגודות עותמניות, ואף לא ידוע כמה מהן פועלות בישראל ■ ההסתדרות: "תעמולת בחירות"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שרת המשפטים, איילת שקד
שרת המשפטים, איילת שקדצילום: מוטי מילרוד

בהודעה שיצאה ממפלגת הימין החדש הודיעה היום (ד') שרת המשפטים, איילת שקד, כי היא מפיצה להערות הציבור את תקנות השקיפות - תקנות חדשות שיחייבו אגודות עותמניות בשקיפות ודיווח, כמו כל עמותה אחרת.

על פי חובות הדיווח החדשות, יחויבו אגודות עותמניות, כמו ההסתדרות הכללית, לדווח על חמשת מקבלי השכר הגבוה ביותר, וכן על ההכנסות וההוצאות השנתיות. עד היום לא נדרשו אגודות עותמניות לדווח זאת לאף גורם.

כדי שניתן יהיה לייצר מרשם של האגודות העותמניות הקיימות בישראל, מוצע לקבוע כי אלה יעבירו דיווח חד-פעמי ובו מידע בסיסי ביחס לפעילותן. מעבר לדיווח זה, יהא על האגודות למסור דיווח שנתי לרשם האגודות העותומניות. כיום פועלות בישראל אלפי אגודות עותמניות, אך מספרן המדויק אינו ידוע.

בניין ההסתדרות ת"א
בניין ההסתדרות ת"אצילום: אלון רון

שקד החלה את התהליך לפני מספר חודשים. יש לציין כי חברי הכנסת של יש עתיד, בתחילה עופר שלח ובקדנציה האחרונה עליזה לביא, הגישו עוד ועוד הצעות חוק בנושא - שנדחו.

מן ההסתדרות נמסר כי "פרסום טיוטת התקנות דווקא בתקופה זו מלמד כי השרה איילת שקד עוסקת בתעמולת בחירות. ההסתדרות בעד הגברת השקיפות ואף פעלה בנושא זה מיוזמתה בשנה האחרונה. עם זאת, יש לוודא כי זכותם הבסיסית והיסודית של העובדים להתארגן - לא תיפגע. ההסתדרות תבחן את טיוטת התקנות ובהתאם לכך תגיב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker