יו"ר ועדת הבחירות: משרד החינוך מימן תעמולת בחירות עבור בנט

השופט חנן מלצר הורה להסיר את תשדירי הבחירות ואת כל הפרסומים עם הכיתובים "תוכנית בנט" או "מתווה בנט" - וגם חייב את משרד החינוך בתשלום הוצאות על סך 10,000 שקל

ליאור דטל
שר החינוך נפתלי בנט
שר החינוך, נפתלי בנטצילום: מארק ישראל סלם

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט חנן מלצר, קבע היום (א') כי משרד החינוך הפיק והפיץ תשדירי תעמולת בחירות אסורה מכספי ציבור עבור שר החינוך, נפתלי בנט, ומפלגתו. תשדירי הבחירות של משרד החינוך עסקו בתוכנית לצמצום מספר התלמידים בכיתות הלימוד בבתי הספר היסודיים בשנים האחרונות.

לפי נתונים שפורסמו על ידי משרד החינוך, ב-2017-2014 צומצם מספר התלמידים בכיתות הלימוד בבתי הספר היסודיים ב-1.5% בלבד (מ-27.5 ב-2015 ל-27.1 תלמידים בכיתה ב-2017). אך בתשדיר התפאר המשרד בצמצום של 20% בצפיפות. 

לפי העתירה, המשרד בחר להדגיש את השינוי שבוצע מ-2015, בעת שבנט נכנס לתפקיד, ובאתר הייעודי שהוקם לקמפיין נכתב כי מדובר ב"מתווה בנט". בנט עצמו השתמש בסיסמה "דברים זזים בחינוך" בחשבונות ברשתות החברתיות שלו.

אחד הסרטונים שהפיקה לפ"מ עבור משרד החינוך

בהחלטתו כתב מלצר כי "בהינתן אופיים התעמולתי של התשדיר ושל ההפניות, ומכוח העובדה כי הפקתם והפצתם נעשו מכספי ציבור ותוך שימוש בנכסי ציבור, מסקנתי היא כי התשדיר וההפניות היו בבסיס תעמולת בחירות אסורה".

בתגובה לעתירה שהוגשה על ידי עו"ד שחר בן מאיר נגד תשדירי משרד החינוך - "דברים זזים בחינוך" - הורה מלצר למשרד החינוך להסיר ולא לפרסם שוב את כל תשדירי הבחירות במסגרת הקמפיין ולהסיר מכל הפרסומים של משרד החינוך את הכיתובים "תוכנית בנט" או "מתווה בנט". בנוסף, חייב מלצר את משרד החינוך בתשלום הוצאות על סך 10,000 שקל.

במסגרת התוכנית צומצם מספר התלמידים בכיתות הלימוד ל-34-32 תלמידים בכיתות הנמוכות בבתי הספר היסודיים. התוכנית יצאה לפועל בתקופת כהונתו של בנט, לאחר שהחליט לא ליישם את החלטת הממשלה מ-2008 לצמצם את הצפיפות לעד 32 תלמידים בכל כיתות הלימוד בישראל.

התשדירים הופקו על ידי משרד החינוך ובתקציבו, ושודרו בערוצי הטלוויזיה וברדיו ואף הופצו באינטרנט. לאחר הפצתם עתר בן מאיר לוועדת הבחירות המרכזית בטענה כי מדובר בתעמולת בחירות במימון נכסי ציבור האסורה לחוק התעמולה, וכי תוכן התשדירים אינו משקף את השינויים שבוצעו בכיתות הלימוד בתקופת כהונתו של בנט. לפי הקריינות בתשדיר, מספר התלמידים בכיתות הלימוד הצטמצמם מ-40 ל-32. זאת, למרות שלפי חוות דעתו של ד"ר גיל גרטל זה אינו המצב בפועל מאחר שעד ליישום התוכנית םחות מ-0.25% מהתלמידים למדו בכיתות של 40 תלמידים ויותר, ואילו הליך צמצום הצפיפות בכיתות הלימוד החל עוד לפני תקופתו של בנט כשר החינוך.

מלצר כתב בהחלטתו כי "שימוש בכספי ציבור למטרות אחרות ופרטיות הסותרות את ייעודן אינו ראוי", וכי במידה ורשות ציבורית מעוניינת להביא לידיעת הציבור פרטים על הישגיה "אין לכרוך אותו במישרין או בעקיפין עם דמותו של נבחר הציבור".

מלשכת שר החינוך נמסר: "השר בנט גאה במהלכים שהוביל בתקופת כהונתו כשר החינוך, מצמצום מספר התלמידים בכיתה ועד הוספת מעל 5,000 סייעות בגני הילדים. מהלכים אלו היטיבו עם מיליוני הורים וילדים במדינת ישראל. לעניין העתירה, מדובר בתשדיר אינפורמטיבי שניזום על ידי האגף המקצועי במשרד החינוך על מנת להנגיש את מידע חשוב ורלוונטי לציבור, ללא כל אזכור של השר או השתתפותו, בימים שאינם תקופת בחירות וכפי שנעשה בתקופת כל שר אחר ובכל משרד ממשלתי. יחד עם זאת, אנו מכבדים את החלטת השופט ונפעל על פיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker