מבחינת הנציבות נתניהו יכול להמשיך לשלוח את ראש המל"ל לרבנים - פוליטי - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מבחינת הנציבות נתניהו יכול להמשיך לשלוח את ראש המל"ל לרבנים

ייצוג ראש הממשלה במגעים קואליציוניים אינו מתפקידי המטה לביטחון לאומי, אבל זה לא מנע מראש המטה להיפגש עם רב משפיע בציונות הדתית בשעת לילה - כדי לשכנעו שפירוק הקואליציה יפגע בביטחון המדינה ■ בירור רשמי של הנציבות מדגים כיצד מלבינים התנהגות בלתי־תקינה

5תגובות
בנימין נתניהו והרב חיים דרוקמן
אבי אוחיון / לע"מ

למטה לביטחון לאומי (מל"ל) יש הרבה תפקידים חשובים. בין השאר, המטה אמור לבחון את תפישת הביטחון של מדינת ישראל ואת המיזמים הנחוצים לשמירה על ביטחונה, ולהכין את ראש הממשלה לקראת הדיונים בתקציב הביטחון. ייצוג ראש הממשלה במגעים קואליציוניים אינו אחד מתפקידי המטה. למרות זאת, שיחה שהתקיימה בנובמבר 2018 בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לראש המל"ל, מאיר בן שבת, הביאה לכך שבן שבת סייע לנתניהו במאמציו הפוליטיים להישאר בשלטון.

לצורך זה נשלח בן שבת מחוץ לשעות העבודה, במוצאי שבת בשעת לילה מאוחרת, לביתו של הרב חיים דרוקמן - מראשי הציונות הדתית - והציג בפניו סקירה של המצב הביטחוני. מטרת המפגש, מבחינת נתניהו, היתה לשכנע את דרוקמן כי פירוק הקואליציה על ידי הבית היהודי הוא מהלך מסוכן לביטחון ישראל. נתניהו ידע את מי לשלוח לבצע את המטלה הזאת. נוסף על תפקידו הרשמי כראש המל"ל, בן שבת הוא גם קרוב משפחה של דרוקמן - הראשון הוא מחותנו של השני.

ראש המטה לביטחון לאומי, מאיר בן שבת
אוליבייה פיטוסי

האירועים האלה עולים מבירור רשמי שערך גיא דוד, מנהל אגף בכיר למשמעת בנציבות שירות המדינה, מול בן שבת. הבירור בוצע בתגובה לדרישתה של חברת הכנסת מירב מיכאלי (העבודה), שהביעה תמיהה בכל הקשור למינהל תקין בהתנהלות הזאת, שנחשפה לראשונה על ידי חדשות ערוץ 2.

חורים זועקים לשמים

ביום רביעי, 14 בנובמבר 2018, הודיע שר הביטחון, אביגדור ליברמן, כי הוא מתפטר מתפקידו - וקרא להקדמת הבחירות. מיד אחר כך הודיע שר החינוך, נפתלי בנט, כי הוא דורש מנתניהו את תפקיד שר הביטחון כתנאי להישארותו בממשלה. נתניהו סירב לתת לו את התפקיד, ובנט, יחד עם שרת המשפטים איילת שקד, הודיעו כי הם מכנסים מסיבת עיתונאים דרמטית - בה היה בכוונתם להודיע על התפטרות מהממשלה.

אבל נתניהו הקדים אותם. ביום ראשון בערב נשא נתניהו נאום צ'רצ'יליאני שבו הבטיח לישראלים דם־יזע־ודמעות, וקרא לבנט ושקד לא להתפטר. האחרונים לא עמדו בלחץ הציבורי שהופעל עליהם, ולמחרת הודיעו כי הם מקבלים עליהם את האחריות הלאומית שהטיל עליהם נתניהו, ונשארים בממשלה. רגע לפני שהודיעו על "כניעה" לנתניהו, עידכן בנט את הרב חיים דרוקמן בהחלטתו. ניתן להזכיר כי בנט ושקד התקפלו רק כדי לראות את נתניהו מפזר את הכנסת חודש אחר כך — בתזמון הנוח עבורו. בדיעבד, אירועים אלה היו חלק מרכזי בהחלטתם לפרוש מהבית היהודי, כדי שלא להיות נתונים שוב למניפולציות של ראש הממשלה.

התרגילים הפוליטיים של נתניהו אינם מעניינה של נציבות שירות המדינה. עם זאת, הדרך שבה הוא מנהל את פקידי המימשל הנתונים למרותו — בהחלט כן. המסקנות של איש הנציבות דוד בנוגע לאירוע המדובר הם הדגמה מופתית של הדרך שבה פקיד ציבור המעוניין בכך יכול להלבין התנהלות לא תקינה כשהוא מעוניין בכך.

מירב מיכאלי. כנראה לא תכהן בכנסת הקרובה
אייל טואג

החורים במכתבו של דוד זועקים לשמים, גם עבור מי שאינו בקיא בהלכות נציבות שירות המדינה. כפי שהגדירה זאת מיכאלי, "התשובה של הנציבות לא נכונה בעליל ומתחמקת. צר לי כי מי שאמור להגן על הציבור, מועל בתפקידו".

דוד כותב למיכאלי כי "לדברי בן שבת, פגישתו עם הרב דרוקמן התקיימה בעקבות שיחה קצרה עם ראש הממשלה ובסמוך לאחריה, שבמהלכה עלתה האפשרות כי יציג בפני דרוקמן את המצב הביטחוני העכשווי". הוא לא מפרט מי העלה את האפשרות הזאת: האם היה זה נתניהו או בן שבת — ומי חשב שזוהי פעולה לגיטימית וחיובית?

לפי דוד, בן שבת אמר כי הוא סקר בפגישה עם דרוקמן, באופן כללי ובמגבלות ביטחון מידע, את האתגרים הביטחוניים הדחופים שניצבו באותם ימים בפני ישראל — בלא כל נגיעה בסוגיות פוליטיות או מפלגתיות. בן שבת גם הסביר כי מתוקף תפקידו הוא נפגש מפעם לפעם עם אנשים רבים ממגוון תחומים, ובמסגרת זאת הוא דן בנושאים ביטחוניים ומדיניים — בהתאם לצורך ולמטרת המפגש.

ספק אם בן שבת נפגש עם מובילי דעת קהל אחרים בשעות כה מאוחרות בלילה; וספק אם הוא עושה זאת לבקשתו של ראש הממשלה. דוד אפילו לא מסביר מה היה הצורך ומטרת המפגש, שהתקיים בשעת לילה במוצאי שבת.

וכך מסכם הנציג של נציבות שירות המדינה את הבירור שערך: הוא מצא לנכון לחדד בפני בן שבת, בתיאום עם פרקליט המדינה והיועץ המשפטי לממשלה, את חובתו של עובד מדינה להקפיד הקפדה יתירה להיזהר מכל מעשה היכול להתפרש כבעל זיקה פוליטית־מפלגתית. הוא לא נזף באיש — לא בבן שבת ולא בראש הממשלה.

למעשה, מתשובתו של דוד עולה כי לא התרחש כאן אירוע לא תקין. מבחינת דוד, כך ניתן להסיק מתשובתו, נתניהו יכול לבקש מבן שבת להעניק סקירות ביטחוניות אישיות גם לאדמו"ר מגור, מנהיגה הרוחני של מפלגת יהדות התורה, ולרב שלום כהן, מנהיגה הרוחני של ש"ס.

גם אשל מעורב

בנציבות שירות המדינה הדגישו אתמול כי הנציב דניאל הרשקוביץ לא היה מעורב בבירור — וכמו בכל אירוע משמעת, ראש הנציבות הותיר את הבדיקה לראש אגף המשמעת בנציבות. עם זאת, במקרה זה הרשקוביץ סובל מניגוד עניינים חריף — הוא כיהן לפני עשר שנים בתפקיד יו"ר מפלגת הבית היהודי, וכיהן כחבר כנסת ושר מטעם המפלגה. גם דרוקמן היה בעבר פוליטיקאי, ושימש חבר כנסת מטעם המפד"ל. דרוקמן גם הועסק במשרה ממשלתית במשך שנים, אחרי שהיה פוליטיקאי. בין 2004 ל–2012 שימש הרב בתפקיד ראש מערך הגיור הממשלתי

נציב שירות המדינה, דניאל הרשקוביץ
אוליבייה פיטוסי

כך שחרף הסברו של הרשקוביץ, כי אינו מטפל בבדיקות אירועי משמעת של הנציבות, קשה היה לצפות מראש נציבות שירות המדינה לברר את הפרשה הזאת לעומק.

מיותר גם לצפות מהרשקוביץ שיבחן פרשה נוספת שנוגעת לפרשה הנוכחית. בכל זאת, כדאי להעלות אותה. מי שפנה לרב דרוקמן בניסיון לבדוק אם זה יוכל להשפיע על בנט ושקד להישאר בממשלה, הוא מנהל הלשכה לשעבר של נתניהו, נתן אשל — שהתחייב לאחר שהודח לא לעבוד עוד בשירות המדינה. היינו מצפים מהאחראי על כוח האדם בשירות המדינה לנסות להבין באיזו אצטלה ובעבור איזה שכר אשל הוא זה שמביא ומוציא בשירות ראש הממשלה במערכת הפוליטית.

זה כנראה לא יקרה. בשנים שבהן הרשקוביץ כיהן בתפקיד שר המדע מטעם הבית היהודי, ואשל כיהן כראש הלשכה, נחשבו השניים מקורבים. הרשקוביץ נצפה אז לא מעט פעמים יושב לשיחות אישיות עם אשל בלשכתו.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#