הפתעה בשידור חי: כך הדהים אבי גבאי את לבני - ופירק את המחנה הציוני

יו"ר המחנה הציוני הכריז הבוקר בישיבת הסיעה כי הוא מפרק את האיחוד בין העבודה לתנועה, שהתחרש בבחירות הקודמות, ומחזיר את העבודה למתכונתה הראשונית ■ בשתי המפלגות הופתעו מהמהלך של גבאי

חגי עמית
חגי עמית
ציפי לבני ואבי גבאי. גבאי מודיע על פירוק המחנה הציוני בזמן ישיבת הסיעה
ציפי לבני ואבי גבאי. גבאי מודיע על פירוק המחנה הציוני בזמן ישיבת הסיעהצילום: אמיל סלמן

יו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי, הכריז הבוקר (שלישי) בישיבת הסיעה כי הוא מפרק את המחנה הציוני ומתנתק מהשותפות עם מפלגת התנועה, ברשאות ציפי לבני. בשתי המפלגות הופתעו מההכרזה.

גבאי אמר: "קיוויתי והאמנתי שהשינוי והשותפות החדשה יובילו לצמיחה, לחיבור של ממש, לפרגון הדדי. אבל הציבור חכם. הוא רואה שזה לא מצב הדברים והתרחק. אני עדיין מאמין בשותפות, בחיבורים, באיחוד מחנה גדול ומחויב לשינוי, אבל חיבורים מוצלחים מצריכים חברות, עמידה בסיכומים ונאמנות לדרך. זה לא קורה בשותפות הזאת, ולכן אני בוחר שוב בציבור.

גבאי מדיח את לבני - ומפרק את המחנה הציוניקרדיט: Twitter

"ציפי, אני מאחל לך הצלחה בבחירות, בכל מפלגה שבה תהיי. אנחנו נמשיך להילחם ולהיות מחויבים לשינוי שעם ישראל רוצה. באתי לפוליטיקה עבור העם ואשאר תמיד בצד שלו".

נאומו המלא של אבי גבאי בפתח ישיבת הסיעה:

"לאור ההתפתחויות הפוליטיות והסקרים, אני נשאל בימים האחרונים אם אני באמת מאמין שאפשר לנצח. ברשותכם אתייחס. לפני ארבע שנים וחצי החלטתי להצטרף למערכת הפוליטית, כדי לעשות שינוי. את ההחלטה המחייבת קיבלתי בעיצומה של מלחמת צוק איתן - כשראיתי איך ממשלת ישראל לא מנהלת מלחמה, אלא מנהלת את יחסי הציבור של הממשלה, בזמן שאזרחי המדינה תחת ירי טילים ובזמן שהחיילים שלנו נהרגים בנגמשים לא ממוגנים.

"יכולתי להמשיך ולהרוויח שכר של מיליונים, אבל החלטתי שטוב יותר יהיה לילדי אם אשאיר אחרי מדינה טובה יותר על פני רכוש נוסף שהם יקבלו בירושה. בחרתי בציבור.

"בדיוק שנה לאחר מכן, בקיץ 2015, נלחמתי כשר בממשלה במתווה הגז המושחת. זה שמונע מאיתנו להפחית את חשבונות החשמל ב-20%. נלחמתי ושילמתי על כך מחיר כבד במפלגה שהייתי בין מייסדיה.

"שנה לאחר מכן, בקיץ 2016, עמדתי נדהם, כמו מרבית אזרחי המדינה, כאשר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, פיטר את משה (בוגי) יעלון מתפקיד שר הביטחון, והחליף אותו באביגדור ליברמן. אני זוכר היטב את אותם ימים, את השיח ברחוב. אנשים אמרו לי שהם לא יכולים לנשום מעצמת הציניות וההפקרות של נתניהו. 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון דאז משה יעלון בישיבת ממשלה בקריה, במהלך מבצע צוק איתן
ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון דאז משה יעלון בישיבת ממשלה בקריה, במהלך מבצע צוק איתןצילום: תומר אפלבאום

"מצאתי את עצמי שוב נדרש לקבל החלטה אישית גדולה והתפטרתי מהממשלה. שוב, בחרתי בציבור. ברחוב אמרו לי שהחזרתי את התקווה; שהפוליטיקה לא חייבת להיות צינית. עד היום אמא שלי לא מבינה מדוע החלפתי כבוד ושררה בחוגי בית ברחבי ישראל, אבל אני יכול להמשיך להסתכל בעיני הציבור ובעיני ילדי ולומר – הפוליטיקה לא שינתה אותי.

"הימים הם טרום ימי חקירות ראש הממשלה, אבל את שלטון נתניהו ראיתי מקרוב. בעיקר את חוסר האיכפתיות – את האדישות לחיי האזרחים, ליוקר המחיה, למערכת הבריאות שלנו, לצעירים שאיבדו תקווה, לאזרחים הוותיקים שחוסכים בתרופות כי אין להם. שאלתי את עצמי, מה אני יכול לעשות בכדי להביא לשינוי? איך מחליפים את הממשלה הזאת, בממשלה שתעסוק באזרחים, תשמור על הביטחון, הדמוקרטיה ותעצור את השחיתות שנהפכה ללגיטימית. הציעו לי הרבה מאוד הצעות. להצטרף למפלגות של איש אחד או להקים בעצמי מפלגה של איש אחד. ממש, קלי קלות. בלי הרבה מאמץ.

"שוב, בחרתי בדרך הקשה והמורכבת. זאת שיש לה סיכויי הצלחה של אראלה ממפעל הפיס. הבנתי ששינוי גדול אפשר לעשות רק ממפלגה עם מסורת של שלטון – רק ממפלגת העבודה. מפלגה שהדרך שלה משלבת את ביטחון המדינה כערך עליון לצד חתירה לשלום עם שכנינו וניהול כלכלה צודקת. כזאת שמשרתת את כלל האזרחים. מפלגה ותיקה שאף שאוהבים לבקר אותה, קיבלה אותי בזרועות פתוחות, וחצי שנה לאחר מכן חבריה בחרו בי להוביל אותה.

"ושלא ייקל הדבר בעיניכם. 52 אלף חברים וחברות מכל רחבי ישראל, מערים ומושבים וקיבוצים, בהם חברים ותיקים רבים, בחרו באדם חדש. הם בחרו בי כי הבטחתי לעשות הכל עבור הניצחון, ולשים אותו לפני נוחות פוליטית ולפני כל פוליטיקה פנימית. נבחרתי ויצאתי לדרך. בחרתי לעשות כנסים, בערים, מושבים, קיבוצים, כפרים ערבים ודרוזים ובמעוזי הליכוד - דימונה, שלומי, מגדל העמק, עפולה, קרית מלאכי ועוד.

"עשיתי גם טעויות, בעיקר של התנסחות אחת לא מוצלחת, שהיום אני יכול לספר לכם שבאחת הפגישות בינינו, עמוס עוז ז"ל תיחקר אותי – מה אמרתי ולמה התכוונתי. בחוכמתו הרבה אמר לי כיצד הייתי צריך להעביר את אותו המסר בלי לפגוע. ייתכן שטעיתי גם בכך שבחרתי לפגוש את הציבור ולא מילאתי את היומן בפגישות עם פרשנים וכותבי טורים.

"קיבלתי גם את עצתו של יצחק הרצוג, ושמרתי על השותפות עם ציפי והתנועה במסגרת המחנה הציוני. זה לא פשוט להיכנס לשותפות שמישהו אחר הקים, אבל זכרתי שהתחייבתי לעשות מה שנכון לניצחון בבחירות. אפילו ניסיתי להביא לאיחוד מלא של המפלגות. לצערי זה לא קרה.

אבי גבאי
אבי גבאיצילום: מגד גוזני

"כשהרצוג התפטר. לבני ביקשה את תפקיד יו"ר האופוזיציה במקומו, כולל כאן, בחדר הזה, אל מול המצלמות, כשאמרה שזה התנאי שלה להמשך השותפות. בחרתי בשותפות, כולל סיכום על שיריונים לתנועה. שיריונים שגרמו למתח עצום במפלגה שלי ואפילו ליותר מכך.

"שוב בחרתי בציבור, שמעתי את הקולות במחנה שלנו שמבקשים אחדות וקיבלתי את בקשתה של ציפי. בחרתי להתעמת עם הפוליטיקה הפנימית ולשמור על האחדות של המחנה.

"כפי שאתם יודעים, אני מה שעמוס עוז קרא לי בחיבה 'ילד מעברות'. שאול טשרניחובסקי כתב שהאדם הוא תבנית נוף מולדתו. אני אוסיף שאנחנו תבנית נוף ילדותנו. גדלנו בצריפי אזבסט ומסביב להם בניינים חדשים שגרו בהם משפחות משכילות יותר ובמעמד כלכלי טוב יותר. חלק מהילדים של הבניינים היו חברים טובים שלנו. חלקם התנשאו עלינו, ילדי הצריפים. כבר מגיל קטן בחרתי שלא לתת כוח למתנשאים. לא לתת כוח למי שאומר לי שאין לי סיכוי.

"את סודות השותפות והחברות למדתי שם, בחבורה המשותפת של ילדי בניינים וצריפים, ששיחקו יחד וניצחו יחד. עם אבי כגן, אחד מילדי הבניינים ששיחקו איתנו, התאחדתי שוב בפריימריז. ניצחנו יחד כי היינו חברים, כי האמנו בשותפות הלא טבעית ופירגנו אחד לשני. גם כשהיה לנו מה לחלק וגם כשלא היה לנו.

"קיוויתי והאמנתי שהשינוי והשותפות החדשה יובילו לצמיחה שלנו, לחיבור של ממש, לפירגון הדדי. אבל הציבור חכם הוא רואה שזה לא מצב הדברים והתרחק.

ציפי לבני ואבי גבאי
ציפי לבני ואבי גבאי, בימים טובים יותרצילום: אורן בן חקון

"אני עדיין מאמין בשותפות, בחיבורים, בלאחד מחנה גדול ומחוייב לשינוי, אבל חיבורים מוצלחים מצריכים חברות, עמידה בסיכומים ונאמנות לדרך. זה לא קורה בשותפות הזאת ולכן אני שוב בוחר בציבור.

"ציפי, אני מאחל לך הצלחה בבחירות, בכל מפלגה שבה תהיי. אנחנו נמשיך להילחם ולהיות מחויבים לשינוי שעם ישראל רוצה. באתי לפוליטיקה עבור העם, ואשאר תמיד בצד שלו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker