"כחלון אמר לנו להחזיר את האפודים לארון - אבל אנחנו מוציאים אותם"

דיון סוער בכנסת על מחאת יוקר המחיה ■ מנכ"ל חברת החשמל עופר בלוך: "או שתהיה ירידה במחיר הגז, או שנפנה לבוררות בינלאומית מול תמר" ■ ח"כ אמיר אוחנה (ליכוד): "אנחנו יודעים מי מצטלם עם אפוד זוהר בווילה שלו. מחאת הגוצ'י והפראדה לא מחוברת לעם"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דוד מזרחי, יוזם מחאת האפודים הזוהרים, בדיון בכנסת
דוד מזרחי, יוזם מחאת האפודים הזוהרים, בדיון בכנסתצילום: יצחק הררי / דוברות הכנסת

הדיון הסוער בנוגע לעליית המחירים במשק בוועדת הכלכלה הבוקר - דמה לוויכוח בין חבורה של חזאים שמתדיינים ביניהם סביב השאלה אם יורד גשם בחוץ – בזמן שקיימים אזרחים בחוץ המסתובבים עם מטריות.

כמו במקרה של המחאה החברתית של 2011, גם הפעם תגובת הנגד הבסיסית של הקואליציה היא לטעון שהמפגינים טועים, כי מה שהם רואים כעליית מחירים מתקרבת הוא פאטה מורגנה, וכי העובדה שהם זכו בבחירות היא עדות לכך שהציבור מרוצה.

ראוי אם כך להביא תחילה דווקא את דבריו של דוד מזרחי, מיוזמי מחאת האפודים הזוהרים – שזעק באמצע הדיון בוועדה:  "בשבוע שעבר ראיתי שחברת החשמל תעלה מחירים ב-10%-8%. אני מטפל באמא חולה נכה - ובתוך יומיים הוצאנו 2,000 אנשים באפודים זוהרים, מה שעורר הרבה משפחות. אנחנו רק בשלב יריית הפתיחה. אני חי משכר מינימום וצריך לטפל באמא חולה, ואני פונה למנכ"ל חברת חשמל - תעלו בשקל אחד את המחיר ונגיע אליכם לבית. נייצר לכם הפגנות שלא נראו במדינת ישראל".

מזרחי המשיך ואמר: "מספיק לפגוע בחלשים. אני הייתי ילד רעב שבחורף אבא שלו היה מחביא את חשבונות החשמל במגירה, והיה מפחד שתגיעו אלינו לבית. אני מייצג היום את כל הילדים הרעבים שמפחדים שהאבות שלהם לא ישלמו את החשמל. חלאס - נמאס לנו - נחנקנו מהמילים היפות. הייתי מצביע לצערי לליכוד כל השנים, אבל הליכוד ירק לנו בפנים ובגד בנו - בפריפריה החברתית והגיאוגרפית. איפה אתה מר אוחנה? (ח"כ אמיר אוחנה שדיבר לפני מזרחי), ברחת כבר. במשך שנים הליכוד פוגע בשכבות הכי חלשות. כמו שבמשך שנים היינו משלמים 500 שקל לפלאפון ופתאום משלמים 50 שקל בחודש - אנו יודעים בוודאות שאפשר לייצר דרך שלא תפגעו בלחם, במחירי החשמל, ובמחירי המים. ואנו ממשיכים לצאת לרחובות. כחלון אמר לנו להחזיר את האפודים לארון אבל אנחנו מוציאים את האפודים מהארון".

רם שפע, יו"ר התאחדות הסטודנטים, חיזק אותו ואמר: "אתם הח"כים רבים מי יצביע בבחירות, למי ועל מה - אבל הציבור מתעניין במה שהוא ישלם בסופר".   

0:00
-- : --

אחרי מזרחי דיבר מנכ"ל חברת החשמל עופר בלוך שאמר כי "מחירי החשמל לא נקבעים על ידי חברת החשמל. אלא על ידי רשות החשמל. חברת החשמל פועלת כדי להתייעל ולסייע לרשות החשמל בהורדת המחיר. אחד הדברים שאנו עושים הוא משא ומתן עם שותפות תמר. המו"מ הזה התנהל עוד הרבה לפני שדיברו על עליית מחירים. ב-2012 היה משבר קשה במשק החשמל שנבע מהיעדר גז. אנו נמצאים במו"מ סבוך וארוך. או שתהיה ירידה במחיר הגז, או שנפנה לכלי הבא שידוע לנו - והוא בוררות בינלאומית. אני לא יכול לא לשלם להם עבור הגז. אנחנו כרגע בדיונים עם שותפות תמר על מנת לפתוח את מחיר הגז".

יו"ר ועדת הכלכלה איתן כבל: "ומה יקרה אם זה לא יעבוד? יש לכם אופציות נוספות?".

בלוך: "נפנה לבוררות לפתיחת ההסכם ולהורדת המחיר - כך הודענו".

איתן כבל בדיון בוועדת הכלכלה
איתן כבל: "מה לא עשו למענם, ובכל זאת הטייקונים חיים על חשבוננו" צילום: יצחק הררי / דוברות הכנסת

אחרי בלוך דיבר האיש הקובע את מחיר החשמל עבורינו - יו"ר רשות החשמל ד"ר אסף אילת שאמר: " אנו כרגע בהליך שימוע - על פיו מחיר החשמל אמור לעלות לצרכן ב-7%-6%. עם זאת, גם אחרי העלייה הזו - בחמש השנים האחרונות מחיר החשמל ירד ב-10% וביחס לעולם אנו נמצאים ברבעון התחתון של המחירים. אנו באמצע שימוע וקובעים את התעריף באופן עצמאי. נגלה אחריות. משק החשמל הוא משק סגור - אין לנו מקורות חיצוניים ותפקידנו לראות שבמשך הזמן המשק הזה נשאר יציב. היו הרבה דיונים על חוזה הגז. הוא אושר ע"י הממשלה ורשות החשמל ורשות ההגבלים. אבל לנו זה לא מספיק טוב. אנו שואפים להוריד את מחיר החשמל והגז".

כבל: האם המחיר בו הממשלה קונה היום מופקע או לא?

אילת: יש קשר בין מחירי החשמל למחיר הגז. מחירי החשמל ברבע התחתון אבל אנו שואפים להוריד אותם. גם את מחירי הגז. ההחלטות שהתקבלו על ידי קודמי הן החלטות סבירות - ועדיין זה לא מונע מאיתנו לרצות להוריד את המחיר כמה שיותר. המחיר עלה בגלל מנגנון הצמדות כללי. חברת חשמל צריכה לקבל את המחיר הכי טוב בשוק. אנחנו עושים פעולות רבות כמו הגברת התחרות בשדות סולאריים והקמת רשות אנרגיה תחרותית".

"הגיע הזמן לפתוח את חוזה הגז"

הדיון נפתח בדבריו הנוקבים של כבל שאמר כי "הגיעה העת שהמדינה תבדוק את האפשרות של הפרה משתלמת (של הסכם מתווה הגז) – שהמדינה תדרוש לפתוח את החוזה. כל תרגיל של סובסידיה נקודתית לא יעזור. סובסידיה כזו בסוף תחזור אל הציבור כמו בומרנג - וכנראה בכפל כפליים".

מנכ"ל חברת החשמל, עופר בלוך
עופר בלוך: "לא אנחנו קובעים את מחיר החשמל"צילום: עופר וקנין

כבל הפנה את דבריו לשר האוצר ואמר "אני אומר לך - אתה אחד האנשים הישרים והערכיים במערכת. אני תובע ממך לקום ולומר בצורה ברורה - היום יש בשוק מחירי גז לאין שיעור נמוכים מאלו שנמכרים למונופול על ידי חברת החשמל. מה לא עשו למענם - ולמרות זאת כל הטייקונים הללו חיים על חשבוננו. לא יהיה מצב שבו הציבור שהובטח לו שהגז הוא התקווה החדשה שלו יסבול זאת. ישב רה"מ באולם נגב בכנסת ונתן תקוות בנוגע להכנסות מהגז - ומהתקווה הזו אין כלום. אמרו לנו 'הנה, התחילו להגיע הכנסות'. מספיק עם החפירות חסרות השחר".

אחרי כבל דיבר יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי שאמר: "גם את הדבר הזה (יוקר המחיה) אפשר לשנות. הוא מורכב גם ממה שהממשלה מספקת לציבור. הציבור תחת מתקפת יוקר מחיה והסיבה לכך היא הממשלה, שמתפרקת משירותים ציבוריים. התהליך הטבעי של כל שוק הוא עליית מחירים. הדבר היחיד שעוצר אותו הן רפורמות שמקזזות את התהליכים הטבעיים. לצערי התפרצות יוקר המחיה – אני רואה בין השורות – נובעת מכך שאין רפורמות כאלו. למעט רפורמת השמים הפתוחים - שזו הצלחה משמעותית. לא רואים כלום. שום דבר.

ח"כ רועי פולקמן (כולנו): מה עם רפורמת כרטיסי האשראי?

גבאי: אני הולך ברחוב ורואה מי מפרסם הלוואות - חברות האשראי יקרות יותר מהבנקים. כמו בספר הילדים 'מעשה בחמישה בלונים' - כשעושים רפורמות שאין בהן כלום מ- גיעים למצב שבו אנו היום. אנו רואים ממשלה שאיבדה שליטה על הדבר הכי חשוב לנו - וזה יוקר המחיה".

ח"כ "הליכוד" אמיר אוחנה, הומו מוצהר. "שמח שיש סוכני שינוי בתוך המחנה שלהם אבל עד עכשיו המציאות לא הוכיחה זאת"
ח"כ אמיר אוחנה: ישראל מהמדינות המאושרות בעולםצילום: מוטי מילרוד

גבאי המשיך ואמר: "הסיפור האמיתי הוא השאלה איך נוריד את מחירי החשמל ב-20%. האם נוריד את מחיר הגז. זה הפתרון האמיתי ואת זה צריך לעשות. לכן התנגדתי למתווה הגז והצגתי מודל חלופי. אם המודל שלי היה מתממש המחיר היה יותר נמוך. בסופו של דבר גם לממשלה היו יותר כלים להשתמש בזה. הממשלה שברחה מהתמודדות עם חברות הגז מוצאת את זה עכשיו במחירי החשמל. אין ארוחות חינם וזו התוצאה - שכולם משלמים - גם עסקים וגם משקי הבית וגם גופים ציבוריים. העסקים מעלים מחירים. לגופים הציבוריים יש מנגנון הצמדה. רק לצרכנים אין הגנה".

"החשמל בישראל - מהזולים בעולם, לא נגיע למצב של ונצואלה"

בשלב הזה ביקש נציג הליכוד באולם – ח"כ אמיר אוחנה – להשיב – ואמר: "בואו נדבר על הקשר בין מתווה הגז לעליית המחירים. שיעורו של מחיר גז טבעי מעלות יצור החשמל הוא 14%. גם אם נחליט להלאים את הגז, בסגנון ונצואלה, החשמל לא יוזל ב-20%. מאיפה מר גבאי מביא את רעיון הירידה ב-20%? החשמל בישראל כבר היום הוא מהזולים בעולם. בואו נזכיר שבוונצואלה שטרות הכסף שווים פחות מנייר טואלט. גם אם מחיר החשמל יתייקר כפי שמדובר - ולא נגיע לכך - הוא עדיין יהיה זול יותר מאשר בתקופת יאיר לפיד.

לדברי אוחנה: "אנחנו כל היום בכל הערים ושומעים את האנשים. אנחנו יודעים מי מצטלם עם אפוד זוהר בווילה שלו. אנו מחוברים לעם והעם גם מצביע לנו, שומעים את העם ולא את האופוזיציה. יש מדד האושר העולמי. האו"ם בודק את זה. ישראל נמצאת בו במקומות הראשונים. כל עליות המחירים האלו - לכמה משקי בית הן יגיעו?  10%? ל-0.5% בלבד. מחאת הגוצ'י והפראדה לא מחוברת לעם. ונראה את זה בקלפי".

אבי גבאי
אבי גבאי: "תעריף החשמל צריך לרדת ב-20%"צילום: אוליבייה פיטוסי

יעל כהן פארן מהמחנה הציוני השיבה לאוחנה: "כנראה לא שמעת על נכים וקשישים. אתה לא היית בבתי קשישים שלא מחממים בחורף בגלל המחיר החשמל. אחד הדברים שהממשלה עשתה בשלוש שנים אחרונות הוא לשקר לציבור. מתווה הגז קיבע מונופול שגובה מחירים מופקעים מהציבור והשקר הגדול הוא של שר האוצר לשעבר - שמענו את שטייניץ מדבר אתמול, וממשיך לומר שנקבל מאות מיליארדים מהגז. הם לא אומרים שזה על חשבוננו והמאות מיליארדים האלו יגיעו מהמחירים שאנו משלמים על הגז. הפתרון הוא קביעת מחיר מירבי לגז".

ח"כ רועי פולקמן ממפלגתו של שר האוצר ניסה להגן על מפלגתו ולהציג את כל הדברים שעשתה לריסון יוקר המחיה. פולקמן אמר: "שכר המינימום שעלה ב-1,000 שקל זה לא מהשמיים. זה בגלל מה שעשינו. גם העלאת מס הכנסה שלילי שיזמנו. מדד אי שוויון ושיעורי העוני ירדו בשנים האחרונות".

מזרחי שאל: "למה אף אחד לא מרגיש את זה"?

ח"כ רועי פולקמן
ח"כ רועי פולקמן: "יש עובדות שמראות על ירידה במחירים"צילום: עקיבא וויס

פולקמן: חיילים הרגישו את זה. קשישים הרגישו את זה. מי שהרגישו את זה הם הורים שנהנו מהאפשרות לשלוח ילדים קטנים לקייטנות מסובסדות. לא מדברים על זה. בדיור הגענו למצב משבר שבו המחירים עלו ב-8% בשנה. אחרי שנים של מחדלים לראשונה אנשים קיבלו דירה במחיר של 750 אלף שקל. בהובלת שר האוצר יש גידול דרמטי במשרדים אזרחיים. לא הכל נעשה במטה קסם. בתחום החשמל, המזון, הדיור ההלבשה, המים והדלק, יש עובדות שמראות על ירידה במחירים".

ח"כית פנינה תמאנו שאטה (יש עתיד) השיבה לו "שמענו על הכוונות הטובות של כחלון. זה לא מספיק". תמאנו שאטה הוסיפה: "לצערי כחלון נכשל, הרבה בגלל הממשלה הזאת, שהולכת שבי אחרי מונופלים ועסוקה בעיקר בחוקים פרסונליים וחוקים שכל עניינם הישרדות פוליטית ותו לא, כמו כמו חוק גדעון סער. הממשלה בוחרת להתעלם מהמציאות הקשה שבה חיים ישראלים המתקשים לגמור את החודש, קשישים שנמצאים בפת לחם וכל ילד רביעי חי ללא ביטחון תזונתי. בשבוע האחרון התפרסם הדו"ח האלטרנטיבי של ארגון לתת, שמלמד שיש מיליון ילדים עניים. איזה עתיד הממשלה הזאת מציעה להם כאשר כל רפורמה נעשית רק בשביל לגזור סרטים אדומים במקום רווחים למען הציבור? ראינו היטב דוגמה לכך עם מתווה הגז ועם רפורמת החשמל".

חי אלבז מנכ"ל ארגון פיד ישראל, המספק הזנה למעוטי יכולת, אמר לאחר הוועדה כי "על פי נתונים רשמיים, במדינת ישראל כיום יש 1.8 מיליון נפשות החיות מתחת לקו העוני. מדובר ב-463.3 אלף משפחות - מתוכן 842.3 אלף ילדים. משפחות שנמצאות מתחת לקו העוני לא עסוקות עם רפורמת שמים פתוחים במחירי הטיסות, כמו בשאר מוצרי צריכה שאינם בסיסיים. יש להבין כי עצם העיסוק בנושא עליית מחירי הלחם, החשמל ושאר מוצרי היסוד גורם לחרדה אמיתית בקרב מאות אלפי  תי אב במדינת ישראל. כל הסבר וטענה לא יפתרו את מצוקת הילד הרעב שיוצא בבוקר ללא ארוחת בוקר לבית הספר, כמו משפחה שלא יכולה ליהנות מחימום בחורף עקב התייקרות מחירי החשמל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker