בצל מחאת יוקר המחיה: חוק חדש נגד מכירת מוצרים במחירי הפסד

ועדת השרים לענייני חקיקה: ח"כ פולקמן יביא לדיון את הצעת החוק לשכירות הוגנת ■ ח"כ גפני יקדם את ההצעה הפוטרת את ערבה מיינס המקסיקנית מתשלום מסים על הנחושת שהיא כורה בתמנע

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוף בתנור
עוף. בקרוב כבר לא בשקל?צילום: תומר אפלבאום
חגי עמית
חגי עמית

ועדת השרים לענייני חקיקה תדון היום (א') בהצעת חוק אקטואלית במיוחד, על רקע מחאת יוקר המחיה המאיימת להתעורר בימים אלו. מדובר בהצעה שיזם חבר הכנסת איתן ברושי (המחנה הציוני), שתאסור מכירת מוצרים במחירי הפסד לצרכן. מקור ההצעה הוא הרצון להגן על יצרנים וספקים – בעיקר חקלאים - הסובלים ממצב שבו רשתות השיווק מוכרות מוצרים במחירי הפסד, במטרה למשוך את הצרכנים אליהן. בהתאם, הדוגמא המוצגת בפירוט ההצעה נוגעת לסיטואציה שבה רשתות אלו מוכרות ירקות ופירות מיובאים במחירי הפסד, ו'שוברות את השוק'. כך חקלאים מקומיים נאלצים לחתוך את מחירי הסחורות שלהם.

עבור הצרכן המשמעות היא שייאסר לרשתות לפנות אליו באמצעות מבצעים חריפים דוגמת מכירת "עוף בשקל" - שבזכותו התפרסם . הטענה שבבסיס ההצעה היא שרשתות השיווק העושות את המהלך המדובר מסבסדות את ההנחות הקיצוניות שהן מעניקות לצרכן במוצרים ספציפיים אלו, באמצעות ייקור מוצרים אחרים מבלי שהצרכן ישים לכך לב (בעולם הקמעונות נקראת טכניקה זאת Loss Leader).

הדיון בהצעה זו מצריך מחקר מעמיק, שיקבע אם בשורה התחתונה הצרכן הישראלי מספיק חכם כדי לרכוש רק את המוצרים המוצעים במחיר רצפה, או שהוא ניזוק בסופו של דבר מכך שרשת השיווק מפילה אותו בפח באמצעות מוצר זול אחד, על רקע כלל המוצרים היקרים. על רקע האיום הנוכחי בזינוק במחירים – ספק אם הוועדה לענייני חקיקה תקדם את ההצעה.

חוקים להגנת השוכרים ותושבי הדרום

עוד חוק בעל השלכות ליוקר המחיה הוא חוק שכירות הוגנת של ח"כ רועי פולקמן (כולנו) -  שיעלה גם הוא לדיון. חוק זה דורש ליצור מסד נתונים ציבורי, שיאפשר לשכלל את שוק השכירות ויגביל את היכולת של המשכירים להקפיץ את שכר הדירה על בסיס גחמותיהם – שלא בהתאם למצב שוק השכירות הכללי.

הח"כים משה גפני (יהדות התורה) ודוד ביטן (ליכוד) ינסו לקדם הצעת חוק שנועדה להגן על חברת הכרייה ערבה מיינס. ההצעה אמורה לפטור את החברה בעלת הזיכיון לכריית נחושת בתמנע מתשלום תמלוגי היתר, המושתים עליה כתוצאה ממסקנות ועדת ששינסקי. פטור כזה עשוי לשמש את כיל כתקדים בנסיונותיה להשיג הקלות מהתמלוגים המושתים עליה בגין הכרייה שהיא מבצעת בים המלח, על בסיס מסקנות אותה ועדה. ערבה מיינס, חברה בבעלות מקסיקנית, יוצגה בעבר על ידי משרד עורכי הדין שמרון מולכו, שייצג את ראש הממשלה בנימין נתניהו.  

ח"כ איתן ברושי
ח"כ איתן ברושיצילום: דוברות הכנסת

גפני הוא גם היוזם של הצעת חוק שתעלה מחר ונועדה להגן על תושבי הדרום הסובלים מהעימות המתמשך עם עזה. לפי ההצעה, יידחה מועד תשלומי ומקדמות מס בגין אירועים בטחוניים מיוחדים – לתושבים הסובלים מהם. גם במקרה זה, לאור גל הטרור המאיים להתגבר ביהודה ושומרון, עשויות להיות להצעה השלכות מרחיקות לכת גם למאות אלפי תושבי יהודה ושומרון - מעבר לאלו מהן סובלים תושבי עוטף עזה.  

סתיו שפיר נגד פקידי ציבור מרדנים

בחודש אוגוסט נתקלה ועדת השרים לחקירת הסדרי האשראי של הלווים הגדולים במשק בסיטואציה מבזה. המפקחת על שוק ההון דאז, , החליטה שהיא אינה מתייצבת לשימוע אליו זומנה, כמחאה על סידור הישיבה באולם הועשה. ועדת השרים לענייני חקיקה תדון מחר בחוק שיזמה חברת הכנסת סתיו שפיר, שנועד להעניק לכנסת כוח לסנקציות במקרים כאלו, בהם עובדי ציבור ובעלי תפקידים במשרדים ממשלתיים לא מתייצבים לדיונים . ההצעה קובעת כי במקרה שבו העובד לא התייצב בפני הוועדה יותר מפעם אחת, תוכל הכנסת ליזום מהלך שיגביל או יאסור כניסה של נציגי אותו משרד ממשלתי לכנסת להבא.

שפיר רואה לנגד עיניה בהצעה זו את אותם מקרים שבהם פקידי ציבור מרדנים לא מתייצבים לענות לשאלותיה בנסיונה לקדם את השקיפות של פעילות משרדי הממשלה. היא עשויה למצוא אוזן קשבת בסוגיה זו אצל שרת המשפטים, שהתבטאה לאורך הקדנציה הנוכחית כמה פעמים נגד הכוח הרב שהיא מייחסת לפקידות הממשלתית אל מול חברי הכנסת.

ח"כ סתיו שפיר
ח"כ סתיו שפירצילום: אוליבייה פיטוסי

חוק אחד שניתן להמר כבר עכשיו כי הוועדה תדחה, הוא חוק הקלון של חבר הכנסת משה מזרחי (העבודה), שיעלה גם הוא לדיון מחר. לפי החוק, לא יתמנה לשר מי שהורשע בעבירה ונידון לעונש מאסר בפועל, למעט בעבודות שירות לתקופה העולה על שישה חודשים, בטרם עברו 14 שנים מתום תקופת ריצוי העונש. שר הפנים, אריה דרעי, שישב בכלא כשנתיים בראשית שנות ה-2000, והושבע לשר שלוש עשרה וחצי שנים לאחר שהשתחרר, עשוי לעקוב אחרי ההצעה בעניין.

חמד עמאר (ישראל ביתנו) יציג הצעת חוק המחריגה את העדה הדרוזית מחוק הלאום, באמצעות המשפט המוסיף ללאום היהודי ככזה שהמדינה יועדה לו – גם את כל מי שקשר את גורלו בגורל העם היהודי. בליכוד ובבית היהודי יצטרכו להחליט פעם נוספת איזה גיבוי במעשים הם מעוניינים לתת להצהרותיהם בחודשים האחרונים, שלפיהן הצרו על הפגיעה של חוק הלאום במיעוט הדרוזי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום