כחלון: הקואליציה תתייבש ותיפול מעצמה

"הכנסת צריכה לפעול ולהעביר חוקים חשובים, ולא לעבוד רק כדי לשרוד״, אמר שר האוצר בכנס נדל"ן באילת ■ כחלון דחה את הטענות בדבר כשלונם של חלק ממכרזי מחיר למשתכן, והוסיף: "לא שמעתי על קבלן שפשט רגל בגלל התוכנית"

הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר האוצר משה כחלון
שר האוצר משה כחלוןצילום: אילן אסייג

"הכנסת צריכה לעבוד ולהעביר חוקים חשובים, ולא רק לעבוד כדי לשרוד״ אמר שר האוצר משה כחלון. ״אם היא תעבוד רק בשביל לשרוד זה יתייבש וייפול לבד״. כחלון דיבר בכנס עיר הנדל"ן המתקיים באילת.

בנושא הדיור אמר כחלון כי הוא אינו צופה עלייה של מחירי הדירות, ואינו מקבל את הנתונים שפורסמו על כשלונם של חלק ממכרזי תוכנית מחיר למשתכן. ״אנחנו בשיא של כל הזמנים בשיווק קרקעות במסגרת מחיר למשתכן״, אמר. ״הזמן פועל לטובתנו. בהתחלה המחירים עלו בעקבות ביטול תכנית מע"מ אפס שהיתה לפני שהגעתי, אבל השוק התייצב והיום הוא טוב לכולנו. שמחתי מאוד לראות נתונים על עלייה במכירות הדירות החדשות. זה אומר שהשוק משתחרר״.

כחלון דחה את הטענות על מספרים גדולים של זכאים המוותרים על זכייה בדירה במסגרת התוכנית. ״נותנים לאנשים מתנה, והם לא מוותרים על מתנה בקלות״.

כחלון פיקפק גם בנתונים על התגברות פשיטות הרגל של קבלנים בענף הבניין כתוצאה מהקפאון ששורר בו. ״אני לא מכיר נתונים כאלה״, אמר, ״לא שמעתי על קבלן שפשט רגל בגלל תוכנית מחיר למשתכן״. כחלון הוסיף: ״המבקרים לא תוקפים אותי. הם תוקפים את הזוגות הצעירים שנהנים מהתוכנית. לא היה צונאמי כזה של מחירי דירות, שעמד לשטוף את מדינת ישראל - ואני בלמתי אותו״.

כחלון אמר שהשנה לא תסתיים בגידול משמעותי בגרעון, למעט שברירי אחוזים, והבטיח שלא יעלה מיסים.

מנהל רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שומרון, אמר בוועידה כי אינו צופה מחסור בדירות נוכח העלייה בשיווק מגרשים על ידי הרשות. לדבריו, ב-2018 שווקו מגרשים לבניית 70 אלף דירות חדשות.

ראש מערך המשכנתאות של בנק לאומי, אמיר לזר, הצביע על הירידה שחלה בשנה האחרונה בהתחלות בנייה, והזהיר מפני מחסור צפוי בדירות בטווח הבינוני. עם זאת, לזר אמר גם כי הוא אינו צופה עליית ריבית שתשפיע על שוק המשכנתאות והדיור.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום