איילת שקד ודינה זילבר בוועדת הכלכלה - בניגוד לדרישת שרת המשפטים

שרת המשפטים והמשנה ליועמ"ש התבצרו כל אחת בעמדותיה בדיון על הרפורמה במשק החלב ■ היועץ המשפטי לממשלה סיכם את ישיבת הוועדה בהתייחסות לחקירות נתניהו: "חשוב לי לקבל החלטה כמה שיותר מהר"

TheMarker
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איילת שקד ודינה זילבר בוועדת הכלכלה
איילת שקד ודינה זילבר בוועדת הכלכלהצילום: אמיל סלמן

המשנה ליועמ"ש, דינה זילבר, הגיעה הבוקר (שני) לדיון בוועדת הכלכלה בכנסת חרף דרישת שרת המשפטים איילת שקד כי לא תנכח בו. הדיון עוסק ברפורמה במשק החלב.

>> צפו בשידור חי מהדיון:

אתמול הודיעה שקד ליו"ר הוועדה, איתן כבל, כי בכוונתה להגיע לדיון בוועדה במקום זילבר. זאת, בהמשך להודעתה מהחודש שעבר, לפיה זילבר לא תופיע בוועדות הכנסת במושב החורף של הכנסת. בדיון מקביל שנערך בוועדה לביקורת המדינה, נכח היועמ"ש מנדלבליט ואמר כי "מבחינתי היא הנציגה שלי בדיון". לשאלת יו"ר הוועדה, שלי יחימוביץ, אמר מנדלבליט כי היא מייצגת את עמדותיו וכי הוא ששלח אותה לייצגו בוועדה.

עשרות חקלאים ונציגי המגזר החקלאי שהתייצבו באולם ועדת הכלכלה הבוקר טענו כי העימות בין שרת המשפטים לבין המשנה ליועץ המשפטים, זילבר - לא מעניין. הם הגיעו למקום בשל החשש מהמשבר במשק החלב המסכן בעיקר את הרפתות הפרטיות הקטנות. אלא ששקד וזילבר הן שתפסו את עיקר תשומת הלב.

דינה זילבר בוועדת הכלכלהצילום: אמיל סלמן

המשבר ביניהן - שנולד עקב חוק הנאמנות בתרבות נגדו יצאה זילבר באופן פומבי בניגוד לעמדת הממשלה - הוא שגרם לכך. שקד הגיעה למקום כדי להבהיר כי זילבר מבחינתה אינה מייצגת אותה עוד ואת המשרד בראשה היא עומדת. אבל זילבר החליטה להתייצב ולהבהיר כי היא לא רואה את שקד כמי שיש לה סמכות להחליט אם היא תגיע או לא. בצירוף מקרים מפתיע, בדיוק באותה שעה של דיון זה התדיינו היועץ המשפטי עצמו האחראי על זילבר, מנדלבליט, אודות מעמד שומרי הסף בעת הנוכחית.

יחימוביץ' הפנתה מספר שאלות נוקבות ליועמ"ש בנושא עצמאות מוסד היועמ"ש ובמיוחד לגבי מעמדה של זילבר. לשאלות אלה השיב מנדלביט: "אני לא בא לבקר וכל אחד עושה את תפקידו נאמנה. התפקיד שלי הוא לשמור על העצמאות ואני חושב שמי שצריך לייצג את עמדתי נמצא בכנסת. מבחינתי היא (דינה זילבר) הנציגה שלי באותו דיון.

"אני לא יודע מה תעשה השרה ואני ודאי לא מתכוון לפגוע במעמדה. צריך להבין שדינה זילבר נמצא שם (בוועדת הכלכלה) בגללי ואני חושב שצריך שהיא תביע את עמדתה בכל מקום. אני רוצה לחדד שהתפקיד של היועמ"ש הוא לסייע לממשלה הנבחרת במילוי תפקידה וכך אני רואה את שליחותי. אנחנו רוצים לעזור לממשלה כל עוד שהדברים נעשים במסגרת הדין".

אחרי שחבר הכנסת דוד וקנין (ש"ס) פתח את הדיון בזעקה על כך שהתקנות החדשות למשק החלב הן גזר דין מוות לרפתנים, והזכיר את הזינוק במחירי התערובת לפרות, עבר יו"ר הקואליציה, דוד אמסלם, לנושא החשוב יותר מבחינתו ואמר כי "אנו בסוף עובדים לפי תקנון הכנסת שאומר שבוועדות באות לביטוי עמדות השרים".

כבל השיב על כך ואמר כי עמדת הממשלה נאמרת על ידי הגורם הבכיר ביותר באותו עניין. יחד עם זאת, מי שמנהל הדיון ויש לו הזכות לתת זכות הדיבור זה היו"ר: "אפעיל הסמכות הזו באופן הראוי".

"זילבר נשלחה לוועדה מטעמי"

היועץ המשפטי לממשלה סיכם את ישיבת הוועדה לענייני ביקורת המדינה בהתייחסות לחקירות נתניהו: "חשוב לי לקבל החלטה כמה שיותר מהר. חומר החקירה של תיק 4000 הגיע אליי ביום חמישי - אתם מצפים ששופט שיושב בדין בתיק שנשמעות בו עדויות רבות ייתן פס"ד בתוך יום אחד? ככה אתם מצפים שתתנהל מערכת המשפט בישראל?".

בכל הנוגע למעמדה של זילבר, הרחיב מנדלבליט: "דינה זילבר נשלחה לוועדת הכלכלה מטעמי והיא מייצגת את עמדת המשרד וזה חלק מעצמאות היועמ"ש שאני מקווה שתישמר. לא מעניין אותי אופוזיציה-קואליציה. אני איש מקצוע ולא פוליטיקאי וגם לא אהיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker