על הכוונת: האופוזיציה זיהתה את החרדים בתור החוליה החלשה

אחרי שלפיד צעק לגפני השבוע "אל תיכנס אלי הביתה", המפלגות החרדיות ייאלצו להתמודד בשבוע הבא עם הצעת חוק לימודי ליבה של יש עתיד ועם הצעת חוק המבקשת לכפות עליהם ייצוג לנשים ברשויות המקומיות

חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: אמיל סלמן

רק בסוף היום (ה') צפוי בג"ץ להודיע אם הוא נעתר לבקשת הממשלה לדחות את ההכרעה בנוגע לחוק הגיוס - או שבהתאם לאולטימטום שהציב לממשלה - מיום ראשון ייחשבו תלמידי הישיבות החרדיות לאחד האדם בכל הנוגע לחובת גיוסם לצה"ל, בהיעדר חוק גיוס חדש שנכנס לתוקף.

גם אם בג"ץ ידחה את בקשת הממשלה, לא צפויה המשטרה הצבאית לפשוט ביום ראשון על ישיבת פוניבז' בבני ברק. עם זאת, החרדים הנמצאים בגיל גיוס עשויים למצוא עצמם במצב לא נעים בכל הנוגע למפגש עם השלטונות - בין אם מדובר בנטילת משכנתא, חידוש רישיון נהיגה או יציאה לחו"ל - משום שהם ייחשבו עריקים.

יאיר לפידצילום: אוליבייה פיטוסי

בינתיים, ניכרת הסלמה על הציר שבין יו"ר מפלגת יש עתיד, יאיר לפיד, לבין החרדים. אם בשנים האחרונות נדמה היה כי לפיד מנסה לחבק ולהכיל את המגזר שרואה בו את השטן הגדול של הפוליטיקה הישראלית - ניכר בשבועות האחרונים כי לפיד חוזר להציב עצמו בחזית מול מגזר זה.

ביום חמישי האחרון ניתן היה לראות את לפיד מתעמת ישירות עם ח"כ משה גפני (יהדות התורה) סביב חוק המרכולים. "אל תיכנס אלי הביתה ותגיד לי מה לעשות בשבת. בדיוק כפי שאני הייתי נלחם להגנתך אם מישהו היה מנסה לפתוח מרכולים בשכונות החרדיות בשבת נגד רצונכם", זעק לפיד לכיוונו של גפני - בעוד האחרון משיב לו בצעקה "בשבילי גם תל אביב היא הבית שלי".

אתגר לקואליציה

משה גפניצילום: תומר אפלבאום

מעבר למלים, סיעת יש עתיד צפויה לאתגר את הקואליציה בשבוע הבא דרך הרכיב החרדי שלה - עם הצעת חוק לימודי ליבה. ביש עתיד מזהים את העובדה שהחוליה החלשה של הקואליציה הנוכחית נמצאת בהשלמה עם דרישות יהדות התורה, וכי יותר מדי גורמים אינדיבידואליים בליכוד ובכולנו מזדהים אם החקיקה שעשויה לאתגר את החרדים. בהתאם, הצעת חוק המבקשת להטיל סנקציות תקציביות ולהסיר את הפטור ממוסדות החינוך החרדי שאינם מקיימים את לימודי הליבה - עשויה להוות אתגר אמיתי למפלגה.

בעיניים חרדיות גם שתי הצעות חוק נוספות שיגיעו לכנסת בשבוע הבא הן אתגר משמעותי. הצעת חוק שנייה, שיזמה ח"כ עאידה תומא סלימאן (הרשימה המשותפת) ועליה חתומים גם חברי כנסת ממפלגת העבודה, שואפת לדאוג לשוויון זכויות לנשים בייצוג בוועדות ודירקטוריונים בשלטון המקומי. גם פה מדובר בהצעה שהחרדים יתקשו להסכין עמה, לאור הבעיה שלהם בהתמודדות עם נשים חרדיות בעמדות סמכות ברשויות המקומיות שלהם.

לבסוף, הצעת חוק נוספת שיזמו יוסי יונה (המחנה הציוני) ונורית קורן (הליכוד) שחתומים עליה גם ח"כים מכל קצוות הקואליציה והאופוזיציה - עשויה בהחלט לאתגר את יהדות התורה. זו הצעה לאיסור אפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות בידור ומקומות ציבוריים. במקרה הזה קיימים חלקים במגזר החרדי הרואים באפליה המוטלת על הציבור שלהם בכניסה למועדונים מסוימים - כמגנה על חלק מהציבור מפני פיתויים לא רצויים. יותר מכך, קיים אצלם חשש מפני פרשנות של חקיקה כזאת בנוגע למועדונים במגזר החרדי שסגורים בפני אוכלוסיות מסוימות על בסיס עדתי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker