תחקיר "המקור": מדוע קיבל ליברמן מיליוני דולרים ממוסקבה?

האם שר הביטחון לשעבר, אביגדור ליברמן, קיבל 3 מיליון דולר ממוסקבה רק כדי להעלות את שער הרובל ולמנוע קריסה של בנק אוסטריה? השופט ירון מינטקביץ', לשעבר בפרקליטות המדינה, קבע בעבר: "גרסתו של ליברמן נראית לי כלקוחה מהאגדות"

נתי טוקר
אביגדור ליברמן
אביגדור ליברמן. נהנה מכל רגעצילום: אמיל סלמן
נתי טוקר

האם שר הביטחון לשעבר, אביגדור ליברמן, קיבל 3 מיליון דולר ממוסקבה רק כדי להעלות את שער הרובל ולמנוע קריסה של בנק אוסטריה? בקטע מתוך תחקיר "המקור" שישודר הערב (ב'), "הבלתי מנוצח", מתגלה מה היתה עמדת ירון מינטקביץ', שעבד אז בפרקליטות המדינה. מינטקוביץ', שהיום משמש שופט בבית משפט השלום בירושלים, אמר אז על ליברמן: "גרסתו נראית לי כלקוחה מהאגדות".

יהודה שפר, לשעבר המשנה לפרקליט המדינה (כלכלי), אמר ל"המקור": "אין ספק שההסבר היחיד המתקבל על הדעת לדבר כזה הוא שמישהו במוסקבה רצה למצוא דרך חוקית להעביר כספים לליברמן". לדברי שפר, כשליברמן נשאל על כך בחקירה, הוא הודה שקיבל כסף עבור הורדת שער הרובל, וטען כי האדם היחיד שדיבר עמו על העניין היה ארטיום בורוביק, עיתונאי רוסי בכיר שנהרג בהתרסקות מטוס שהטיס את בכירי חברת הנפט של צ'צניה בשמי רוסיה.

כפי שדווח בעבר ב-TheMarker, במהלך 1998 היה עלול בנק אוסטריה להפסיד מיליוני דולרים בשל המשבר בשער הרובל הרוסי. אחד מעורכי הדין של הבנק, איוואלד וונינגר, המליץ להנהלת הבנק על אדם שיכול להביא לשינוי, בשל קשריו ההדוקים עם גורמים שלטוניים בכירים במוסקבה. האיש שדובר בו, וששימש כמה חודשים לפני כן כמנכ"ל משרד ראש הממשלה, היה ליברמן.

ליברמן אכן נשכר על ידי הבנק, וסיפק את הסחורה. בכירי הבנק האוסטרי סיפרו אז לחוקרי המשטרה כי אינם יודעים עם מי היה ליברמן בקשר לצורך העניין. בחיקור הדין באוסטריה הודו מנהלי הבנק כי שכרו את ליברמן כמתווך בין הבנק לבין שלטונות רוסיה, וששילמו לו שכר טרחה של כשלושה מיליון דולרים, אחרי שהביא את ראשי הכלכלה הרוסית לבצע פעולות שהצילו את הבנק מהפסד גדול. גורמים ברשויות אכיפת החוק טענו בזמנו כי ליברמן שמר בקפריסין חלק משמעותי מרווחי העסקה.

תחקיר "המקור" עסק בשאלה כיצד גבר ליברמן על מערכת אכיפת החוק, לאחר שנים שבהן ניהלו הרשויות שורה של חקירות נגדו

בתגובה מסר ליברמן ל"המקור" כי אינו מעוניין להגיב ל"פייק ניוז".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker