הסכם המיליארדים עם השוטרים: מנדלבליט מזהיר, האם השרים יבלעו את הצפרדע?

חוק הלאום, חוק הפונדקאות וחוק הגיוס לא הפילו עד כה את הממשלה ■ אך האם ההסדר השנוי במחלוקת, שבמסגרתו יועברו לגמלאי כוחות הביטחון 22 מיליארד שקל, הוא זה שיביא להפלתה? ■ הבוקר נחשף כי היועמ"ש מזהיר מפני הקיצוץ הרוחבי

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרת המשפטים שקד ושר האוצר כחלון צועדים לישיבת הממשלה, בשנה שעברה
שרת המשפטים שקד ושר האוצר כחלון, בשנה שעברהצילום: מרק ישראל סלם

לא חוק הלאום, לא חוק הפונדקאות ולא חוק הגיוס היו אלו שהפילו עד כה את הממשלה. אבל אחרי כולם ניצבת הממשלה הבוקר (א') מול הצעת מחליטים, שדווקא היא עלולה להביא להתפרקותה. שר האוצר, משה כחלון, כבר העריך באוזני הסובבים אותו כמה פעמים כי ההסדר, במסגרתו יועברו לגמלאי כוחות הביטחון 22 מיליארד שקל בין השנים 2019 ל-2035, הוא-הוא שיביא להפלת הממשלה בסוף היום.

ניתן להבין את החשש שלו. עם גזרות ההחלטה שהוא מביא לממשלה הבוקר, יצטרכו להתמודד לכל הפחות ארבע הממשלות הבאות של מדינת ישראל. גובה הקיצוץ הרוחבי בתקציבי כלל המשרדים שיראו הממשלות העתידיות הללו הוא של יותר מ-1.5% בשנה.

סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן (יהדות התורה), מתנגד למהלך. מן הצד האחד, ליצמן מודע לכך שגמלאי כוחות הביטחון אינם האלקטורט שלו. מן הצד השני, הוא חרד מהקיצוץ המסיבי בתקציבים החברתיים. עם זאת, לליצמן – לאור היותו סגן שר בלבד – אין זכות הצבעה בישיבת הממשלה.

אביחי מנדלבליט. ההסתברות לכך שיסיים את תיק 4000 ללא כתב אישום - קלושהצילום: אוליבייה פיטוסי

הבוקר נחשף בגל"צ כי היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, ביקר את ההצעה לקיצוץ רוחבי במשרדי הממשלה לטובת תוספת השכר לשוטרים ולגמלאים. לדברי היועמ"ש: "הצעת ההחלטה הוגשה ערב ישיבת הממשלה, ומקשה על השרים להתייחס לתוכנה. הצעות מעין אלו שעניינן קיצוץ רוחבי משמעותי מצריכות פרק זמן ארוך יותר לצורך בחינת השלכות הקיצוץ לרבות הצגת חלופות בידי השרים".

מנדלבליט הוסיף: "קיים סיכון שאנשי כוחות ביטחון או גמלאים שיסברו שהסדר הפשרה פוגע בהם, יגישו תביעה נגד המדינה לתשלום מיידי של תוספת היעדר ביטחון תעסוקתי ללא פריסה, ולתשלום הפרשי ההצמדה והריבית". עם זאת, הוא מסכם, "בנסיבות העניין, אין מניעה משפטית להגיש לממשלה את הצעת ההחלטה".

אבל יש גורמים נוספים שמתנגדים להחלטה. השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, יצטרך להתמודד עם כך שההסכם – אליו הוא עצמו דחף יותר מכולם – מביא לקיצוץ כפול שיספוג משרדו, של כ-3% בשנה. שר העבודה והרווחה, חיים כץ, יצטרך להתמודד עם קיצוץ ממוקד של תקנים מנהליים בביטוח הלאומי. עבור ארדן וכץ, זו יכולה להיות הזדמנות להרים את נס המרד נגד ראש הממשלה.

גם שרת המשפטים איילת שקד תצטרך להתמודד עם קיצוץ תקנים משמעותי במשרדה. לא יהיה לה ולחבריה למפלגה קל לעכל את ההסכם, גם בלי להתחשב בפגיעה הישירה במשרד של שקד. מבחינת הבית היהודי כולה, ההסכם טומן בחובו כניעה מסיבית לקבוצת לחץ של ועדי עובדים של כוחות הביטחון – בדיוק מסוג הקבוצות שהמפלגה הניפה פעמים רבות את דגל ההתנגדות אליהן.

נתניהו שוב העביר את הכדור הלוהט

עד יום חמישי בלילה, לא ידעו במשרד האוצר מה יעלה בגורל הצעת המחליטים המדוברת. האולטימטום של בג"ץ אמנם קבע כי הממשלה מחויבת להגיע להסדר עם השוטרים עד ליום ראשון. אבל פירוק ממשלה היה יכול להיות נימוק טוב דיו לדחות הכל. 

בעשר בלילה החליט כחלון כי יש לשבת על ההסכם. אנשי האוצר הוקפצו מבתיהם. עד יום שישי בצהריים, הנוסח גובש. מרגע שהובהר המקור התקציבי של המהלך - אין לפקידים סיבה להתנגד אליו. עם זאת, גם אחר כך עדיין לא היה ברור אם הצעת המחליטים תובא לממשלה. נתניהו התלבט אם הוא מעוניין בכך. רק במוצאי שבת, בשמונה בערב – הודיע נתניהו שהוא מביא את הצעת המחליטים לממשלה.

גם כאן קשה להתעלם מכך שמדובר בהחלטה פוליטית של נתניהו. אין מה לחפש מאחוריה את ההיגיון הכלכלי. זה לא הזמן להחלטות אמיצות. אף אחד לא רוצה להסתבך עם השוטרים, ומבחינת נתניהו - הוא שוב העביר את הכדור הלוהט לשותפיו לקואליציה. הוא נתן לכחלון אישור להסכם ששר האוצר הוביל, ומבחינתו אם השותפים לקואליציה רוצים – הם יכולים להרים ראש נגד גמלאי כוחות הביטחון, ולפרק את הקואליציה. על אחריותם.

ויש גם אתנחתא

במקביל למהלך התזזיתי הזה, תתבקש הממשלה להחליט הבוקר על תוספת של 60 פקחי בנייה בעקבות ההסדר עם ההסתדרות מתחילת החודש, ועל החלטה כללית לחיזוק החוסן האזרחי בשדרות וביישובי "עוטף רצועת עזה". האתנחתא הנעימה היחידה עמה יצטרכו השרים להתמודד הבוקר היא ההצבעה על העמדת תקציב ממשלתי עבור תחרות האירוויזיון.    

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker