מחטף לילי לפני בחירות? השרים סידרו מענקי פרישה של עשרות אלפי שקלים למנכ"לים

על אף החשש מהתפרקות הממשלה, ואולי בגללו, החליטה קבוצה גדולה של שרים לצ'פר את מנכ"לי משרדיהם, המוגדרים כמשרות אמון: "מדובר בפיצוי על שכר נמוך שלא עלה"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה כחלון ובנימין נתניהו
משה כחלון ובנימין נתניהוצילום: אמיל סלמן

השבוע נרשמה היסטוריה, כאשר שרים רבים בממשלה, בהם שרי האוצר, הכלכלה, התיירות, הספורט ואחרים, התאחדו כדי לקבל החלטה שלא התקבלה מעולם: בפעם הראשונה יקבלו מנכ"לי משרדי ממשלה מענקי פרישה בסך עשרות אלפי שקלים, על פי הוותק שלהם בתפקיד - בין שתיים לחמש משכורות.

מדובר בהחלטה שאיש לא הסכים לחתום עליה, על אף שהשרים היו תמימי דעים כי היא חשובה. לבסוף היא נחתמה ונשלחה על ידי ראש הממשלה. ההסכמות ניתנו אמש בטלפון, ובמידה שאיש לא יתנגד, תיכנס ההחלטה לתוקף בעוד שבוע.

ההחלטה לתת את המענקים לאלו שמוגדרים כבעלי תפקידי אמון, נובעת מדרישת המנכ"לים להעלאת שכרם, בהמשך להעלאת שכר הח"כים ושכר השרים.  יצוין כי המנכ"לים אינם נהנים מעליית שכר עובדי המדינה בהסכמי המסגרת .

שכרם של מנכ"לי המשרדים עומד על 38 אלף שקל. מאחר שלא ניתן אישור להעלאתו, נדרש, לכאורה, פיצוי.

"מדובר בלעג לרש", אומר גורם מקורב. "איש לא חולק על העובדה שהשכר נמוך, ואל מול העליות של עובדי מדינה ונבחרים, הוא נותר קפוא. גם לאחר ההחלטה התוספות הן מינוריות, בהתחשב בעובדה שמדובר בתפקיד אמון. הרי לא פעם המנכ"ל עוזב את תפקידו עם השר, ורבים מהם נדרשים לשנת צינון מלאה עבור 70% משכר הבסיס בלבד. בסיכומו של דבר, מדובר בתוספת זניחה. לו היתה העלאת השכר נכנסת לתוקף במקום, המדינה הייתה משלמת הרבה יותר".

נושא נוסף עליו כועסים המנכ"לים הוא העובדה שמדובר בשכר קבוע ולא דיפרנציאלי. "אין דין מנכ"ל משרד הביטחון כדין מנכ"ל משרד התפוצות", אומר הגורם. "הגיע הזמן ליצור שכר שונה, שמשקף את כמות העבודה והאחריות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker