האיחוד הלאומי מפרסמת מצע כלכלי עצמאי

המצע לא תואם מראש עם חברי הבית היהודי שאינם מהסיעה ■ הסעיפים המרכזיים בו כוללים את הגבלת זכות השביתה במקרים מסוימים, הגדרה מחדש של מדדי העוני, שינויים בסבסוד להשכלה הגבוהה וכמובן - את עידוד ההתיישבות ביהודה ושומרון

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
השר אריאל בסיור בגוש עציון, לפני כשנה
שר החקלאות ויו"ר האיחוד הלאומי-תקומה, אורי אריאלצילום: אייל טואג

אווירת הבחירות שבפתח - נותנת את אותותיה בכל קצוות המערכת הפוליטית. במפלגת הבית היהודי לדוגמה, זהו הזמן בו יש מי שנזכר כי המפלגה היא יצור כלאיים - שמורכב ממה שהיתה בעבר מפד"ל וסיעת האיחוד הלאומי-תקומה. 

שני הגופים האלה ממשיכים להחזיק במוסדות נפרדים, והריצה המשותפת שלהם אינה מהלך מובנת מאליה. היא תלויה בהערכה של מנהיגי הזרם המפד"לי בבית היהודי בנוגע לערך האלקטורלי שיניב לה האיחוד - ובמו"מ בין שני הגופים לגבי הדרך בה יחלקו את המקומות ברשימה. באיחוד הלאומי נותנים תזכורת לכך שביכולתם לרוץ באופן עצמאי השבוע - ומפרסמים תוכנית כלכלית חדשה ועצמאית - שלא תואמה עם אנשי הבית היהודי. 

התנועה עושה זאת בניסיון לשנות את מיתוג התנועה ממפלגה סקטוריאלית למתנחלים בלבד - ולהעניק לה גם מצע חברתי-כלכלי שיביא לה קולות מהצד המערבי של הקו הירוק. 

מאחורי המצע, שאורכו 16 עמודים, עומדים ד"ר אמציה סמקאי מהמחלקה הכלכלית באוניברסיטת בר אילן ומזכ"ל האיחוד הלאומי, אופיר סופר. "אם לא יהיו בחירות בסופו של דבר, המטרה שלנו היא לתרגם את המצע להצעות חוק פרטניות", אמר סופר.

בהתאם לפוליטיקאים המייצגים את האיחוד הלאומי בכנסת - שר החקלאות, אורי אריאל, וחבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' - חלק מהעמדות המוצגות בתוכנית הן של ימין כלכלי, ומהדהדות את הליברטריאניזם שמייצגת גם שרת המשפטים, איילת שקד. 

מזכ"ל האיחוד הלאומי, אופיר סופר
מזכ"ל האיחוד הלאומי-תקומה, אופיר סופרצילום: הלל מאיר

התנועה מצהירה כי היא תפעל לבטל את חסמי התחרות ואת הקרטלים הסטטוטוריים - הגדרה בתוכה נכללים גופים כמו מכון התקנים, המועצות החקלאות ורשות שדות התעופה. היא מצהירה כי תפעל לצמצם את חסמי הכניסה הרגולטוריים וחסמי הייבוא והייצוא - הצהרה שעשויה להטריד את המגזר החקלאי הישראלי, עליו אחראי אריאל מתוקף תפקידו.

האיחוד הלאומי טוענת כי מדדי העוני בישראל אינם משקפים את המצב האמיתי של האוכלוסיה. "הנתון לפיו כל ילד שלישי בישראל הוא עני הוא לא נתון אמיתי. נגדיר מדדים חדשים של רמת דיור, הכנסה, מזון ויכולת לספק שירותים בסיסיים למשפחה - ומהם ייגזר שיעור העוני האמיתי בישראל", אמר השבוע סופר. 

בהתאם לעמדות שהביעו אנשי הבית היהודי בנוגע לרפורמה בחברת החשמל, המצע של האיחוד הלאומי מכריז גם כי היא תפעל למנוע ניצול לרעה של זכות השביתה לשם סיכול רפורמות ממשלתיות חשובות, שבכוחן לשפר את השירות לאזרחי ישראל ולהוזיל אותו. במקביל, התנועה תפעל להחיל שקיפות על ארגוני עובדים, לחקוק חוק בוררות חובה בסכסוכי עבודה ולשנות את דגם הקצבאות כדי שלא יהיה תמריץ שלילי לתעסוקה. 

המצע מהדהד גם את אמירותיו של השר נפתלי בנט, המקדש את הלימודים הריאליים, ומצהיר כי המפלגה תפעל נגד מנגנוני הסבסוד של ההשכלה הגבוהה בישראל שמעודדים צעירים רבים ללמוד מקצוע שאינו רלוונטי לקריירה עתידית, ותדרוש להקים ועדה שתקדם רפורמה למיקוד ההשכלה הגבוהה ולהתאמתה לצורכי המשק.

ברמת השלטון המקומי המצע מכריז על חיזוק הפריפריה, על מהלך לאיחוד רשויות מקומיות. ועל חלוקה מחדש של הגבולות המוניציפליים באופן שימנע אפליית רשויות חלשות בבעלות על נכסים מניבים. בתחום הדיור, המצע כולל הסרת חסמים בפני הפשרת קרקעות, עידוד רשויות מקומיות לבנייה למגורים וגם - באופן לא מפתיע - בנייה מואצת ביהודה ושומרון.

בכלל, גם אם הרוב המכריע של המצע מתייחס לרווחת אוכלוסיית ישראל, המחבריו לא שכחו להצהיר כי סיפוח שטחי יהודה ושומרון הוא חלק מתוכניות התנועה. חיזוק מפעל ההתיישבות ביו"ש מתוכנן להתבצע, בין היתר, באמצעות אישור תוכניות תב"ע ותוכניות אב לכלל היישובים ביו"ש, והקמת בית חולים באריאל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker