ישראל מפספסת את תעשיית הקנאביס

הממשלה מתמהמהת בקבלת החלטות לגבי יצוא הקנאביס לחו"ל ■ כבר היום נרקמות בישראל עסקות ליצוא טכנולוגיה וידע בתחום הקנאביס, אך הן לא מספיקות כדי לממש את הפוטנציאל האמיתי של התעשייה המקומית ■ בזמן הזה, מדינות רבות ברחבי העולם מצטרפות גם הן לשוק היצוא

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תעשיית גידול הקנאביסצילום: FABRICE COFFRINI / AFP

במידה ולא תתקבל בקרוב הכרעה בחילוקי הדעות בין משרדי הממשלה העוסקים במלאכה, הפוטנציאל הכלכלי המשמעותי אשר טמון בתעשיית הקנאביס עלול להיקבר, והכלכלה הישראלית תפספס הכנסות ניכרות מיצוא של קנאביס לחו"ל. זה לא שאין מקום להתלבטות. קיימים טעמים רבים מדוע לאסדר את גידול הקנאביס ולייצאו מישראל. בצדק חוששים המשרד לביטחון פנים ומשטרת ישראל מפני זליגה של קנאביס לציבור, ומהשתלטות של גורמים עברייניים על הענף.

על רקע החשש הזה, הציע המשרד לביטחון פנים להגביל את כמות הרישיונות לגידול קנאביס במכסה של 50 רישיונות בלבד, אשר יחולקו לפי הגרלה בין מאות החקלאים שהגישו בקשות רישיון לכך. רק תחת מגבלה זו, סובר המשרד לביטחון פנים, ניתן יהיה להקים תעשייה בהיקף עליו יכולה המשטרה לפקח בצורה יעילה. עם זאת, הצעה זו מקפלת קושי כפול: ראשית, רק מיעוט מן החקלאים שהגישו בקשות לרישיון, אכן השקיעו את התשומות הנדרשות להקמת מתקנים מתאימים (בהינתן חוסר הוודאות ביחס לאפשרות קבלת הרישיון). לפיכך, רוב הסיכויים הם שרישיון היצוא לא יוגרל דווקא לידיהם של החקלאים הערוכים ביותר לגדל ולייצא. שנית, אם אכן תיושם התוכנית, קיימת סבירות רבה שהדבר יגרור עתירה לבג"ץ מצד אותם חקלאים שייוותרו ללא רישיון, מה שעשוי לעכב את התרת היצוא בפועל לפרק זמן משמעותי נוסף.

גם אם הסוגיה תבוא לכדי פתרון, בישיבתה האחרונה של הוועדה המיוחדת של הכנסת למאבק בנגע הסמים עלה כי ישנן סוגיות נוספות אשר טרם נדונו כלל, ביניהן חששות דוגמת היכולת של כלבי נתב"ג המאומנים באיתור סמים שלא להתבלבל כאשר יגיעו מכולות עמוסות קנאביס שמטרתו יצוא ותיאום עם רשויות המכס של המדינות הקולטות. לפיכך, נראה כי גם אם תאשר הממשלה את יצוא הקנאביס, ייקח עוד זמן רב עד שניתן יהיה לייצא אותו בפועל. כבר היום נרקמות בישראל עסקות ליצוא טכנולוגיה וידע בתחום הקנאביס, ויזמים בעלי חזון מקימים מתקני גידול בחו"ל, אך באלה אין די כדי להגשים את הפוטנציאל האמיתי של התעשייה המקומית המבקשת לייצא מוצרים כחול־לבן מבוססי קנאביס ממש.

גידול מריחואנהצילום: NIR ELIAS/רויטרס

בזמן זה, השוק העולמי לא קופא על שמריו. חברות משמעותיות העוסקות ברפואה וחקלאות, בין היתר, בקנדה ובארה"ב, כבר עוסקות ביצוא ופיתוח יכולות ומוצרים חדשים בתחום. גם בבנקאות הזרה כבר ניכרת הכרה בלגיטימיות של שוק הקנאביס. כך למשל, בתחילת השנה פורסם כי בנק מונטריאול, אחד מחמשת הבנקים הגדולים בקנדה, הוביל הנפקת מניות של חברת הקנאביס המובילה במדינה, בהיקף של 175 מיליון דולר. לזאת יש להוסיף, כי התחרות רק הולכת ומתגברת כאשר מדינות נוספות מצטרפות לשוק היצוא, ובהן אוסטרליה ואורוגוואי.

הדרך העומדת בפני חקלאי ותעשייני הקנאביס הישראליים לייצא קנאביס מסתמנת כדרך ארוכה, זאת שעה ששעון החול אוזל אט־אט והרכבת נוסעת אין עצור.

הכותבים הם עורכי דין במשרד גורניצקי ושות', המתמחים ברגולציה בנקאית

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker