נתניהו וכחלון מתמסרים בכדור הלוהט של שכר השוטרים

במשרד רה"מ חוששים מעימות חזיתי עם גמלאי כוחות הביטחון, כשאופציית הבחירות על הפרק ■ מנגד, גם האפשרות של הכרזה על קיצוצים נרחבים בתקציב המדינה - בגין עדכון הקצבה - אינו מהלך שאיש בממשלה מעוניין בו כעת

חגי עמית
חגי עמית
רה"מ נתניהו ושר האוצר כחלון
רה"מ נתניהו ושר האוצר כחלוןצילום: עמית שאבי

שלושה שבועות לפני המועד שבו מחויבת הממשלה להגיב לבית הדין הארצי לעבודה בנוגע למהלכים שתבצע בעקבות פסק דין שנתן - שלפיו יש לשלם לגמלאי שירות הביטחון תוספת לקצבה - משרד ראש הממשלה ומשרד האוצר מתכתשים ביניהם בנוגע לדרך בה יש לטפל בתפוח האדמה הלוהט הזה שעלותו מיליארדי שקלים.

פסיקת בית הדין שניתנה בסוף יוני קבעה כי המדינה צריכה לשלם לגמלאי השוטרים, אנשי השב"כ, אנשי המוסד והסוהרים - תוספת היעדר ביטחון תעסוקתי במסגרת הקצבה שלהם. העלות התקציבית של ההוראה הזו היא 7 מיליארד שקל, בגין תשלומי עבר, ועוד 620 מיליון שקל שיתווספו מכאן והלאה להוצאות המדינה בכל שנה. בית הדין הארצי קבע כי האוצר יפרט את המהלכים שיבצע בעקבות הפסיקה עד ל-6 בספטמבר. 

בישיבה שנערכה בעקבות הפסיקה, ביקש היועץ המשפטי במשרד האוצר, אסי מסינג, מהמשנה ליועץ המשפטי לממשלה, רז נזרי, לבחון הגשה של עתירה לבג"ץ נגד פסק הדין. במכתב שהוציא מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, לממלא מקום מנכ"ל משרד ראש הממשלה, יואב הורוביץ, ביום הישיבה, הוא הזהיר כי פתיחת פסק הדין תוביל לפתיחה של תקציב המדינה לשנים 2019-2018 ולהפחתה משמעותית בתקציבי המשרדים החברתיים של הממשלה.

במשרד ראש הממשלה חוששים מכניסה חזיתית לעימות עם גמלאי כוחות הביטחון - חצי שנה לפני המועד הצפוי של הבחירות הבאות לכנסת. מן הצד השני, גם האפשרות של צורך בהכרזה על קיצוצים נרחבים בתקציב המדינה - בגין עדכון קצבת גמלאי כוחות הביטחון - אינו מהלך שאיש בממשלה מעוניין בו. בשיחות פנימיות הציע הורוביץ לבכירי האוצר כי ישיבו לבית הדין הארצי שהם פותחים במשא ומתן עם הגמלאים - גם אם ייאלצו להודיע בסוף התהליך כי המשא ומתן נכשל. באוצר מסרבים לכך ובחרו להוציא מכתב דחוף ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, כדי שיכריע בנושא.

העלאת קצבת גמלאי כוחות הביטחון מתבססת על החלטת ממשלה שהתקבלה עוד בשנת 2006. בסוף 2017 עבר הטיפול בסוגייה למשרד ראש הממשלה - בהסכמת כחלון ונתניהו. כחלון אמר אז כי "ראש הממשלה לקח את זה אליו לפני חודש וחצי-חודשיים. הוא מרכז את זה, וכל החלטה שתתקבל, אנחנו נכבד אותה. לחשוב ששר אוצר יכול לבוא ולתת 7 מיליארד שקל בצורה כזאת - שהיא לא תתוכלל על-ידי ממשלת ישראל - זו טעות. אני מכבד את החוק ובית המשפט ומה שיוחלט זה מה שיקרה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker