"נתניהו מחסל את המהלכים שהובילו לשילוב הערבים בחברה"

איימן סייף, מי שכיהן כראש הרשות לקידום המיעוטים בישראל – מרבית הזמן ישירות תחת ראש הממשלה – מעריך כי חוק הלאום הוא מכת מוות לעשור של מאמצים לשילוב הערבים בכלכלה ובחברה

מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איימן סייף
איימן סייףצילום: גיל אליהו

"המסר שעולה מחוק הלאום הוא שזה חוקתי ומשפטי להפלות את האזרחים הערבים. הערבים נהפכים בחוק הלאום לנחותים, וזהו מסר שיופנם בקרוב גם על ידי המעסיקים הפרטיים. חוק הלאום הוא מכת מוות למאמצי השילוב של הערבים בכלכלה" - כך מעריך איימן סייף, מי שכיהן עד באחרונה כראש הרשות לקידום המיעוטים בישראל.

סייף פרש לאחר עשור בתפקיד, וכיום הוא מכהן כיו"ר המועצה הציבורית גבעת חביבה (לצד פרופ' צביקה אקשטיין) לקידום חיים משותפים של יהודים וערבים בישראל. את מרבית התקופה כראש הרשות לקידום המיעוטים עשה סייף במשרד ראש הממשלה, ופעל ישירות תחת נתניהו. סייף מכיר לכן היטב את נתניהו, ובראיון הפרישה שלו מהתפקיד לפני חודשיים הוא החמיא לנתניהו על ההשקעות העצומות בקידום הפיתוח הכלכלי של ערביי ישראל.

בראש ההשקעות האלה עומדת החלטה 922, במסגרתה העבירה הממשלה 15-10 מיליארד שקל לביטול האפליה התקציבית. אלא שחודשיים לאחר הפרישה סייף תוקף בחריפות את נתניהו, ומאשים אותו כי חוק הלאום מטרפד את המאמצים שהושקעו במשך עשור שלם לשילוב ערביי ישראל בכלכלה ובחברה. "חוק הלאום הוא חוק חמור מאוד", הוא אומר. "הוא פוגע, מעליב ומתנשא. הוא מעמיד 20% מאוכלוסיית ישראל מעבר לגדר, אנחנו בחוץ פוליטית והצהרתית. זהו נזק אדיר לרגשות ולתחושת השייכות של האזרחים הערבים לארץ הזאת".

לדברי סייף, "עשור שלם אנחנו הובלנו מדיניות של שילוב הערבים בכלכלה ובחברה, וראש הממשלה נתניהו תמך ועודד את המדיניות הזו. גולת הכותרת של המאמצים היא החלטה 922, שהעניקה לחברה הערבית תקציבים של מיליארדי שקלים. רק שהחוק הוא סטירת לחי מטלטלת למאמצים האלה. הבסיס של החלטה 922 היה לשנות את מנגנוני התקצוב הממשלתיים בין ערבים ליהודים, כדי שהתקציב יהיה שוויוני – שלא יהיה הבדל בין תלמיד ערבי ליהודי מבחינת תקצוב. רק שחוק הלאום עכשיו אומר את ההפך מכך: יש מעכשיו בסיס חוקתי ומשפטי לאפליה. מעכשיו זה הופך בסדר שתלמיד תיכון ערבי מקבל 18 אלף שקל בשנה ותלמיד יהודי מקבל 32 אלף".

סייף הוסיף כי הנזק רחב אף יותר, שכן "המסר שיוצא מהממשלה אומר למעסיקים שזה בסדר להפלות, ומעכשיו מותר להעדיף עובד יהודי על פני ערבי. זאת מכת מוות למאמצי השילוב בתעסוקה שהובלנו". להערכתו, החוק יתורגם בהמשך לתקנות מפלות ממש – למשל תקנות בתחום הדיור שיאסרו על ערבים לגשת למכרזי קרקעות. "זה יתחיל בדיור, ויתפשט אח"כ לתעסוקה ולחינוך - ובזה כל המאמצים שהושקעו בהחלטה 922 לקידום השוויון יירדו לטמיון. הצלחנו להתקדם, אבל החוק הזה הוא חסם משמעותי להמשך ההתקדמות. להערכתי, התקדמות בשילוב הערבי מפה והלאה תהיה זניחה בלבד".

סייף פנה בקריאה לראש הממשלה: "מה אתה רוצה, אדוני ראש הממשלה? אתה רוצה לשלב אותנו הערבים ושנהיה אזרחים שווים, או שאתה לא רוצה? כי כרגע חוק הלאום נראה כעומד לפגוע בטווח הארוך בסיכויי השילוב, וכתוצאה מכך עומד לפגוע קשה גם במדינת ישראל. ישראל תשלם מחיר כלכלי וחברתי כבד בגין אי שילוב הערבים בכלכלתה".

בנוסף לדבריו של סייף, ח"כ יוסף ג'בארין (הרשימה המשותפת) שלח מכתב לארגון ה-OECD בו הוא מתריע כי חוק הלאום פוגע בשילובם של ערביי ישראל, ובכך עלול לפגוע גם בכלכלת המדינה. ג'בארין כתב כי "החוק, שעומד בסתירה לעקרונות השוויון וההגינות, פוגע במעמד החברתי-כלכלי של המיעוט הערבי בישראל ופוגע בתחושת השייכות שלהם. החוק מאפשר הקצאת משאבים עודפת לרוב היהודי, על חשבון המיעוט הערבי.

"זה, ביחד עם החלשת מעמדה של השפה הערבית, עלול להביא להתרחבות הפערים הכלכליים, ויקטין את השילוב בשוק התעסוקה ובהשכלה הגבוהה. בכך החוק עומד בסתירה להמלצות הכלכליות של ה-OECD להגברת השילוב של ערביי ישראל בתחומי החינוך, הרווחה והתעסוקה". ג'בארין קרא לארגון ה-OECD ללחוץ על הממשלה לבטל את חוק הלאום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker