הכנסת נתנה אור ירוק לקידום הפרטת הדואר

ועדת הכספים אישרה את קידום התוכנית למכירה של עד 40% ממניות דואר ישראל למשקיעים פרטיים ■ הוועדה תידרש לאשר בעתיד את צו האינטרסים החיוניים שיונפק לקראת ההפרטה: "לא רוצים שבעוד 20 שנה יגידו שאישרנו בלי לדעת את שווי הנדל"ן של הדואר"

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
סניף של דואר ישראל
סניף של דואר ישראלצילום: עופר וקנין

ועדת הכספים של הכנסת אישרה היום (ראשון) את קידום התוכנית של רשות החברות הממשלתיות למכירת 20% ממניות חברת דואר ישראל מהממשלה לידי משקיע אסטרטגי פרטי, ו-20% נוספים לידי הציבור. עם זאת, הוועדה דרשה מאנשי הרשות וממשרד האוצר להתייצב בכנסת בעתיד כדי לקבל את אישורה לצו האינטרסים החיוניים שיוציא שר האוצר לקראת ההפרטה.

בהצבעה על קידום ההפרטה השתתפו רק חברי כנסת מהאופוזיציה – למעט יו"ר ועדת הכספים, משה גפני. ההחלטה התקבלה ברוב קולות, לאחר שחברי הכנסת הביעו תמיכה עקרונית בהליך ההפרטה, אבל מתחו ביקורת על משרד האוצר, שלא הגיש להם פירוט על שווי הנכסים שבידי חברת הדואר, ובייחוד הנדל"ן שבבעלותה.

"אם לא נאשר את מה שמבקשים מאתנו, הדואר יילך אחורה - אנחנו לא רוצים את זה", אמר גפני. "המצב בדואר היה קטסטרופה. יש בו שיפור, שאינו מספיק עדיין, ואנחנו לא רוצים לעצור את התהליך. מצד שני, אנחנו נושאים באחריות – לעובדים ולנושא הנכסים. אנחנו לא רוצים שבעוד 20 שנה יגידו שישבה פה ועדת כספים ואישרה את ההפרטה בלי לדעת את שווי הנכסים".

לפי הבקשה שהגיש לוועדת הכספים מנהל רשות החברות, יעקב (ינקי) קוינט, הרשות תבחן עם משרדי האוצר והתקשורת ועם השב"כ דרכים להבטיח את האינטרסים החיוניים של המדינה בחברת הדואר, כגון הגבלת האפשרות של בעל מניות פרטי להחזיק 5% או יותר ממניות החברה מבלי שקיבל על כך אישור.

הוצאתו של צו האינטרסים החיוניים תדרוש אישור של ועדת השרים לענייני הפרטה ושל ועדת הכספים. ועדת השרים אישרה את מתווה ההפרטה לפני כחודש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker