פנייה לאדלשטיין: למנוע ממורשע פרשת ישראל ביתנו לחזור להיות לוביסט

ארגון הלובי הציבורי, לובי 99, פנה ליו"ר הכנסת לאחר שהלוביסט סטיבן לוי זכה לגזר דין הכולל עבודות שירות ומאסר על תנאי - ללא קלון, כך שיוכל לחזור לפעילותו בכנסת ■ "אין לאפשר לאנשים שחיברו באופן לא חוקי בין ההון לשלטון לחזור לזירת הפשע"

חגי עמית
חגי עמית
הלוביסט סטיבן לוי
הלוביסט סטיבן לוי בבית המשפטצילום: עופר וקנין
חגי עמית
חגי עמית

במרכז פרשת השחיתות במפלגת ישראל ביתנו עומדות דמויות מרכזיות בפוליטיקה הישראלית: סגנית שר הפנים לשעבר פאינה קירשנבאום, שמחכה עדיין לגזר דינה; שר התיירות לשעבר סטס מיסז'ניקוב, שמרצה את עונש המאסר שלו; ראש מטה המפלגה לשעבר דאוד גודובסקי, שנידון אתמול לשבע שנות מאסר; וראשי מועצות אזוריות דוגמת ראש המועצה האזורית תמר דב ליטבינוף, שממתין עדיין להחלטת הפרקליטות בעניינו.

עם זאת, יש מי שעוקב בעניין אחרי גיבורי המשנה של הפרשה. ארגון הלובי הציבורי, לובי 99, פנה השבוע ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין בנוגע למורשע נוסף בפרשה - הלוביסט סטיבן לוי מחברת הלובינג אימפקט, שהורשע בפרשה. השבוע זכה לוי לגזר דין הכולל עבודות שירות ומאסר על תנאי - ללא קלון, כך שהוא יוכל לחזור לפעילותו בכנסת. 

גזר הדין ניתן במסגרת עסקת טיעון בין לוי לבין הפרקליטות. בנימוקו מדוע הוא מקבל את עסקת הטיעון בנוגע ללוי, כמו גם בנוגע לראש עמותת איילים מתן דהן, הסביר השופט כי "אין מדובר באנשים מושחתים שהגו את הרעיון של מתן שוחד כדי לקבל טובת הנאה. במקרה זה מדובר במי שנדרשו לתת שוחד על ידי אנשי ציבור מושחתים".

למרות זאת, בלובי 99 מבקשים כי לא יתאפשר ללוי לחזור ולעסוק בשדלנות בכנסת - לאור העובדה שעבירותיו נעשו במסגרת פעילות זו. "העיסוק בשדלנות הוא חוקי ורובם המכריע של השדלנים מבצעים את עבודתם במסגרת החוק, גם אם לא פעם על הגבול האפור בין המותר לאסור. לעניות דעתי, על הכנסת להציב רף מוסרי גבוה יותר מאשר הרף הפלילי ויש להגביל לתקופה מסוימת את כניסתם למשכן של לוביסטים שהורשעו בבית משפט על עבירות שחיתות במסגרת תפקידם. זה אינו המקרה היחיד של הרשעת שדלנים, ואין לאפשר לאנשים שחיברו באופן לא חוקי בין ההון לשלטון לחזור לזירת הפשע", מסביר יאיא פינק, מנכ"ל לובי 99 במכתבו לאדלשטיין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker